mboost-dp1

NASA

Virtuel realitet anno 2010

- Via Technology Review -

Begrebet “Virtual Reality” har eksisteret i mange år, og det var i starten af 90’erne populært i nogle arkade-haller, hvor man kunne prøve at gå rundt i en virtuel verden og skyde monstre.

Der er sket meget siden, og i USA har IEEE Virtual Reality 2010-messen netop været afholdt, hvor en række virksomheder har fremvist det nyeste inden for branchen.

Det er især inden for produktionsindustrien, man i dag anvender VR til f.eks. at få et indtryk af produkter, inden de fremstilles fysisk. Det kan også bruges af flere personer til på samme tid at arbejde i et virtuelt værksted, for at se hvordan man kan lave det mest optimalt.

Også inden for sundhedsvæsnet er der anvendelsesmuligheder, f.eks. i forbindelse med genoptræning af patienter, der har været udsat for et slagtilfælde.

En video, hvor flere af teknologierne demonstreres, kan ses her.





Gå til bund
Gravatar #1 - Taxwars
26. mar. 2010 09:07
Nu må de holde op med det pjat og se at opfinde et rigtig Holodeck!
Gravatar #2 - Anders Lund
26. mar. 2010 09:17
Taxwars (1) skrev:
Nu må de holde op med det pjat og se at opfinde et rigtig Holodeck!


Virker godt nok kun for en person, men kunne man ikke have et rum, hvor vægge, loft og gulv var "3D skærme", hvor brugeren så fik et par 3D briller på. Systemet skulle så hele tiden holde øje med, hvor brugeren kiggede hen og tilpasse indholdet på alle skærmene.

Så ville man kunne se sig selv, stående i en virtuel verden.

Bare lige en random idé jeg fik, som ikke er vildt gennemtænkt.
Gravatar #3 - ghostface
26. mar. 2010 09:56
#2 På en af AAUs afdelinger har de en "cave" som har projektorer der viser indhold 360 grader rundt om dig. Den kan du så navigere rundt i som var du der selv.
Det er dog ikke 3D endnu men teknologien burde gøre det muligt.
Med en stor rund kugle du går oven på kunne det måske endda gøres uden et joystick (for navigering)
Gravatar #4 - Niversen
26. mar. 2010 10:03
#2 det vil da slet ikke være som et holodeck
tingende skal ikke kun ses, de skal føles og gennemleves. Jeg ville være godt nok tilfreds, hvis der bliver lavet et stationært hologram, bare et 3d billede som er fikseret, sådan man ser hver sin vinkel alt efter hvor man står...

det nuværende "3d" er ikke meget bedre end objekter i wolfenstein
Gravatar #5 - xahur
26. mar. 2010 10:20
#4 ja et stationært 3d billede ville være alletiders..
Men endnu bedre hvis tingene i hologrammet kunne blive solide :)

Men uanset hvad der sker med teknologien.. Så kan jeg af en eller anden grund godt lide det billede der er vedhæftet nyheden.. Hun ser da interessant ud :)
Gravatar #6 - Zhor
26. mar. 2010 10:21
Ser sku meget interresant ud... Ville helt sikkert være brugbart i vores firma (Rådgivende Ingeniør) indenfor Oil & Gas hvor vores model af Olie platform i Navis er skiftet ud med dette så nye rør og ledninger tjekkes virtuelt

Har allerede vist dette til vores Landinspektører og de savlede sku over skærmen :D
Gravatar #7 - FeedMe
26. mar. 2010 11:20
"Også inden for sundhedsvæsnet er der anvendelsesmuligheder, f.eks. i forbindelse med genoptræning af patienter, der har været udsat for et slagtilfælde."

Sejt. Så bliver det ligesom i Vanilla Sky. Så den ene dag har man ondt i sin arm og den anden vågner man op i en verden hvor man både kan få Cameron Diaz og Penelope Cruz......man finder så ud af at noget er galt når man ikke bare får Megan Fox i stedet...og så beder man om at vågne op igen :)
Gravatar #8 - Rumpirat
26. mar. 2010 11:24
Virtual reality, det er ellers også et udemærket Jamiroqou nummer.

Det bliver vel brugt mest til uddannelse af piloter og læge-operationer i dag?

www.billige-fagforeninger.dk


www.billig-bredbaand.net


www.webhotel-guide.dk
Gravatar #9 - Phill
26. mar. 2010 11:35
#2
Minder mig om filmen Gamer fra 2009 hvor en af hovedpersonerne har sådan et rum hvor det hele flyver rundt om ham, men stadig reagerer på hans bevægelser...
Gravatar #10 - AlienDK
26. mar. 2010 12:54
In Soviet Russia, VR simulates YOU!
Gravatar #11 - Lejsgaard
26. mar. 2010 13:33
Den lille maskine, hvor man ser en dame hammer på nogle klodser, er virkelig præcis. Har prøvet at bruge den på et besøg hos Innovation Lab, hvor man kunne operarer i et øre.
Hvis de andre ting man så i videoen er mere eller mindre lige så præcise har man meget at se frem til når, de er blevet udviklet så meget, at de kommer ud blandt privat personer :)
Gravatar #12 - General C
26. mar. 2010 14:49
Egentlig sjovt så lidt man hører til denne teknologi, når den nu har været fremme i så mange år!

#8 Hvad sker der for reklamer i indlæg?
Gravatar #13 - ipwn
26. mar. 2010 17:19
Anders Lund (2) skrev:
Virker godt nok kun for en person, men kunne man ikke have et rum, hvor vægge, loft og gulv var "3D skærme", hvor brugeren så fik et par 3D briller på. Systemet skulle så hele tiden holde øje med, hvor brugeren kiggede hen og tilpasse indholdet på alle skærmene.

Så ville man kunne se sig selv, stående i en virtuel verden.

Bare lige en random idé jeg fik, som ikke er vildt gennemtænkt.


Jeg forestiller mig nu nærmere, at man befinder sig i et gyroskop lignende apparat, som er forbundet med alle lemmer, og alle led. Ergo kan det både mærke hvilke bevægelser du laver, men også modarbejde samt tvinge led i forskellige retninger. Så har du briller på, samt headphones, og din krop ses så inde i den virtuelle verden. Du kan gå, hoppe, løbe, røre ved ting, samt mærke alle objekter inden i verden. Selvfølgelig kan du også slå dig, hvis systemet ellers tillader dette, da virtuelle objekter vil gøre at det haptiske apparat du befinder dig i, skaber realistisk modstand. Så undgå at løbe ind i mure, eller snuble over diverse ting. :) (Og da det er et gyroskop, kan du snildt slå en saltomortale, samt mærke hvor nas det gør når igen lander på den virtuelle jord)

Ser helst ikke at vi skal bevæge os rundt i et rum. Der er alt for mange begrænsninger, da der SKAL være mure. Jeg vil hellere være stationær i den fysiske verden, men fuldstændig ubegrænset i den virtuelle. Den absolutte perfekte VR, er for mig ikke holodeck, men The Matrix.
Gravatar #14 - dk-hat
26. mar. 2010 20:06
Nu kommer nintendo vel snart med det...

Et par pc briller med motion+... = billig VR....
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login