mboost-dp1

unknown

VESA forbereder efterfølgeren til DVI

- Via The Register - , redigeret af The-Lone-Gunman

DisplayPort er navnet på et nyt digitalt skærm-interface, der kan blive efterfølgeren til det eksisterende DVI interface. Det er i hvert tilfælde det virksomheder som Ati, Nvidia, Samsung, HP m.fl., vil foreslå Video Electronics Standards Association at vedtage som en ny standard.

VESA er med på idéen og det forventes, at det endelige forslag er klart i 3. kvartal i år, hvorefter det så skal godkendes af VESA. De vil derefter, som en uafhængig organisation, forvalte den nye standard.

Interfacet byder på en række punkter, der er forbedret i forhold til DVI. DisplayPort vil understøtte højere opløsninger, farvedybde og opdateringshastigheder, ligesom det vil kunne benyttes til næsten alle former for skærme og også overføre audio-data. Derudover vil det også have understøttelse for kopibeskyttelse, dog overlades det til filmselskaberne, om de vil implementere det eller ej.

VESAs pressemeddelelse kan læses her.





Gå til bund
Gravatar #1 - Dica
11. maj 2005 21:12
Kopibeskyttelse. Ja så er der endnu en ting at hacke, og som derudover kun vil være til gene for lovlydige brugere.
Gravatar #2 - GodFella
11. maj 2005 21:12
Så er der da i det mindste en industristandard der er enighed om, det var da rart for en gang skyld...

Ved godt det lyder som et surt opstød, men er efterhånden træt af Blu-ray/HD-DVD osv.
Gravatar #3 - sKIDROw
11. maj 2005 21:23
Flot nok. Mange af os er ikke engang begyndt at bruge DVI endnu.... hehe Må blive når min CRT, skal udskiftes... :)

"Derudover vil det også have understøttelse for kopibeskyttelse, dog overlades det til filmselskaberne, om de vil implementere det eller ej."

NEJ nu styrer i jer kraftme!!!.
Hold jeres klamme DRM langt væk fra vores hardware. Og filmselskaberne er så lige omtrendt se sidste, man skal overlade den slags beslutninger til. Intet middel er helligt for dem, når det gælder om at tilegne sig magt. Så det må naturligvis være nogle andre med MORAL og ETISKE OVERVEJELSER, som træffer disse beslutninger med så store konsekvenser.
Gravatar #4 - Zleep-Dogg
11. maj 2005 22:04
æv.. det lød ellers lige så godt indtil den sidste linie...
men hva.. hvor mange når alligvel så langt som til skærmkablet på det de kopierer? går det som regel ikke direkte fra medie til HDD? :P
Gravatar #5 - mrmorris
11. maj 2005 22:08
Endelig et digitalt multimedie kabel i stil med det analoge scart. Dog håber jeg priserne bliver til at betale, et 10m DVI kabel koster jo en bondegård og så skal man have lyd ved siden af.

Håber så Vesa får bedre held denne gang, for PCI bussen gik som bekendt hen og vandt over Vesa lokalbussen tilbage midt i 90'erne.

Jeg må erklære mig enig med sKIDEROw, det var dog sygt at blande DRM ind i kabel og interface! Nå anyway, godt vi har DVD-Jon.
Gravatar #6 - Pingu
11. maj 2005 22:10
med "kopibeskyttelse" menes der, at man ikke kan lede datastrømmen til en optager(of some sort).. Skrev det lige, fordi jeg selv var i tvivl, og at andre måske også ville være det.

Men hvordan foregår det, rent teknisk? Hvordan finder dimsen ud af, at det er en optager, og ikke en skærm, der sidder i den anden ende? Og afhænger det ikke meget af optageren, om den kan opdages?
Gravatar #7 - mrmorris
11. maj 2005 22:38
#6 Netop, de dekodede data skal jo frem og repræsenteres og her er så "sårbarheden".

DRM film man lejer på via Sputnik, kan man f.eks. gemme hvis man er villig til at hacke sig ind i DirectDraw bufferen og overvåge "WM_PAINT" beskeder. (Før du forsøger, det generer 300MB data i minuttet og skal så derefter konverteres!)

Det vil stadig være digitalt super godt billede, lyden er så en anden sag at få fat i digitalt, det har jeg ikke rigtig forsøgt.
Gravatar #8 - amokk
11. maj 2005 23:32
godt initiativ, men tvivler på at det DRM-sjov vil have nogen praktisk betydning, men se lyst på det, de penge der posts i ineffektive DRM løsninger, er i det mindste ikke blevet brugt til firmaer som APG og co. :-)

#6 ligesom med minidisc, hvor apparaterne "fortæller" hinanden om kilden er en original eller kopieret skive...

#5 lad os så håbe at det er nogenlunde fremtidsikret, potentialet i SCART var jo stort, men i dag bliver det vel ikke brugt til andet end VHS videoer, da s-video og component video er SCART overlegent!

#4 hvis du får signalet fra en satellitmodtager er det jo et problem hvis du ikke kan få signalet ind i din recorder...

#7 der findes vel også programmer, som direkte kan gemme den stream du modtager, og herefter kan den konverteres til AVI, MPEG2 eller hvad man nu ønsker. ved ik om nettransport kan gøre tricket men det kommer vel på et tidspunkt :-)
Gravatar #9 - mrmorris
12. maj 2005 06:24
#8 Scart bruger jo også RGB-komponent med hver deres ground, men med digitale signaler åbnes muligheden for at køre mere eller mindre bus-baseret - i alt fald mht. til kontrol og kommunikation.
Gravatar #10 - knasknaz
12. maj 2005 07:52
Hvor finder man specs'ne på formatet? (Opløsninger, samplerates, max lydkanaler osv.)
- Det kunne de godt lige have skrevet, de dovne hunde.
Gravatar #11 - Kadann
12. maj 2005 08:17
#8 -

Som #9 skriver, så bruges scartstik og kabler bruges jo til RGB på de fleste nyere TV og DVD-afspillere, og RGB giver et noget bedre billede end S-video og er at foretrække på almindelige tv med billedrør.
Gravatar #12 - amokk
12. maj 2005 08:39
#8 jeg har en United 3155 DVD afspiller og et Philips 28" 100Hz TV, og jeg må indrømme at jeg ikke kan få det til at køre andet end CVBS når jeg forbider de 2 med scart stik.... benyter self. et kabel hvor alle ben findes i stikket...
Gravatar #13 - Dreadnought
12. maj 2005 09:37
Lav så for [indsæt din tros gudebetegnelse her] skyld en standard der har langt højere opløsning og refresh end DVI's 1920x1440@40Hz og ikke bliver for lille dagen efter introduktionen.
Gravatar #14 - amokk
12. maj 2005 09:45
#13 what... hvor har du læst at DVI kun har 40Hz refresh?
Gravatar #15 - Kadann
12. maj 2005 09:54
#12 -

Du burde kunne ændre på indstillingerne på din dvd-afspiller, hvis den har en eller anden setup-menu. Umiddelbart burde den understøtte det, ud fra hvad jeg har været i stand til at finde på afspilleren.
Gravatar #16 - XERXES
12. maj 2005 10:31
Jeg troede ellers at HDMI (high definition multimedia interface) var fremtiden, fordi det både bærer lyd og billed signalet i samme kabel, hvorimod DVI kun bærer billed signalet.

HDMI med HDCP (high definition content protection) (HDCP er udviklet af Intel) var angiveligvis det der skulle stoppe Hollywood's og MPAA's bekymringer med piratkopiring. Dog mener jeg at have læst at HDCP og lignende, i nogle tilfælde gav "sne" på billedet, hvilket jo ikke kan være acceptabelt.

Men okay, man har et standpunkt til man taget et andet.
Gravatar #17 - sKIDROw
12. maj 2005 10:48
Jeg brækker mig over ordet copy protection / kopi beskyttelse.
Fra et forbrugersynspunkt er der ikke meget "beskyttelse" over den slags svineri. Og hindring eller restriktion er nok et bedre ord.

Og igen hold jeres klamme DRM for jer selv. Det har intet at lave i vores hardware!.

Nu hører jeg sikkert nogen tænke: "Jamen det er jo sikkert kun nogle producenter, som vil implementere den del?..."
Men i samme øjeblik at teknologien er der, selv i begrænset omfang. Så er det ikke langt, for Hollywood til at lobbyere korrupte politikere til at gøre det til et lovkrav. DRM er i sig selv en pervers idé, men HARDWARE DRM bør ikke muliggøres under nogen omstændigheder!.
Gravatar #18 - Dreadnought
12. maj 2005 12:16
#14 Efter at have gravet lidt i det med Google er 1920x1440 en overskridelse af en standard DVI link da den kun understøtter op til 1920x1200 men i 60Hz. Jeg kan ikke huske hvor jeg har 1920x1440@40Hz fra.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login