mboost-dp1

Boeing

Verdens største spionsatellit opsendes i nat

- Via Space.Com - , redigeret af Pernicious

Satellitten ved navn NROL-32 skal efter planen opsendes i nat kl. 00.06 dansk tid med Delta IV Heavy-raketten, USA’s kraftigste løfteraket i aktiv tjeneste, ved Cape Canaveral, Florida

Det var oprindeligt planlagt at opsende satellitten i torsdags, men pga. problemer med sprængladningerne på affyringsrampen blev opsendelsen udsat.

Satellitten, som er den hidtil største, menes at være en satellit til aflytning af elektronisk kommunikation og skal varetages af National Reconaissance Office (NRO), der varetager USA’s spionsatellitter.

NRO har siden starten på rumflyvningens historie opsendt spionsatellitter, og dette menes at være den femte i en serien af Mentor-aflytningssatellitter.

Når den er sendt i geostationært kredsløb, vil den folde en paraplyformet letvægtsantenne ud med en diameter på 100 meter. Til trods for at satellitten kan ses fra Jorden, er dens præcise position og dækningsområde hemmeligt.

Det er den første opsendelse fra NRO i 20 måneder, men begyndelsen på en række tætte opsendelser, to fra Vandenberg-basen i hhv. januar og marts, og en mere fra Cape Canaveral i marts.





Gå til bund
Gravatar #1 - Anders Fedеr
18. nov. 2010 14:50
Så må vi håbe ondskabens akse ikke læser newz!
Gravatar #2 - wald15
18. nov. 2010 15:00
Spionsatelit

troede sådan noget var super hemmeligt
men vi får da næsten alt at vide om den
nogen der ved hvilken radiofrekvens jeg skal bruge for at lytte med
Gravatar #3 - arne_v
18. nov. 2010 15:05
#2

Når den kan ses, så kan det ikke holdes hemmeligt alligevel.

Ikke at det altid afholder mili for at hemmeligstemplet noget, men denne gang har nogen så tænkt sig om.

Det kan sagtens tænkes at du også kan aflytte dens signaler. Men det er nok et problem at bryde krypteringen.
Gravatar #4 - troldefar
18. nov. 2010 15:09
Utroligt at alle andre områder skal teknologien være så lille som mulig, men s0tatelitter må gerne være gigantiske.
Hvis man kan se dem fra jorden, hvorfor hulen binder man ikke bare skidtet sammen i en stor klump og får det overstået?!?
Gravatar #5 - Janr
18. nov. 2010 15:10
Jeg synes det er surt mange bruge så mange penge på sådan noget
Gravatar #6 - trylleklovn
18. nov. 2010 15:11
Ja signalet fra den er nok krypteret langt ind i helvede, og så er det heller ikke til at vide hvilken frekvens de benytter, og ja så bruger de nok nogle retningsantenner med høj gain, peget ned mod dem selv, så det bliver svært at aflytte signalet fra andre steder.

Hvis man kunne finde signalet så ville det dog ikke være noget problem at krydspejle sig frem til satelittens præcise position, men det afslører ikke umiddelbart hvilken retning de har peget deres lytteantenne henad.

Det er dog påfaldende i artiklen tales om af aflytte deres "enemies" og at få gjort kål på "the bad guys". Ehm? Er det ikke lidt offensivt? Har de tænkt sig at de kan aflytte terroristernes hemmelige planer med den her?

troldefar (4) skrev:
Utroligt at alle andre områder skal teknologien være så lille som mulig, men s0tatelitter må gerne være gigantiske.
Hvis man kan se dem fra jorden, hvorfor hulen binder man ikke bare skidtet sammen i en stor klump og får det overstået?!?


Det hænger vel sammen med at de gerne vil aflytte svage signaler, som ikke er peget direkte op mod satelitten og derfor skal have en stor antenne med meget forstærkning i. Man kunne forestille sig at de vil lytte vhf og højere på den, så de bl.a. evt. kunne aflytte mobiltelefoner, trådløse netværk og lignende.

Så kan de altid dekryptere det nede på jorden.
Gravatar #7 - mhartvig
18. nov. 2010 15:12
Hjernevrider: Hvad nu hvis Irak eller andre lignende lande sendte en sådan fætter op til at overvåge USA - gad vide om den så blev skudt ned?
Gravatar #8 - Törleif Val Viking
18. nov. 2010 15:17
100m lange antenner.. Thats a hell of a boy!
Gravatar #9 - Grisly
18. nov. 2010 15:38
Vi skal have Elron Harald stoppet ned i Peter Madsens raket. Så sender vi ham op og lave lidt graffiti på parabolen, tror sgu Obama bliver "lidt" pissed så :D

Men vi risikerer sikkert nok bare at de nuker os :-/
Gravatar #10 - arne_v
18. nov. 2010 15:43
#7

Irak antages at være på USA's side idag!
Gravatar #11 - Slettet Bruger [508682478]
18. nov. 2010 15:51
Jeg håber for #7 han mente Iran
Gravatar #12 - Chewy
18. nov. 2010 16:16
@9
Vi skal have Elron Harald stoppet ned i Peter Madsens raket. Så sender vi ham op og lave lidt graffiti på parabolen, tror sgu Obama bliver "lidt" pissed så :D


Sidst jeg tjekkede var L:Ron Harald rapper, og ikke skriver...
Gravatar #13 - Remmerboy
18. nov. 2010 17:27
geostationær kredsløb er ved 35k km oppe. der kan man da ikke se en satellit, selvom den har en 100m lang antenne. eller skal man have en kraftigere kikkert end min kamera med superzoom 10x optisk?
Gravatar #14 - trylleklovn
18. nov. 2010 17:37
#13 ISS er omkring 100m lang, men befinder sig ca 300km oppe, og den er af og til synlig for det blotte øje om natten.

Så med en ordentlig kikkert burde du da også kunne se den her satellit.
Gravatar #15 - Sugardad
18. nov. 2010 17:39
En spion satellit man kan se fra jorden, det' bare kanon? måske er det ikke så relevant lige nu, men hvis der en dag kommer en krig hvor vi ikke skal slås mod guierilla taliban landmænd, så vil fjenden da godt kunne nakke sådan en satelit, rimeligt nemt
Gravatar #16 - Ildhesten
18. nov. 2010 17:49
Det er da utroligt som I alle sammen at gå i fælden og tro der er tale om en "spionsatellit".

Dette her er forresten en konspirationsteori, så alle der argumenterer imod, er i virkeligheden hemmelige ninja-agenter, som er med i konspirationen.
Gravatar #17 - Grisly
18. nov. 2010 17:53
Gravatar #18 - king4s
18. nov. 2010 18:35
13#
Har Du aldrig ligget og kigget på stjerner ? Der er altså rimeligt mange sateliter på himlen, som du kan se hele tiden med det blote øje. Det er selvføligt kun dem der er i bevægelse, som man ligger mærke til. De andre er jo bare lys prikker som alle de andre.
Gravatar #19 - Damsgaard
18. nov. 2010 18:36
Remmerboy (13) skrev:
geostationær kredsløb er ved 35k km oppe. der kan man da ikke se en satellit, selvom den har en 100m lang antenne. eller skal man have en kraftigere kikkert end min kamera med superzoom 10x optisk?


Tror du mener 35500 km.

Det er i hvertfald hvad de skriver på http://da.wikipedia.org/wiki/Geostation%C3%A6re_ba...
Gravatar #20 - Jakob Jakobsen
18. nov. 2010 18:57
Damsgaard (19) skrev:
Tror du mener 35500 km.

Det er i hvertfald hvad de skriver på http://da.wikipedia.org/wiki/Geostation%C3%A6re_ba...


Hmm...
Jeg synes der står "35 786 kilometer over havets overflade ved jordens ækvator"
Gravatar #21 - Hamrum
18. nov. 2010 22:13
#18
Hvor tit har du ligget og kigget stjerner? De satellitter du kan se er ofte iridium satellitterne, der har en meget refleksiv overflade. Dem kan man typisk se nogle sekunder, mens de fræser hen over himlen og reflekterer sollyset. De hænger i en højde af ca. 781 km.

Selvom "spionsatellitten" er 100 m i diameter, skal der en ca. 46 gange så kraftig kikkert til at se den, i samme "opløsning" som hvis du kigger på iridium satellitter, fordi den er 46 gange så langt væk. Dertil kommer at den nok ikke er lavet i nogle materialer, der skinner helt så meget igen plus at de flader, den har ikke er plane, men paraplyformede - de spreder altså lyset i stedet for at sende det direkte ned til dig. Oven i hatten kommer at du skal være rimelig heldig for at se på den i en ordentlig vinkel, så solens lys kommer direkte ned til dig.

De andre satellitter er ikke synlige hele tiden, simpelthen fordi, de ikke hele tiden sender lys ned i hovedet på os. Og især ikke dem i geostationært kredsløb, fordi de er så pokkers langt væk, og ikke alle er af en størrelse på 100 meter i diameter.

Men jeg vil ikke afvise at man kan se denne satellit med en almindelig kikkert, for jeg gider ikke lige regne på det ;)

Interessante links:
http://en.wikipedia.org/wiki/Iridium_satellite_con...
http://en.wikipedia.org/wiki/Iridium_flares
http://www.heavens-above.com/iridium.asp?Dur=7&...
(ovenover de flares, jeg kan se. Gå ud på forsiden for at ændre position, og se hvilke, du kan se.)

Og til sidst, satellitter, der kolliderer :D
Gravatar #22 - Balios
18. nov. 2010 23:07
#16
Thumbs up. :P
Gravatar #23 - Ramong
19. nov. 2010 01:35
wald15 (2) skrev:
Spionsatelit

troede sådan noget var super hemmeligt
men vi får da næsten alt at vide om den
nogen der ved hvilken radiofrekvens jeg skal bruge for at lytte med


og så tror nogle folk at det var muligt at snydelande på månen og holde det skult :p
Gravatar #24 - knasknaz
19. nov. 2010 13:33
Det er nu ganske symbolsk, at det er amerikanerne, der har den største spionsatelit.

Det var jo også dem som opfandt begrebet "ondskabens akse" - og til dét kan jeg kun sige: "Den som fisen lugte kan, han er fisens ejermand." ;)
Gravatar #25 - Slettet Bruger [508682478]
19. nov. 2010 13:43
knasknaz (24) skrev:
"Den som fisen lugte kan, han er fisens ejermand." ;)


"Den der siger disse ord, det er fisen oldemor"
Gravatar #26 - Chewy
19. nov. 2010 14:38
@25

Hvordan korpolerer man med en gasart?
Gravatar #27 - Slettet Bruger [508682478]
19. nov. 2010 15:55
spørg Hawking

http://bln.kr/4E9/
Gravatar #28 - MACERGUD
20. nov. 2010 15:21
De skulle sende et nyt hubble teleskob op i stedet ;)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login