mboost-dp1

Flickr - remon.rijper

USA beslaglægger domænet til 84.000 hjemmesider ved en fejl

- Via TorrentFreak - , redigeret af kasperfmn

USA’s Immigration and Customs Enforcement (ICE) har i en operation med navnet “Operation Save Our Children” beslaglagt flere domæner, som blandt andet har distribueret børneporno eller solgt kopivarer. En dommer skrev blandt andet under på en kendelse, som gav ICE lov til at beslaglægge domænet mooo.com, som tilhører DNS-udbyderen Free DNS.

Mooo.com, som er Free DNS’ mest populære delte domæne, peger på mere end 84.000 hjemmesider, der alle blev erstattet med en advarsel fra ICE om at “reklamering, distribution, transport, modtagelse og besiddelse af børneporno er en føderal forbrydelse, som førstegangsforbrydere bliver straffet med op til 30 års fængsel” samt en bøde på op til $250.000.

Hvordan fejlen er sket, vides ikke, men Free DNS kunne søndag morgen fortælle, at tjenesten er på vej tilbage. Det har dog taget tre dage, før ændringerne er blevet udbredt til verdens DNS-servere, og advarslen fra ICE blev erstattet med den originale hjemmeside igen.





Gå til bund
Gravatar #1 - Daniel-Dane
16. feb. 2011 17:53
Havde jeg pengene, ville jeg have oprettet en hjemmeside, hvorpå følgende ville kunne læses:
ICE just accidentally this website.
Gravatar #2 - Oculus
16. feb. 2011 18:06
Obligatorisk, "Won't somebody please think of the children!"-quote
Gravatar #3 - Decipher
16. feb. 2011 18:14
Synes de i det mindste kunne har erstattet de sites med billeder af pedobear.
Gravatar #4 - Mikle
16. feb. 2011 18:19
En fejl ud af 84.000! Lad os nu heller ikke starte en storm i et glas vand ;)

Når det er sagt har jeg aldrig forstået konceptet at blokere for ulovligt indhold på Internettet. De syge, i dette tilfælde, skal nok få adgang til deres materiale. Det er en glidebane mod misbrug og censur og TPB er et glimrende eksempel på dens ineffektivitet ;)
Gravatar #5 - Mikkelpf
16. feb. 2011 18:21
#0 skrev:
"Operation Save Our Children"
#0 skrev:
domæner, som blandt andet har distribueret børneporno eller solgt kopivarer


klamt!
Gravatar #6 - nielsbuus
16. feb. 2011 18:23
#5. Børn kan komme grueligt meget til skade i selskab med utilregnelige kopivarer.
Gravatar #7 - p1x3l
16. feb. 2011 18:30
#4 hvordan i alverden for du det til en fejl ud af 84k ?.... det en fejl der medførte til lukning/redirect af 84k sider....

#5 det typisk .. mange af de love (logning etc) der indført for nygeligt er indført med både børneporno og terror som argument ... dobbelt joker kort for at få lovene i gemmen i første omgang som så ka bruges til at jage kopivare også selvom ik var meningen med loven det så hurtigt de alleredet er begyndt misbruge de love men er jo hva nogle af os prøver at sige ville ske... der den dejlige med vis du terror mistænkt kan dit hus rensages uden dommerkendelse og tortur er lovlig og din tilståelse der kommer deraf selvom den ik skulle ha noget med terror at gøre er lovligt bevis i retten (vis de siger noget mod det, jamen han var jo terrormistænkt på tidspunket og snakket over sig)... og kan tænke mange sager hvor man lige hurtigt kunne bruge det kort som fbi etc der jagter en massemorder de ender bare med at hive 5 forkerte ind til tortur mens mordne forsætter

justice anno 2011
Gravatar #8 - Mikle
16. feb. 2011 19:13
#7, ah læste det som de havde blokeret 84.000 sider og uheldigvis en enkelt legal side var smuttet med ved en fejl, ligesom det skete her hjemme med vores filter ;) My bad.
Gravatar #9 - redhead
16. feb. 2011 19:19
Gad vide om de skal betale noget kompensation for tabt traffik til nogen af de 84.000 sider.
Gravatar #10 - reefermadness  
16. feb. 2011 19:53
#9 - tvivler på at sider der har domænet etellerandet.mooo.com har den store indtægt..
Gravatar #11 - Dr_Mo
16. feb. 2011 19:58
#9
De gjorde det i børnenes navn, vil du virkelig tage penge fra en projekt der er skabt til forbedring af børns vilkår?! Du er en frygtelig ondskabsfuld person!


Er det nu man skal nævne, at man rent faktisk kan lukke (og ikke blokere) de sider der indeholder BP på få timer:
http://newz.dk/tysk-censur-forening-kritiserer-dan...
Gravatar #12 - webwarp
16. feb. 2011 21:25
#11 hold nu op, er jo ikke penge, der bliver taget fra børnene, de bliver i så fald taget fra staten, som har lavet en fejl, der ikke må ske. Han er da ikke en frygtelig person, blot man søger kompensation for det tab man nu engang måtte have haft.

Et firma der gør det vil så også typisk donere pengene så til nogen børns vilkår, det handler jo ikke om at få penge, men om at forhindre det i at ske igen.

For det må det jo selvfølgelig ikke, hvor fedt er det lige i et tænkt senarie at folk, der går ind på mærsk.com og ser at de er lukket pga. børneporno.. ikke et godt image!

Men nu tager de det jo nok pænt når det jo selvfølgelig nok blot er tale om en beklagelig engangs-fejl.

(BTW sindsyg kamp! Barcalona når da lige 2 kasser mere)
Gravatar #13 - krainert
16. feb. 2011 21:26
Won't somebody please think of the children?
Gravatar #14 - Niversen
16. feb. 2011 21:44
i am 12 and what is this
Gravatar #15 - Justin
16. feb. 2011 21:45
Mr_Mo (11) skrev:
#9
De gjorde det i børnenes navn, vil du virkelig tage penge fra en projekt der er skabt til forbedring af børns vilkår?! Du er en frygtelig ondskabsfuld person!


Er det nu man skal nævne, at man rent faktisk kan lukke (og ikke blokere) de sider der indeholder BP på få timer:
http://newz.dk/tysk-censur-forening-kritiserer-dan...


Det ville jeg gerne....
hvis projektet gør noget dumt må der straffes for sin dumhed
Gravatar #16 - nomissenrojb
16. feb. 2011 22:02
Kunne det ikke tænkes at der på et eller andet tidspunkt har været BP mellem de 84.000 sider på mooo.com
Gravatar #17 - Dr_Mo
16. feb. 2011 22:18
#16
Kunne det tænkes at der på et eller andet tidspunkt har været BP på en af de mange domæner hos DK-Hostmaster? Lad os bare tage alle .dk sider ned og give en advarsel om at samtlige .dk sider hoster BP og det er ulovlig at kigge på.... eller kan du virkelig ikke se problemet?

webwarp (12) skrev:
hold nu op

I was trying to be funny :-( og at pointere hvor dumt (smart?) det er at kalde et projekt "Operation Save Our Children", da alle der har noget negativt at sige om det, bliver stemplet som onde.
Gravatar #18 - smiley
16. feb. 2011 22:32
Land of the free...
Gravatar #19 - kastrup
17. feb. 2011 00:33
Mikkelpf (5) skrev:
#0 skrev:
domæner, som blandt andet har distribueret børneporno eller solgt kopivarer


klamt!


Ja tænk at nogle mennesker, kan få sig til at sælge kopi-tøj, som kan risikere at ende på børn!
Gravatar #20 - XuN
17. feb. 2011 01:21
facepalm
Gravatar #21 - f-style
17. feb. 2011 04:39
#12
ever heared of sarcasm ;)
Gravatar #22 - webwarp
17. feb. 2011 05:55
#11 he he godt så, den så jeg overhovedet ikke, for mange ungdomshuse, ser hippier overalt: p
Gravatar #23 - filmz-loke76
17. feb. 2011 06:16
Det er jo snart derhenne hvor det er bedre at bo i Kina, der kan man sku da forholde sig til tingene og ved hvad man har med at gøre fra regeringens side.
Gravatar #24 - bjoeg
17. feb. 2011 08:27
Måske blev det nedtaget ved en "fejl" da det indeholdte en kopi af wikileaks.
Gravatar #25 - HenrikH
17. feb. 2011 08:41
Mikkelpf (5) skrev:
#0 skrev:
domæner, som blandt andet har distribueret børneporno eller solgt kopivarer


klamt!

Enig, kopivarer af børneporno er simpelthen for klamt >_<

Eller var det ikke det du mente :-D
reefermadness (10) skrev:
#9 - tvivler på at sider der har domænet etellerandet.mooo.com har den store indtægt..

Ah, hvis du sælger køer eller mejeriprodukter kunne det da vel være et meget godt domæne?
Gravatar #26 - Gridlock
17. feb. 2011 12:10
Problemet er som tidligere er nævnt hele det "Jamen tænk dog på børnene" kan og er røget ud på et sidespor hvor alt lige fra voldelige spil til sider der måske og måske ikke engang har indholdt Børneporno og måske og måske ikke stadigvæk gør det kan blive taget ned eller forbudt uden den mindste form for tøven eller chance for de ramte til og kunne forsvare sig selv.

Ja børneporno er ikke ligefrem særlig velset i vores samfund og de børn der er blevet brugt til det slipper ikke ligefrem uskadte gennem forløbet.

Og ja sider med børneporno skal lukkes ned og ejerne/dem der har oprettet siden skal opspores og stilles til ansvar.

Terror er heller ikke noget og grine af bare spørg ofrende fra 9/11 plus alle dem der enten har mistet nogen eller er kommet grumt tilskade i et fanatisks selvmords angreb.

Og lige som børneporno skal der tages skridt for og forhindre at sådan noget gentager sig alt for mange gange (du kan aldrig 100% sikre dig mod et terrorangreb eller børneporno det vil altid eksistere i en form eller en anden)

MEN der er altså en stor forskel på at sikre sig og bekæmpe de ting til hvad der sker nu hele mantraet "tænk dog på de stakkels børn!" er fuldstændig kørt af sporet og bliver nu brugt til alt mulig andet end og faktisk og beskytte børnene.

Vi har en udtagelse fra direktøren for APG (mener jeg det var) der har sagt at børneporno er fedt og pissegodt da det stort set kan bruges til og rette skyts mod en hver side.

The Piratebay pyt med at de faktisk SLETTER en hver torrent de finder ud af indeholder børneporno, at der overhoved er børneporno på deres side er mere end nok til at de er de laveste og mest usle folk og deres side skal blokeres og lukkes ned.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login