Allerede inden det kom frem, at NSA havde aflyttet den tyske kanslers mobiltelefon, var der i Tyskland snak om, at det kunne være en god idé med et rent tysk del af internettet.
Dette ønske løfter den tyske telegigant Deutsche Telecom (DT) nu igen, og de mener at de vil kunne lade sig gøre at udføre. Målet er, at tysk data ikke forlader landets grænser.
Opgaven er dog ikke nem. Mange store tjenester er amerikanske og selvom de måtte have et datacenter i Tyskland, så tillader den amerikanske lovgivning, at data udleveres til de amerikanske myndigheder.
Dertil kommer selve internetforbindelserne, som DT nok har en del af, men nogle udbydere er amerikanske, så også her der risiko for, at data havner i de forkerte hænder.
Sidst men ikke mindst er der udstyret, som danner grundlaget for internetforbindelserne. Det kan stamme fra producenter, der eventuelt også kan have indbygget bagdøre. Her har især kinesiske producenter været i søgelyset, blandt andet Huawei.
DT er allerede gået i gang med at snakke med andre udbydere om at lave et “Internetz”, og foreløbigt forventer de, at en stor del af arbejdet kan klares ved at ændre i software, hvorfor udgifterne kan holdes nede. På sigt er tanken at alle lande, som er med i Schengen-samarbejdet, kan få et tilsvarende fælles lukket netværk.