mboost-dp1

Gomspace

Tidligere atommissil skal opsende dansk satellit

- Via Ingeniøren - , indsendt af ktg

Et større dansk satellitprojekt, som omfatter opsendelsen af 50 såkaldte nanosatellitter, tager sit første store skridt til næste år, hvor den første af satellitterne opsendes.

Opsendelsen skal ske med en ombygget russisk atomraket, som vil ske fra enten Kazakhstan eller Ukraine i løbet af 2012. Det skriver Version2.

Der er tale om en lille satellit på omkring to kilo med en størrelse som en mælkekarton. Den er lavet som et samarbejde mellem firmaet Gomspace, Aalborg Universitet og DSE Airport Solutions og er beregnet til at bestemme den nøjagtige placering af fly.

Når alle satellitterne er sendt op i rummet, vil de kunne bestemme positionen af fly, der er uden for rækkevidde af radarer med langt større nøjagtighed end i dag. Det er informationer, som kan anvendes til at planlægge mere nøjagtige flyveruter, hvilket kan spare flyselskaber mange penge.





Gå til bund
Gravatar #1 - Hack4Crack
22. feb. 2011 08:13
lad os håbe det går lidt bedre, end med de to som ikke fik sendt noget afsted ud for bornholm.
Gravatar #2 - Alrekr
22. feb. 2011 08:18
#1: Copenhagen Suborbitals er et forstørret hobbyprojekt, med et ekstremt lavt budget. Den her satellit har nok kostet noget mere. Samtidig er planen at opsende 50 (!) satellitter af samme slags. Læg i øvrigt mærke til, at det er Aalborg Universitet, som fik opsendt AAUSat I og II i hhv. 2003 og 2008. Samtidig er det en lidt større organisation end to mænd, som godt nok har deres ingeniørvidenskab solidt placeret på rygraden, men kun er to mænd.
Gravatar #3 - Slettet Bruger [710266730]
22. feb. 2011 08:27
Jeg finder knap så betrykkende at artiklen ikke nævner noget om hvorvidt missilet er blevet disarmeret.

Hvis atomvåben kan være et argument imod a-kraft. så må atommissiler der kan genbruges være et argument FOR ? ;P
Gravatar #4 - Colapusheren
22. feb. 2011 08:33
#3

Jeg læser ingen steder at atomraketten har været anvendt før. Blot at den er ombygget.
Gravatar #5 - gentox
22. feb. 2011 08:40
Tror faktisk at tidligere atomraketter har en ret høj driftssikkerhed.
Sjovt nok når det drejer sig om at udslette byer og lign., så kan man godt lave noget der har en høj grad af stabilitet.

Men igen så er de heller ikke lavet til de helt store belastninger.

#3
Det er noget vrøvl, selvfølgelig er sprænghovedet fjernet, det giver jo ingen mening at medbringe den ekstra last, til det misilet nu skal bruges til.
Gravatar #6 - Jim Night
22. feb. 2011 08:47
#3 det kunne ellers være smart at ramme nogle fjender på vejen ned igen... ;)

#0 Lyder godt, hvis det kan føre til lavere priser på flybilletter, eller måske bare lidt sparet brændstof og tid.
Gravatar #7 - _-Psycho-_
22. feb. 2011 09:06
#3 Someone set us up the bomb!
Gravatar #8 - marcussen
22. feb. 2011 15:30
Colapusheren (4) skrev:
#3

Jeg læser ingen steder at atomraketten har været anvendt før. Blot at den er ombygget.


Hvis de havde været anvendt, er der sgu nok ikke så meget tilbage af dem mere.
Gravatar #9 - Ibankai
23. feb. 2011 11:15
Hvordan kan det være de skal helt til Ukraine eller Kazakhstan?
Gravatar #10 - MiniatureZeus
23. feb. 2011 11:25
Ibankai (9) skrev:
Hvordan kan det være de skal helt til Ukraine eller Kazakhstan?

Det er en fejl i nyheden.
De skal afsendes fra rådshuspladsen, så snart de 27 polakker har gravet et stort nok hul. Det tager så, som der så rigtigt står, ca. 1 års tid, hvis altså der ikke er nogle af polakkerne der bliver syge/fulde undervejs. De er dog spændt fast til en stor pæl, så de kan ikke rende så langt.

[irony (almost) OFF]
Hvor skulle de ellers sendes op fra? Det giver ikke rigtig mening, at skulle transportere en flere tusind kilo tung raket fra Ukraine til DK, for at sende ca. 2-3 kg. materiel op..
Man kunne selvfølglig også have brugt det atommissil der står på Risø, men det skal bruges mod svenskerne..
Gravatar #11 - gentox
23. feb. 2011 15:59
#9
Fordi det er tættere på ækvator end her, så simpelt er svaret.
Jo tættere du er på ækvator når en satellit skal sendes i omløb, jo mindre energi/brændstof skal der bruges til det.
Gravatar #12 - terracide
23. feb. 2011 17:49
gentox (11) skrev:
#9
Fordi det er tættere på ækvator end her, så simpelt er svaret.
Jo tættere du er på ækvator når en satellit skal sendes i omløb, jo mindre energi/brændstof skal der bruges til det.


Kommer an på hvilken omløbsbane sattelitten skal have...langt fra alle har et geosynkront kredsløb ved ækvator...
Gravatar #13 - Alrekr
23. feb. 2011 18:49
#12: Så vidt jeg husker, så udnytter man Jordens egen omløbshastighed som en slags 'boost' op til undvigelseshastigheden. Derfor ligger næsten alle rumcentre tæt ved ækvator - fordi raketterne allerede har en starthastighed, så der ikke er så langt til undvigelseshastigheden.
Gravatar #14 - terracide
23. feb. 2011 19:29
#13:
Google "Sea Launch"...
Gravatar #15 - Alrekr
23. feb. 2011 19:49
http://www.sea-launch.com/ - kan du fortælle mig hvor jeg præcist skal kigge?
Gravatar #16 - Alrekr
23. feb. 2011 20:03
Jeg fandt selv det her link som underbygger min påstand.

Edit: Nasa siger det samme - se svar til 62 (b).
Gravatar #17 - zcuba
23. feb. 2011 21:44
#11 din forklaring holder vand

For evt. sammenligninger med andre projekter her i landet er her lidt ekstra info:

GomSpace er startet af tidligere studerende ved Aalborg universitet der var med til at designe og færdigbygge AAUSAT-II, og Seti Xpress (Eu projekt med mange universiteter)

Jeg ved det for jeg var selv inde over det projekt (aausat-ii) så jeg kender de gutter ;)

Det kan også nævnes at AAU-SAT 3 er langt i udviklingen (hvis den ikke er færdig) men jeg er ikke længere studerende og kan ikke de nøjagtige fakta om den satellit. - ved dog den har været testet med vejr ballon og klarede sig rigtig godt :D

Aau-sat projekterne er studenter drevne, og designes / testes / bygges og styres udelukkende af studerende.
der er tilknyttet en professor som fundraiser og PR mand, samt enkelte vejledere for projekter som er oprettet i samarbejde med aau-sat holdet.

AAU-SAT 1 havde til formål at teste om man overhovedet kunne gennemføre et projekt om at få sådan en satellit i rummet og få den til at virke. - det var en delvis succes, da satelliten døde efter kort tid i rummet.

AAU-SAT II havde det formål at måle gammaglimt fra rummet, og dermed teste en krystal udviklet til gammaglimt måling i atom reaktorer.
Det var en noget mere overbevisende succes, selvom satellitten med jævne mellemrum genstartede (der er mange gæt på årsagen men dengang jeg var med mente vi det sandsynligvis var overophedning af hoved computeren pga stråling fra solen.

AAU-SAT 3 havde det formål at opsamle AIS signaler fra skibe, og samtidig få udryddet de fejl man kendte fra AAU-SAT 1 og 2..

GomSpace har masser erfaringer med denne slags projekter, og kan hurtigt komme med en næsten færdig løsning.
billedet til artiklen ligner mistænkeligt de designs der lå på aau-sat 3 dengang jeg studerede.

både AAU og GomSpace er altså meget kompetente inden for området nano-satellitter (engang kaldet pico...)

en satellit af den størrelse tog med 1 og 2 ca. 5 år at udvikle, 3'eren var hurtigere på et test stadie, så denne kan vi forvente endnu hurtigere :)
Gravatar #18 - terracide
24. feb. 2011 08:00
Alrekr (15) skrev:
http://www.sea-launch.com/ - kan du fortælle mig hvor jeg præcist skal kigge?


Kig på hvorfor Sea Launch blev bygget...
Gravatar #19 - Alrekr
24. feb. 2011 10:12
http://www.sea-launch.com/history.htm skrev:
Sea Launch provides reliable, cost effective, heavy lift launch services for commercial customers. The Sea Launch equatorial launch site provides the most direct route to geostationary orbit, yielding maximum lift capacity for increased payload mass or extended spacecraft life.


Ja, de udnytter det til at sende satellitter til geostationær bane. Men der står jo ikke, at man kun kan sende til geostationær bane derfra? Så kunne man også spørge hvorfor rumfærgerne blev affyret fra Kennedy Space Center? De når jo aldrig længere ud end 400-500 km..
Gravatar #20 - vandfarve
24. feb. 2011 14:43
terracide (18) skrev:
Kig på hvorfor Sea Launch blev bygget...


http://www.sea-launch.com/why_sea_launch.htm skrev:
Our equatorial launch site provides the most direct route to orbit, offering maximum lift capacity for increased payload mass or extended spacecraft life.


Hvilket understøtter Gentox' pointe.
Gravatar #21 - XorpiZ
24. feb. 2011 15:07
#20

Haha, ja, det sad jeg også og lurede på.

Men ok, det er tidligere bevist i en anden tråd, at terracide har problemer med at læse :D

Xor - er på team vandfarve
Gravatar #22 - vandfarve
24. feb. 2011 15:13
XorpiZ (21) skrev:
Xor - er på team vandfarve


Pis! Jeg troede, at vi hed Team MiniZeus.

Identitetskrise.
Gravatar #23 - terracide
24. feb. 2011 19:30
Hvis man ikke har personlig erfaring med Sea Launch og hvis google er den eneste kilde man har, ja så er man dømt til at tro at Sea Launch kun kan skyde 1,7 ton op i OBT.

Men har man været med i projektet (underleverandør) behøver man ikke google for at vide at Sea Launch også kan skyde 1,2 ton op i en LEO over polerne...

Det smarte ved fætteren er nemlig at man kan sejle lige hvorhen man vil....og opsende i alle baner om Jorden.

Jeg ELSKER når jeres "kærlighed" til mig ikke blot får jer til at dumme jer...men ligefrem vælte over hinanden i et ynkligt selvmål...som bliver endnu mere komisk over at i lykønsker hinanden med jeres fadæse...uden at have fattet en brik *ROFL*

Terra - Nu vil jeg sove med et smil på læben over jer amatører :D
Gravatar #24 - vandfarve
24. feb. 2011 19:33
terracide (23) skrev:
Terra - Nu vil jeg sove med et smil på læben over jer amatører :D


Vi er glade for at være en del af vores ophøjede og ekstremt enevældige herskers hverdag.

Drøm sødt, honey-bunny.
Gravatar #25 - XorpiZ
24. feb. 2011 19:48
#23

Jeg tror slet ikke du har fattet pointen :D

En eller anden påstod, at ved ækvator skal man bruge mindre brændstof for at få en satellit i omløb - og det er vel næppe forkert eller hur?

At du så har en ide om at du har været underleverandør til sea launch (er det full-rate der er ISP? Og hvis ja, er du supporter for sea launch?) er ikke sagen vedkommende.
Gravatar #26 - terracide
24. feb. 2011 19:56
#25:
Sea Lauch blev bygget længe før det var noget der hed Fullrate.

http://rumfart.dk/vis.asp?moedeid=81

Terra - Der dengang arbejde for Semco Energi i Esbjerg....
Gravatar #27 - Slettet Bruger [710266730]
24. feb. 2011 19:58
Udenoms snak Terra.

skal der mindre energi til at komme i omløb hvis man starter fra ækvator? ja nej
Gravatar #28 - terracide
24. feb. 2011 19:59
#27:
Ikke hvis vi snakker om en polar orbit, så er ækvator et dårligt sted og ville kræve mere energi.

#12 is still true..

Terra - Om igen dreamer-fluffer...
Gravatar #29 - Alrekr
24. feb. 2011 20:28
#28: True, hvis GPS-satellitter blev affyret fra ækvator, så skulle man bruge energi på at ændre kursen fra øst-vest til nord-syd. Det kan vi hurtigt blive enige om. Men det ændrer ikke, at det kræver mindre energi (hvis banen er ligegyldig) at affyre raketter fra ækvator. Nasa mener i hvert fald at det er billigere, da
Nasa skrev:
A spacecraft located on the equator is carried by the Earth at about 400 meters/second, or about 5% of the orbital velocity.
Gravatar #30 - XorpiZ
24. feb. 2011 20:35
terracide (28) skrev:
#12 is still true..


#13 er stadig sand.

Jeg tvivler på du vil erkende det dog.. meeen det er jo også sjovere at flytte målstolperne, ikke sandt? Og ja, det var en fallacy-reference.. men den kender du vel.
Gravatar #31 - Alrekr
24. feb. 2011 20:54
Opfølgning. Alt sammen fra Nasa.gov. Jeg håber at Nasa har bedre styr på teorien, uanset hvilken leverandør man sammenligner dem med.

http://spaceplace.nasa.gov/en/kids/ds1_mgr.shtml skrev:
Also, Earth rotates eastward on its axis, one complete turn each day. At the equator, Earth's surface is rotating at 1675 kilometers per hour (1041 miles per hour)!

So if we launch the rocket toward the east, it will get another big boost from Earth's rotational motion.


http://www.nasa.gov/missions/highlights/schedule101.html skrev:
Missions requiring equatorial orbits are typically launched from Cape Canaveral, while those requiring polar orbits are usually launched from Vandenberg.


http://www2.jpl.nasa.gov/basics/bsf14-1.php skrev:
If a spacecraft is launched from a site near Earth's equator, it can take optimum advantage of the Earth's substantial rotational speed. Sitting on the launch pad near the equator, it is already moving at a speed of over 1650 km per hour relative to Earth's center. This can be applied to the speed required to orbit the Earth (approximately 28,000 km per hour). Compared to a launch far from the equator, the equator-launched vehicle would need less propellant, or a given vehicle can launch a more massive spacecraft.
Gravatar #32 - engfeh
24. feb. 2011 20:55
@Terracide

Så først siger du at man skal google Sea Launch, og når man så gør det kritiserer du en for at tro at de oplysninger man finder er dem du hentyder til? Fail!
Gravatar #33 - terracide
25. feb. 2011 07:10
#32:
Hook, Bait & Trap...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login