mboost-dp1

unknown

The Party genopstår

- Via The Party - , redigeret af Pernicious

Ifølge The Party’s officielle hjemmeside, http://www.theparty.dk, bliver der afholdt The Party i 2004 på de sædvanlige datoer fra den 26. til den 29. December.

De fleste havde ellers forventet at det var slut for altid efter aflysningen i 2003, men det er altså ikke tilfældet.

Ydermere skriver de på forsiden at man kun skal søge information på deres side. Alt hvad man hører på andre hjemmesider, irc eller lignende, regnes ikke for at være officiel information.





Gå til bund
Gravatar #1 - Tenzer
24. feb. 2004 08:04
Nice da, godt at det kommer op igen :D
Gravatar #2 - Disky
24. feb. 2004 08:07
Så må vi håbe de ikke pludseligt lukker haller hvor folk har bestilt pladser til, og ikke mindst først fortæller dem når de kommer til Års.

Lad os håbe der kommer en god stak programmerings konkurrencer ligesom i gamle dage, så det ikke bare er endnu et CS spille party.
Gravatar #3 - xhofa
24. feb. 2004 08:07
perfekt, så er der noget at lave imellem jul og nytår igen.
Gravatar #4 - TYBO
24. feb. 2004 08:13
Disky: er selv koder...gider sgu ikke tage til et LAN for at sidde og kode. Det vil jeg betragte som overarbejde uden betaling. Så hellere slappe af med lidt gaming :)
Gravatar #5 - Naish
24. feb. 2004 08:18
Tja, hvis det nu genopstod som demo party ville jeg da gerne deltage. Men jeg har nu på fornemmelsen at det bare bliver *blam* *bam* *boom*.

Så jeg bliver hjemme og hygger mig med en rom-toddy
Gravatar #6 - bitkid
24. feb. 2004 08:23
TP var et Demo party. Da de valgte at blive til et gaming party valgte de også at udenlandske deltager ikke skulle komme. Der er masser af gaming parties i andre lande, så det giver ikke mening at komme til et i dk.

Når der ikke kommer udenlandske deltager har tp mistet sin charme. Så jeg gider ikke komme der mere.

Med mindre de lytter til Disky (som jeg for en gang skyld er enig med ;) FLERE KODE COMPOS, tak.
Gravatar #7 - Disky
24. feb. 2004 08:36
Tybo:
Husk the party startede ikke som et lan party, det startede som et koder party, og kopiering i stor stil.

Jeg synes personligt gamerne har ødelagt det 100%


Naish:
Vi må smutte i sommerhus og kode istedet for :)
Gravatar #8 - rooty
24. feb. 2004 08:37
Theparty er et lan for scene/demo folk, og sådan skal det forblive, men der skal være plads til gamere også...
Gravatar #9 - Yock
24. feb. 2004 08:40
Må indrømme jeg ikke gidder betale næsten 400,- bare for at sidde og spille med en masse andre, det kan jeg jo nemt gøre hjemme fra.
Hvis jeg skulle afsted skulle det være for de demo compoer der desvære næsten ikke er flere af.
Og så lang tid at præmien i counter-strike er støre en wild-demo (eller anden demo for den sags skyld) er det ikke et party jeg vil til :)
Gravatar #10 - TYBO
24. feb. 2004 08:56
Disky: I know...var selv med i 1996.
Grunden til at der ikke var så mange der gamede dengang var at kvaliteten på netværksspil ikke er så god som den er i dag (Dog var quake 1 lige kommet så den kunne games på internettet).

Husk det er ikke gamerne der har ødelagt TP. Det er koderne der svigter selv.

Hvis de stillede op så kunne de jo fortsætte som de altid har gjort. Men da de ikke gider deltage kan jeg ikke se nogen problemer i at gamerne tager over.
Gravatar #11 - Redhack
24. feb. 2004 09:10
Det er da ikke nogen nyhed? Det har stået på deres side i en uges tid vil jeg mene.

#2 ja det var ikke særlig godt planlagt sidste gang. Der var simpelthen ikke styr nok på tingene. Der gik lang tid inden det overhovedet var muligt at reservere en plads i hal3, og så lukkede de den sku' afligevel.

#5 Der var da rig mulighed for at lave demo'er sidste gang. (lidt over 1000 ledige pladser). Og der blev da vist en masse demo'er, men demo-folkene svigtede The Party. Med den holdning du har så er det da klart at The Party sætter spørgsmål ved om et demo party kan bruges til noget.

#6 Demo-folkene gjorde det selv til et game party. Det var sku' plads nok til alle.(De gør da også meget ud af hvordan man laver en god demo på deres hjemmeside).

#8 Ja. Der er plads nok til alle. Jeg tror grunden til at folk ikke gidder kommer er at antipiratgruppen holder øje med folk.

#9 At sidde hjemme på værelset kan slet ikke sammenlignes med The Party. "Hvis jeg skulle afsted skulle det være for de demo compoer der desvære næsten ikke er flere af." --> så tag ned og lav en god demo. Hvis alle folk tænker som dig så ødelægger i det da selv.
Grunden til at præmierne er større i cs er da at flere firmaer vil sponsere det. se bare Boomtown, og når du ikke gidder betale 400 kr. så kan The Party ikke lave præmierne så store.

jeg møder klart op. Jeg tror nok de skal få lavet et godt party med plads til alle hvis i så bare ikke var så negative alle sammen. :)
Gravatar #12 - Neffi
24. feb. 2004 09:11
Take me down to The Party City...ohh plz take me homeeee ... OH YEA, TP tilbage :o) kanon nyhed :O) :O)

Er sådan set ligeglad med om det er for koder, grafikker eller gamers, jeg skal sq nok hygge mig alligevel... det er jo derfor mange tager derned ...

nefnefnefneffi
Gravatar #13 - Disky
24. feb. 2004 09:14
Jeg vil nu ikke sige demo folket svigter the party.

Det er folkene bag the party der har svigtet demo folket, ved at lave det til et stor gamer party, med store game konkurrencer osv.

Jeg var selv deropppe for et par år siden, i håb om der stadigvæk var folk der kodede, men man skulle dælme lede længe for at finde nogen der gjorde.

Så vi forlod hal #1, som alligevel var totalt mørklagt, og flyttede ned i en af de bagerste istede, så sad vi der 4 personer og kodede vores egne ting, som vi ligeså godt kunne havde gjort derhjemme, og samtidigt havde fået langt bedre mad og langt bedre sove vilkår.
Gravatar #14 - lugzan
24. feb. 2004 09:31
#11 "Det er da ikke nogen nyhed? Det har stået på deres side i en uges tid vil jeg mene."

Så kunne du da have postet den her på newz så vi også kunne se det i stedet for at brokke dig.

Det var demoerne der gjorde TP til noget særligt - dem der står for TP skød sig selv totalt i foden ved at hoppe på gamer-vognen. Jeg er selv gamer, men det var da demoerne og de andre skabe-noget-selv-konkurrencer der gjorde det sjovt at være der.

Jeg synes skam der skal være plads til begge ting, men selvom demo-folkene er så fintfølende og nemt får gamer-allergi synes jeg nu man skulle gøre noget for at få dem tilbage. 64'er demoerne var _så_ seje og dem tvivler jeg på at man nogensinde får set på TP igen af samme kvalitet...
Gravatar #15 - rndgit
24. feb. 2004 09:34
#Disky

Hvis man kigger på de forskellige scener, gamerscenen vs. demoscenen, tror jeg hurtigt vi kan blive enige omkring hvor hovedvægten af interesserede LAN-besøgende befinder sig.

Hvis man som LAN arrangør kigger på samme resultat, men samtidigt smækker fact's på bordet som at ATI, INTEL og AMD, blot for at nævne nogen få, ikke kan se nogen mening i at proklamere deres nyeste teknologi til en flok demofolk med en stak AMIGA 500'ere under armen, er det da almen viden, at man naturligvis søger hen hvor pengene gror?

Jeg personligt foragter ingen demofolk, og synes det er lækkert med nogen fede shows, men come on, demoscenen er "død", eller sammenlignet med gamerscenen meget, MEGET lille.

Derfor tror jeg aldrig TP vil blive et demo-LAN.

Min personlige holdning, hvis der er lidt grammafejl hænger det muligvis sammen med min nuværende 28 timers arbejds vagt.
Gravatar #16 - TYBO
24. feb. 2004 09:34
Disky: Hvis salen er fyldt med kodere i stedet for gamers så er præmierne nok også derefter ik.
Men præmierne til gamerne er steget i takt med at der er kommet flere gamers end kodere.
Det er sgu da logik for burhøns :)
Gravatar #17 - doeboy
24. feb. 2004 09:37
27/12
08:00 Official Opening
13:00 Deadline: Prereg. games
14:00 Deadline: Games reg. at The Party
15:00 Opening Ceremony
16:00 Counter-strike Tournament Start (qualifying 2 rounds)
17:00 Deadline: Pixel Gfx
18:00 Deadline: Music Competition
18:00 Demo-Slide
18:00 Battlefield and Warcraft 3 Tournamend Start
19:00 Counter-strike (Group)
19:00 Counter-strike B-tournament start
20:00 Deadline: Body Crashing
21:00 Pixel Gfx
22:00 Body-Crashing
23:00 Deadline: Traced Gfx

28/12
00:00 Music Competition
04:00 Traced Gfx
11:00 Deadline: Intro Competition
16:00 Intro Competition
17:00 Deadline: Coca Cola-Crashing
18:00 Deadline: Demo Competition
19:00 Coca Cola-Crashing
20:00 Deadline: WiLD Demo Competition
21:00 Stage Event
23:00 Quake 3 Arena + Counter-Strike Finals

29/12
02:00 Demo Competition
04:00 WiLD Demo Competition
09:00 Battlefield Final
10:00 Unreal Tournament 2003 + Warcraft 3 Finals
11:00 Deadline: Voting
12:00 Prizes and Closing Ceremony
15:00 The doors are closed - see you next year!
Gravatar #18 - Trenox
24. feb. 2004 09:42
kan man komme ind allerede den 26, mod at betale 50kr ekstra ? (ligesom tidligere år)
Gravatar #19 - rooty
24. feb. 2004 09:48
Håber jeg, har jo fået lidt fordele ved at være flyttet til byen :D
Gravatar #20 - XorpiZ
24. feb. 2004 09:52
#18

Ifølge hjemmesiden kan man.
Gravatar #21 - Redhack
24. feb. 2004 09:53
#13 Demo folkene kunne da bare komme! Som de selv siger så var der mørkelagt i hal1. The Party har jo bare vuderet at der ikke var nok demo folk til at fylde 3 haler op. Så derfor lavede de en hal til demo folk, en til gamere, og en til dem som lavde alt muligt. Men neeej det kunne demo folkene ikke leve med. De har ødelagt det for dem selv ved ikke at møde op.

#14 Jeg overvejde det også, men jeg regnede med at der nok var nogle andre som allerede have indsendt denne nyhed.
Igen... Der er da plads til alle. Hvorfor skulle gamere og demo-folk ikke kunne sidde i samme lokaler i 3 dage? Jeg syntes sådan set at he Party gør hvad de kan for at lokke demo-folk til. Se bare deres hjemmeside. Og ja... 64'er demoerne var/er vildt fede.

#17 tror nu nok at den der er fra sidste gang. :) Men ellers tak. Det er dejligt at se hvad der skete for et par år siden. ;)
Gravatar #22 - faun
24. feb. 2004 09:55
At The Party de sidste år har været et "gamer" party hvor priserne til gaming compos har oversteget democompos, hænger helt naturligt sammen med deltagerne. Fra at være et sted hvor demoscenen egentlig havde en chance for at tjene en ærlig skilling, er det nu vendt til at de koderene nu sidder i fedt lønnede jobs og derfor kan TP ikke tiltrække disse med mindre præmien kommer i millionklassen, hvilket er højst usansynligt.

Derfor skiftet.

Havde koderne holdt ved TP havde TP heller ikke ladet gaming scenen komme til i den størrelses orden som det skete til sidst. Da jeg selv var med som org fra '96-2k var der en mærkbar ændring i arbejdet med at overtale koderne. Fra at være noget der foregik i et lille værelse hvor dagslyset sjældent kom ind, har koderne fået de fede vilkår, hvilket de nu ikke vil af med for at sidde til TP. For som Disky så fint udtrykker det
"så sad vi der 4 personer og kodede vores egne ting, som vi ligeså godt kunne havde gjort derhjemme, og samtidigt havde fået langt bedre mad og langt bedre sove vilkår". Dette har været problemet for The Party - De _kan_ ikke tilbyde de samme vilkår!

Ideen med The Party var netop at få trukket disse kodere ud fra de mørke værelser og møde andre. Denne rolle er nu udspillet.
Istedet er det nu gamerene som sidder i de mørke værelser og The Partys idé at trække dem ud og få dem til at være lidt mere sociale end normalt.

Det jeg blot vil sige er at vi ikke vil se et demo party i TPs tidligere størrelsesorden fordi der netop er blevet så gode forhold for kodere som TP ikke kan overbyde uden at have en sponsor som er villig til at ligge penge på bordet. Og dette har været en andet klagepunkt fra kodernes side - at The Party er blevet for kommercielt gennem de sidste TP'er. Hvor tror koderne at pengene til præmier kom fra? Entre prisen blev brugt til at betale den mængde strøm, varme, lokale, organizere m.m. Præmierne blev betalt af... Sponsorer! Uden penge - ingen præmie, uden præmie - ingen kodere, uden kodere - intet demoparty!!
Gravatar #23 - Disky
24. feb. 2004 10:06
tybo:
Selvfølgelig er der flere gamere end kodere.
alle kan tage et joystick i hånden og hoppe forvirret rundt og skyde på alt (CS).

Men det er de færreste der kan programmere demoer i konkurrence klassen.

faun:
I gamle dage (læs de første partier ikke kun the party) der var forholdene de samme som idag, men da alle kodede og man kunne snakke med andre udviklere, grafikkere og musikere om tingene.
Var det det værd, i dag skal man lede længe for at finde en der ikke snakket lamer sprog og kun kender til CS, men ikke aner hvad compiler optimering er, eller hvordan man laver en make fil.

Da alt dette er væk fra the party, bliver det ikke et sted jeg kommer mere, så hellere finde en 4-5 personer, et sommerhus, en masse god mad, sodavand, chips osv. Og så lave sit eget party.
Nemlig hvor man roder med udvikling, linux, osv. Og samtidigt har en enorm hygge, god mad og gode sove vilkår.

Personligt bliver jeg meget hurtigt træt af grillmad, og gider bestemt ikke at leve af de i flere dage i træk.

At jeg så siden det første party jeg var til i glostrup i starten af 1990, er blevet en del år ældre har selvfølgelig også en betydning.
Gravatar #24 - Neffi
24. feb. 2004 10:11
Jeg er nok give #15 ret... problemet ligger ikke i at TP ikke vil støtte demo folkene, men hvad sponsors vil se ... og desuden hvad de folk som kommer til TP gerne vil have...

jeg har selv været med siden '98 og frem til '02 ... kan da huske at folk efter TP i '98 ønskende lidt flere games event, og det kom der i '99 ... derefter blev gameevents større og større med årene ... fordi der var deltager, sponsors og penge at hente i den retning ...

spørgsmålet er så .. hvor mange sponsors og penge der i virkeligheden er ? det må tiden jo vise, hvis TP bliver til et gamer event...

....men mon ikke TP folkene kan få presset en eller flere demo events ind ... =)

Glæder mig ihverfald til TP '04 :o)
Gravatar #25 - Disky
24. feb. 2004 10:22
Neffi:
Og jo flere gamer events og jo flere gamere der kom, jo færre kodere gad og komme til the party.

Men hvis du kun har været med fra 98 har du aldrig oplevet dengang med virkeligt kodede til the party.

Men der er vist ingen tvivl The Party er ikke længede et koder party, de sidste mange år har det været tæt på et rent gamer party, og dem som endeligt kodede, var også gamere.

Men for os der synes 1. person shooter games er vildt kedelige gider ikke komme der mere.
Gravatar #26 - TYBO
24. feb. 2004 10:34
Disky: helt så enkelt er det ikke.
Det tager faktisk længere til at opbygge et skill i CS så man rammer face første gang end det tager at lære at kode. Det er ikke noget man bare lige lære på et par år.

Det ville også lyde lidt dumt hvis jeg sagde at koderne bare smidder noget kode sammen ik ? (henviser til at du siger at gamerne render forvildet rundt med et joystick) (Hvilket viser hvor lidt du ved om det :)
Gravatar #27 - Neffi
24. feb. 2004 10:44
#Disky ... kan være mig der husker forkert, men var der ikke "kun" 2-3 gamesevents i '98? Hvilket må siges ikk at kunne havde betydet det store for resten af TP :o)

men som sagt, kan være mig som husker forkert...

Men ærligt talt, kan ikke se hvorfor at gamer skulle ødelægge det for demo folkene? Man er jo ikke presset til at snakke sammen, eller dele plads ... det jeg prøver at sige : der er plads til alle, der er trods alt 3 ret store haller ...

Citat fra min sidemand : "Jeg tror at de demofolk er missundelige på gamerne, fordi gamerne får mere opmærksomhed end demo folkene nu, og det er/var demo folkene ikke vand til"

Kan han havde ret? er der der skoen trykker? just asking

neffi
Gravatar #28 - Disky
24. feb. 2004 10:45
Tybo:
Ja jeg kender ikke meget til CS og lignende da jeg synes det er noget af det mest kedelige man kan spille.

Selv skak er mere udfordrende og spændende at kigge på.

Men ud fra dine udtalelser om programmering, kunne jeg godt komme til at tro du heller ikke kender meget til det.

Du lærer blandt ikke at programmere ordentligt på et par år.

Min kommentar om hvad folk gør i CS er rettet mod de 99% af gamerne som bare spiller det for sjov, prøv at se når folk spiller det. De hopper rundt og skyder på alt.
Dette er nok kun et UT og CS og lignende fænomen, da der også findes spil der er noget mere realistiske hvor det gælder om at skjule sig og være langt mere taktisk.

Jeg har skam ikke noget imod gamere, jeg gider bare ikke smide en masse penge ud til the party når det alligevel kun er et gaming party.
Der er jeg langt mere til udfordrende programmering, og ikke mindst at være sammen med andre udviklere som man så kan få en seriøs snak med.

Du er selvfølgelig mere end velkommen til at tage til the party og håbe du kan ramme folk lige i ansigtet og få frags eller hvad det nu hedder osv.

Jeg vil hellere rode med optimering af sorteringsalgoritmer, kommunikation med extern embeddet hardware osv.

Men sådanne er vi jo forskellige.
Gravatar #29 - Redhack
24. feb. 2004 10:51
#22 Smukt sagt. Jeg syntes du har helt ret.

#26 åhh ja. Tænk at leve af at spille Cs. Nogle folk er jo helt afhænige af Cs og lever af det. (Godt det ikke er mig).
Husker tilbage til The Party sidste gang med alle de Cs spillere. (Hold da fast de går meget op i det spil).
Gravatar #30 - Ibleif
24. feb. 2004 11:19
Da jeg både elsker gaming og at kode... så er dette ikke nogen dårlig nyhed da! :-)

Husk at man faktisk godt kan være vild med begge ting! Det er ikke en religion som gør at man skal vælge side... som mange kodere i hvert fald gerne vil have det til. Det syntes jeg er lidt synd.

Der burde med 3 store haller være plads til alle, og syntes desværre også selv at demo-scenen har ødelagt det for sig selv - og for os som elskede at opleve deres arbejde!

Savner de år sidst i 90´erne hvor hybris/NEMESIS fik mig til at grine og blive imponeret på samme tid!

// Ibleif
Gravatar #31 - Mifan
24. feb. 2004 11:26
#30 Har det på samme måde. Kan li' begge ting, og det har sq ikke været et problem for mig endnu.

Jeg tror sq jeg giver TP en chance i år og vil forsøge at få andre fra gruppen med.

Kunne da være stort hvis man, mod forventning, kunne samle en god gruppe sceners, og måske give scenen lidt hjertemassage... :)
Gravatar #32 - TYBO
24. feb. 2004 11:38
Disky: man lære heller ikke at game på top plan på 2 år.
De gamers som vinder til TP har gamet FPS spil seriøst i 5 - 10 år. Og ja jeg kan godt kode. Lever i hvert fald af det.
Gravatar #33 - Tux-lover
24. feb. 2004 11:46
Tjæk ders org. liste.. Der er IKKE de samme MAIN som de siste MANGE år.. såå blir nok noget heldt andet end vi plejer at se...
Gravatar #34 - gEPHION
24. feb. 2004 11:46
#28 Disky:

"Dette er nok kun et UT og CS og lignende fænomen, da der også findes spil der er noget mere realistiske hvor det gælder om at skjule sig og være langt mere taktisk."

Enig.. Det ser man blandt andet i Ghost Recon, hvor gennemsnitsalderen generelt også er langt højere end dem man ofte møder der spiller CS.

Spiller det selv temmeligt meget, selvom det er et ældre spil efterhånden, men imho klart det bedste taktiske shooter på markedet alligevel.

gEPHION[BAD] - Hardcore Ghost Recon fan og medlem i Danmark´s bedste GR klan :D
Gravatar #35 - mikbund
24. feb. 2004 11:52
#26
Disky: helt så enkelt er det ikke.
Det tager faktisk længere til at opbygge et skill i CS så man rammer face første gang end det tager at lære at kode. Det er ikke noget man bare lige lære på et par år.


Tja jeg er jo glad for at spilde min tid(5år) på min uddannelse når det er så let. For at programmere er jo let.

Men ved du hva, jeg tror jeg skifter over på CS linjen, du ved den for professionelle Counterstrike lamers. Jeg tager en hel civil ing uddannelse i det, det må give penge. Det er jo så meget sværre! Desuden det er jo det arbejdsgivere vil have!
Gravatar #36 - sguft
24. feb. 2004 11:56
Synes stadig det fremgår lidt af tidsplanen at de ikke rigtigt kan finde ud af hvad de vil satse på. Så længe det hedder sådan lidt af hvert, tror jeg det bliver et party ala 2002 .. med andre ord, ikke noget der er værd at spilde tid eller penge på.

Glæder mig til at se hvad den nye staff ellers har fundet på af tiltag, der skal ihvertfald noget seriøs overbevisning til for at trække mig til Års igen.
Gravatar #37 - Neffi
24. feb. 2004 12:02
Hvorfor er det at folk tager det for givet, at gamers ingen uddannelse tager/har??

er selv gamer (dog mest indenfor stategi spil), og webdesigner (i min fritid) ... men jeg tager alså en uddannelse, og jeg ved at, mange af dem som jeg gamer med også tager deres uddannelser...

Vil dog sige at der er mere i at kunne lave koder, end at kunne game... helt klart ... self har de virkelige prof gamers brugt lang tid på det, og gjort sig mange tanker over hvordan de kan/kunne forbedre sig ... men jeg synes ikke helt at man kan sammenligne koder og gamers ... men det er min mening ... og det var faktisk ikke derfor jeg skrev denne post :o)

tilbage til hvad jeg vil sige : Plz lad værd med at sige indirekte at gamers er "dummere" end koder ... for det er lidt for latterligt .. imo..

neffi
Gravatar #38 - Disky
24. feb. 2004 12:08
Neffi:
Du misforstår det.

Det hvad jeg mener er at mange udviklere har en uddannelse indenfor software udvikling.

Hvor mange gamere har en uddannelse indenfor gaming ?

Jeg kunne ikke finde på at kalde gamere for dumme, jeg synes bare alt det gaming har ødelagt det, som the party oprindeligt var.
Gravatar #39 - Satyr
24. feb. 2004 12:14
Synes folk glemmer APG lidt. En af grundende til at folk tog til TP var jo også for at leeche. The Party var jo engang drømme party'et pga. de hundredvis af ftp og gaming servere, og den utrolig hyggelige stemning fra demoerne. Da APG så tog til connect#12 blev folk utrolig bange for at de ville gøre det samme til TP 00, og præcis derfor var TP00 så død som det var.
Gravatar #40 - Disky
24. feb. 2004 12:15
Satyr:
Der var ingen gaming servere eller ftp servere da The Party begyndte.
Gravatar #41 - TYBO
24. feb. 2004 12:20
Disky: hvor vil du hen ?
Jeg er gamer og har også en uddannelse inde for software udvikling.

Hvad jeg vil lave i min fritid kan vel være ligemeget.
Nogen gange koder jeg andre gange gamer jeg.

Jeg gider ikke knokle hele året på arbejdet med kode og så tage til et Lan og så kode der.

Der vil jeg så hellere game da det er langt mere socialt.

Hvis du prøvede at spille noget CS hvor man konstant snakker sammen om teamplay så ville du også se hvor fedt og socialt det er.

Til lan kommer man til for at møde vennerne som man snakker sammen med i løbet af året på nettet. Om man gamer eller koder der kan vel være lige meget.

Jeg forstår ikke hvorfor koderne er så pissed på gamerne. I høre aldrig gamerne brokke sig over koderne vel ? Men det kan være at vi er mere sociale og forstående over for andre mennesker.
Gravatar #42 - JOzER_J
24. feb. 2004 13:10
Det sjoveste ved TP, er da stadig at slæbe en sovende nørd ud i soveposen og begrave ham i sne bag pølsevognen, ude på pakeringspladsen.
Gravatar #43 - skaarup
24. feb. 2004 13:12
Disky: du har satme da godt nok ondt i rumpetten. Tjek nu lige hvad folk som faun(#22) forklare dig. Du kan lige få et resume:

Hvis koderne ikke støtter op om TP, vil TP automatisk miste focus på koderne. De vil søge hen hvor der er flest deltagere, gaming. Det er jo altid nemmere at skyde skylden på en anden gruppe, men prøv lige at se lidt indad her, overvej hvor mange af dine kodevenner der vil støtte op om det? nå ikke nok! godtså, hvor skal arrangørene så få pengene fra? AH GAMERNE!

mht. #40 hvor du benægter at der var ftp servers til de tidligere TP:
Hallo, wake up - havde du skyklapper på, eller var du en af dem der stod i øl-tågen udenfor? en af dem der rendte rundt på speed indenfor? Selv TP egen fpt-server var fyldt med fy-fy-warez for ikke at snakke om de utallige opslag rundt i hallen med ip/port/login/pass på ftp's. At det ikke var SÅ udbredt i 96? tror jeg det hed var evt. at netværket blev lagt ned konstant. Vi husker vel med gru de dage hvor dagsordnen hed BNC KABLER; er du psycho nogen smæk over fingerene jeg fik =)

Til sidst vil jeg sige til dig at hvis du ikke ønster TP som et gamerparty, så må du jo hellere til at få fat på dine IH ÅH så sociale venner og piske dem med til TP. Når du så ikke kan finde ud af det synes bare du skal blive hjemme og afslutte din ellers meget elegante tudekoncert her på foraet.

Thumbs up til faun og TYBO.

Jeg glæder mig til TP'04! Specielt glæder jeg mig til at se Disky's kreative evner indenfor programmering!
Gravatar #44 - Ordneren
24. feb. 2004 13:20
Blah.

Gamerne er mest af alt syndebukke. Grunden til at scenerne har svigtet TP er organizernes totale mangel på følelse med demoscenen.
Gravatar #45 - Ordneren
24. feb. 2004 13:22
#43: Hvor mange ftp servere tror du der var til TP i 1991?
Gravatar #46 - Disky
24. feb. 2004 13:25
Tybo:
Tja det er jo dit eget valg, og enig er jeg bestemt ikke.

Ja jeg har prøvet CS og UT og lignende, jeg synes det er totalt spild af tid.

Jeg vil hellere programmere eller hvis jeg endelig skal spille noget rollespil.

Det jeg ved mange af de kodere der var med i starten er sure over med hensyn til disse parties, er at de set fra vores synspunkt har ødelagt stemningen og formålet med parties.

Dermed ikke sagt the party er spil af tid, men det er ikke noget for kodere længere.

Angående det med arbejde og fritid.
Jeg synes meget sjældent der er noget udfordrende i det man laver på arbejdet, det er langt mere udfordrende at lave sine egne små projekter istedet for trivielle job opgaver.

Men det afhænger selvfølgelig af hvor man arbejde.


Ordneren:
Ja det kunne jeg egentligt også godt tænke mig at vide.


Skaarup:
Jeg tror du kommer fra det forkerte årti, for du kende tydeligtvis ikke computer parties fra dengang det startede.

Der var IKKE ftp servere til de parties (læs jeg skriver IKKE the party) i 1990 og deromkring. Du kunne ikke engang få et netkort til amigaen dengang.

Du siger:
Hvis koderne ikke støtter op om TP, vil TP automatisk miste focus på koderne.

Ahh, hvis the party ikke havde flyttet focus over på gamerne, så gad koderne stadigvæk komme derhen og så var problemmet ikke opstået.

Sæt dig venligst ind i hvad det var man lavede på de oprindelige parties rundt omkring, i starten af 90'erne. Og nej det var ikke FTP.

God tur til the party, og nej jeg kommer ikke med. Har kun været der engang siden 1992 eller 93, og den gang var spild af tid.

p.s. Lad os håbe i slipper for den mængde sne der kom sidst jeg var der :)
Gravatar #47 - mikbund
24. feb. 2004 13:28
#43:
Og vi kan jo se hvordan dine gamez venner holdt the party i gang sidste år ? Jeg skal da love for der ellers var deltagelse, eller hvordan gik historien? Scenerne blev ihvertfald væk fordi der aldrig blev lagt op til demoer, såååå.
Gravatar #48 - skaarup
24. feb. 2004 13:50
mente nu os at det var meget demo orienteret i 96 ;) 91? det var jo os bare 10 år efter at "640K ought to be enough for anybody." ? :)
Man fornyede sig måske ikke så meget dengang, og nogen sidder så åbenbart stadig fast. :[
Gravatar #49 - TYBO
24. feb. 2004 13:53
Disky: Har du prøvet at spille CS som et hold med et voice program i baggrunden (Ventrilo like) ?

Det er rimlig fedt når man kan snakke sammen med sine venner mens man spiller.

mikbund: De har jo ikke været der i mange år.

skaarup: Din gamle Quaker :)
Gravatar #50 - Mifan
24. feb. 2004 13:57
Skal vi ikke alle sammen bare være venner?

Jeg mener, alt hvad der bliver snakket om, er tidligere parties og gamerz vs. coders.
Hvorfor ikke se lidt fremad? Måske hjælpe til, at det her kunne bliver årets fede begivenhed, for os alle sammen?
Der skal jo være plads til alle...
Som andre oxo har nævnt, så er crew skiftet ud, så en præcis kopi bliver det jo nok ikke...

Kom glad!

Fri hash og delfiner! Vi cz til jul! ...

Disky og Tybo: Jeg tager Ris a la mande med hvis i kommer!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login