mboost-dp1

unknown

Tele2 lukker for kabelnettet.dk’s kunder

- Via Computerworld DK - , redigeret af Net_Srak

Tele2 har lukket for alle udgående opkald fra kabelnettet.dk’s kunder, fordi kabelnettet ikke har betalt sine regninger på 1 million kroner trods 3 forskellige afdragsordninger.

Kabelnettet mener at de overholder deres aftaler og sætter nu deres advokat på sagen for at få genåbnet linierne. Derudover vil Kim Nielsen fra Kabelnettet kræve en stor erstatning af Tele2 for hele sagen.





Gå til bund
Gravatar #1 - L.H.
21. maj 2004 08:20
Godt man ikke er kunde hos dem.
Gravatar #2 - Zapster
21. maj 2004 08:29
Skal det ikke være Kim Nielsen i stedet for Kim Jensen ?
Gravatar #3 - sKIDROw
21. maj 2004 08:44
Så meget for kabelnettet.
Tror jeg holder mig til Musimi... ;)
Gravatar #4 - lazypost
21. maj 2004 09:02
Jeg vil nok lige lade et par lidt størrer spillere komme på bane før jeg vil overveje IP-telefoni.
Det er lidt lige som med aktier. Man kan tjene en hel del hvis man er heldig, men man kan sku' også brænde nallerne.
Gravatar #5 - sKIDROw
21. maj 2004 09:04
#4 lazypost

Musimi kører eftertaletidsprinsippet, og drives ikke med lån eller kapital udefra.
Gravatar #6 - Net_Srak
21. maj 2004 09:23
#2

Jo det har du ret i, rettet.
Gravatar #7 - milandt
21. maj 2004 09:29
Kabelnettet er så amatør-agtigt. Tør væde med at det her kommer til at tage lang tid, og at deres kunder bliver de store tabere.. næst efter Kabelnettet selv.
Gravatar #8 - amokk
21. maj 2004 10:32
hehe tele2 og kabelnettet i konflikt... hvem skal man holde med, begge 2 nogle hustlerfirmaer
Gravatar #9 - ZkiiFreak
21. maj 2004 11:00
@ #8:
Jeg vil mene, at Tele2 ikke er et hustler firma. De har et kæmpe stort svensk selskab i ryggen! Kabelnettet er et lille fuskerfirma, med en lille tyk dum dansker bag roret (har selv set ham i Kontanten, hehe).Og han kan tydeligvis ikke finde ud af kundeservice! Det er jo det, sådan nogle selskaber mest en dels lever af!

ZkiiFreak
Gravatar #10 - TheAvatar
21. maj 2004 11:58
#9:
Nej da... der er ikke noget hustler firma over et firma, som snyder folk til at skifte til deres selskab fremfor deres eksisterende, opsige eksisterende abonnementer og "låse" deres linie til Tele2 - er bare lidt om de rygter man har hørt...
Det er sikkert endnu værre, når man rent faktisk kommer til personligt at kende dem.
Gravatar #11 - ypping
21. maj 2004 15:11
jeg er kunde hos kabelnettet.dk og aldrig har jeg oplevet billigere priser eller mere stabilt internet. det har ik været nede en eneste gang
(har været medlem i over 1 år)

Vil være meget nedtrykt hvis de går ned :(

Ypping
Gravatar #12 - bulldog
21. maj 2004 16:47
Der er så komemt en update på sagen.

Der kan læses om det på:

http://www.kabelnettet.dk/default.asp?mode=kundese...

(Er for doven til at lave et kort resumé af sagen ;))
Gravatar #13 - milandt
22. maj 2004 14:12
(Ser ud til at Tele2 ikke bruger helt fine metoder, som fx at vidergive fortrolige oplysninger om Kabelnettets kunder til 3. mand eller samarbejdspartnere)

Kabelnettet er blevet bekendt med, at et selskab ved navn xxx Networks i dag har kontaktet og fortsat er i færd med at kontakte Kabelnettets kunder. Kabelnettet lægger til grund, at xxx Networks alene kan kende fortrolige kontaktoplysninger på Kabelnettets kunder, fordi disse oplysninger er udleveret af Tele2. Kabelnettet lægger derfor til grund, at Kabelnettets kunder kontaktes med Tele2s viden og medvirken.

Vi har fået oplyst af flere af vores kunder, at xxx Networks tilbyder at genåbne telefonlinierne for udgående trafik, såfremt kunderne straks giver tilsagn om at flytte deres telefon til xxx Networks, som tillige benytter Tele2 som leverandør af teletjenester. I givet fald vil kundernes linie blive åbnet - af Tele2 - i morgen.

Dette sker dagen efter, at Tele2 uretmæssigt har brudt sin aftale med Kabelnettet.

Kabelnettet forsøger at anvende alle mulige midler for at sikre en telefonforbindelse til sine kunder.

Samtidig tager Kabelnettet forbehold for at bringe et hvert retsligt middel i anvendelse overfor Tele2 og xxx Networks.

Kabelnettet og advokatfirma, arbejder i øjeblikket på højtryk for at få løst problemerne, forhåbentlig i løbet af morgendagen.

Med venlig hilsen
Kabelnettet
Gravatar #14 - Deternal
22. maj 2004 16:59
#13 mfl. Det er nemt at spekulere her - det eneste vi kan være sikre på er:
a) Kabelnettet.dk skylder Tele2 penge.
b) Der er en tvist mellem de 2 firmaer om tilbagebetalingen.

Vi kan spekulere om resten, men egentlig viden har vi ikke.

CWO har dog en opfølgning:
Potentiel køber opgiver Kabelnettet.

Ift. kabelnettet's måde at opføre sig på kan man kun sige at Tele2 har grund til at være usikker på om de får deres penge. Som det ser ud for mig har kabelnettet ikke kunnet overholde deres betalingsforpligtigelser, og har derefter fundet en model de mener de har kunnet overholde og sendt et brev til Tele2 om at de vil gøre sådan og sådan og samtidig indbetalt et beløb - Tele2 har efter 1 dag konstateret at de ikke kan acceptere aftalen og har derefter lukket for telefonien.

Mht. opkald fra xxxNetworks må man formode at Tele2 har haft en klausul om dette i deres kontrakt, og har følt at betingelserne for at bruge denne er trådt i kraft - ellers har de dummet sig grusomt da dette kan betyde 2 ting i fremtiden:
a) stor erstatning til kabelnettet.dk
b) fremtidige grossist kunder fravælger Tele2 som leverandør.
Gravatar #15 - amokk
22. maj 2004 23:39
#13 hvad er lige dit formål med at kopiere en tekst, som en anden i forvejen har sendt URL til?
Gravatar #16 - milandt
23. maj 2004 21:19
#15 "Er for doven til at lave et kort resumé af sagen", jeg var dog ikke for doven til at kommentere den, og kunne måske bare ha nævnt at det var hans link jeg kommenteret. Også ligegyldigt - du stoppede forhåbentligt med at læse teksten igen da du opdagede det var den samme..
Gravatar #17 - amokk
23. maj 2004 21:55
så slap af en anden gang!
Gravatar #18 - aners
25. maj 2004 04:14
Hvad Tele2 angår har jeg desværre gjort mig en ekstremt dårlig erfaring, kort og godt drejer det sig om et telefonabb. som blev flyttet over i mit navn ved en "fejl", Tele2 nægter at indse fejlen på trods af at opkaldene har været foretaget forinden starten af mit "medlemsskab", nu står jeg med lorten og yderligere sagsomkostninger fra deres inkassofirma, som pludselig har sendt mig en regning på trods af at Tele2 4 gange informerede mig om at der var tale om en fejl, og at jeg skulle se bort fra fremtidige skrivelser.

Jeg håber inderligt at Tele2 taber sagen til Kabelnettet.dk, også selvom Kabelnettet.dk muligvis også blot er et "slamfirma".



#17 amokk
Jeg synes dine indlæg er sunket en del niveau'er, er der hul i skuden?
Gravatar #19 - amokk
25. maj 2004 12:15
var bare irriteret over at jeg troede der var kommet nyt herinde, og så viser det sig at der blot er én som har kopieret en tekst fra en URL der stod i forvejen
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login