mboost-dp1

SXC - Woodsy

Target var ikke ene om at være udsat for hackerangreb i december

- Via Reuters - , redigeret af Pernicious

Det blev i december officielt, at detailvirksomheden Target havde været ude for et sikkerhedsbrud, der havde efterladt hackerne med sensitiv information på kædens mange kunder. Omfanget af sikkerhedsbruddet var i december ikke endeligt kendt, og for nyligt blev det så offentliggjort, at mere end 110 millioner Target-kunder kan være blevet ramt af skandalen.

Læs også: Targets sikkerhedsbrud værre end først antaget

Sikkerhdsbruddet fandt sted i kædens fysiske butikker og for en gangs skyld ikke i webshoppen, hvilket har gjort angrebet en smule alternativt, og samtidig har rystet store dele af den amerikanske befolkning.

Her til aften er det så blevet officielt, at ikke kun Target har været udsat for angreb i december, men at fire andre kæder, inklusiv Neiman Marcus, ligeledes har oplevet sikkerhedsbrud.

Angrebene antages i skrivende stund at komme fra samme bagmænd, der angiveligt kommer fra et sted i Nordeuropa, og som således er i besiddelse af sensitiv information på mindst 150 millioner amerikanske kunder.





Gå til bund
Gravatar #1 - Mort
15. jan. 2014 06:47
Hmmm udenlandske magter som snuser rundt i systemer som de ikke burde have adgang til, med formål at stjæle private oplysninger, til ukendte formål... Lyder det ikke som noget tilsvarende som vi har hørt om for ganske nyligt?
Gravatar #2 - tentakkelmonster
15. jan. 2014 08:32
"Target" er da også et fantastisk navn. Lidt som hvis en hjort render rundt med en skydeskive på maven midt i jagtsæson'en.
Gravatar #3 - idiotiskelogin
15. jan. 2014 08:46
Ugh, hmm gad vide hvis man har handlet der før December om de så også har ens kort. Mon ikke man så var blevet kontaktet af Mastercard eller lignende.
Gravatar #4 - Target
15. jan. 2014 09:17
tentakkelmonster (2) skrev:
"Target" er da også et fantastisk navn. Lidt som hvis en hjort render rundt med en skydeskive på maven midt i jagtsæson'en.

Det kan der være noget om...
Gravatar #5 - moulder666
15. jan. 2014 13:57
idiotiskelogin (3) skrev:
Ugh, hmm gad vide hvis man har handlet der før December om de så også har ens kort. Mon ikke man så var blevet kontaktet af Mastercard eller lignende.


Weeeeeelll.....det tager nok lidt tid at lokalisere og sende mails/breve rundt til de 110 millioner personer der er berørt - så hvis jeg havde handlet der, ville jeg nok bare skifte kort....pronto!
Gravatar #6 - Johii
16. jan. 2014 07:33
Nogen der er interesseret i at købe 110 Millioner kreditkort numre?
Gravatar #7 - Target
16. jan. 2014 07:45
Johii (6) skrev:
Nogen der er interesseret i at købe 110 Millioner kreditkort numre?

Gerne. Men nu er de vel ikke stjålne?
Gravatar #8 - Nicolai1993
16. jan. 2014 22:25
Johii (6) skrev:
Nogen der er interesseret i at købe 110 Millioner kreditkort numre?
Nu stjal de altså "kun" stjal 40M kreditkortnumre!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login