mboost-dp1

sxc.hu

Taget i fildeling? Kend dine rettigheder

-

Advokatfirmaet Opus har i de seneste måneder sendt krav om betaling ud til flere tusinde danskere. Opus mener, de har delt film ulovligt gennem torrent-programmer.

Bevismaterialet er Opus’ registrering af IP-adresserne på de brugere, som advokatfirmaet selv har hentet film fra.

Men hvordan skal man så forholde sig til et brev om erstatning for ulovlig fildeling?

Informationerne omkring IP-adressen er korrekte nok. Men derfor kan der jo være andre end dig, der har brugt netværket.

Et Wi-Fi-netværk kan hackes, eller der kan ske noget mindre dramatisk – du har givet venner og familie adgang til netværket, når de har været på besøg.

Hvis du betaler det opkrævede beløb til Opus med det samme, undgår du som udgangspunkt en retssag, men uden forholdsregler indrømmer du så også skyld.

Hvis du ikke betaler men i stedet møder op i retten, kan Opus til gengæld have svært ved at bevise, det lige netop er dig, der har stået for fildelingen, skriver Computerworld.





Gå til bund
Gravatar #1 - kvark
3. dec. 2015 09:30
Mange indboforsikringer indeholder idag retshjælp, hvilket ofte dækker sagsomkostningerne ved at føre en retssag. Den dækker naturligvis ikke hvis man bliver dømt et erstatningsbeløb - men det er min opfattelse at det er en sikring mange overser og ikke benytter.
Gravatar #2 - _tweak
3. dec. 2015 09:55
#1: Godt tip

Om ikke andet vil man kunne kontante retshjælpen ifbm. sin indboforsikring og få en vurdering af sagen, om den er indenfor/udenfor den tilkøbte retshjælp.

Hvis den er det, (og måske endda selv hvis den ikke er det) vil advokaten og muligvis forsikringen kunne forklare hvorfor man ikke er dækket.

Som jeg forstår det dækker retshjælpen ikke skattesager eller en del skilsmisse- og arvesager - og der er ingen hjælp ifht. inkasso og straffesager.
Gravatar #3 - graynote
3. dec. 2015 11:05
Jeg tænker at det her scenerium må være svært for advokatfimaet:

fire venner bor sammen og deler en internetforbindelse, og alle tre nægter at være den, der har delt film.

Man kan vel ikke straffe alle tre, og der er oplagt tvivl om, hvorvidt det er ham, hvis navn står linjen står i, der har forbrudt sig.

Hvordan vil de klare den?
Gravatar #4 - henrique406
3. dec. 2015 11:11
#3

Hvis de er fire om at dele en internetforbindelse og de tre nægter at have delt filmen. Må det så ikke næsten være den 4. der er den skyldige.... :)
Gravatar #5 - _tweak
3. dec. 2015 11:23
#4 lol :-)
Gravatar #6 - thimon
3. dec. 2015 11:54
#3

Det er vel lige så meget om man kan dømmes, hvis der er stærke indicier for at det kunne være vedkommende.

Eller skal det være bevist om man faktisk har gjort det. Det vil sige, at der eksempel skal være et kamera, som filmer personen + skærmen, hvor personen bryder ophavsretten på computeren e.g. henter film fra ikke-autoriserede hjemmesider.
Gravatar #7 - thimon
3. dec. 2015 11:58
Efter at have foretaget en søgning på Google, kan jeg se at man godt kan dømmes på indicier.

Person dømt for mordbrand pga. indicier
http://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-tro/d%C3%B8...

"Hacker-sagen" - Gottfrid Svartholm Warg
Martin von Haller Grønbæk, IT Advokat skrev:
Når jeg læser dommen, synes jeg ikke, at bevishåndteringen virker urimelig. Der er så mange indicier og så mange ting, der tyder på, at Gottfrid Svartholm Warg står bag. Forklaringen om fjernstyring virker konstrueret til lejligheden.
Gravatar #8 - _tweak
3. dec. 2015 12:23
#7: begge eksempler er dog baseret på politiets efterforskning. Sidstnævnte anses endda af flere som en politisk motiveret dom.

I Danmark er flere sager med piratkopiering blevet droppet, da det ikke har været muligt at føre den ulovlige handling ned til den enkelte person.

En tidligere vurdering fra en advokat viser også, at det ejeren af, f.eks. et ulåst wifi, skal være vidende om andres (eller egne) ulovlige handlinger, før der retsmæssigt kan rejses et erstatningskrav.

(og så en note om at brugen af andres ulåste wifi kan være brugstyveri)

Gravatar #9 - Slettet Bruger [1433823981]
3. dec. 2015 12:33
Mht. IP-adresser. Hvad gøres der så i dag med folk bag CGN? Her kan der være husstande bag samme IP-adresser. Det forekommer hos flere og flere ISP'er heriblandt udbydere af mobilt bredbånd.
Gravatar #10 - _tweak
3. dec. 2015 13:29
#9: formentlig kan man intet gøre.
Gravatar #11 - Springer
3. dec. 2015 13:58
#9 ISP'erne skal gemme mac adresser på de enheder der kommer på deres netværk, hvorefter de kan spore det
Gravatar #12 - NeoNmaN
3. dec. 2015 14:28
Springer (11) skrev:
#9 ISP'erne skal gemme mac adresser på de enheder der kommer på deres netværk, hvorefter de kan spore det


Mac addressen kan du easy manipulere, har jeg tit gjort for at undgå at relogin på yousee eks. med ens router når ma ntester, så skifter du blot software messigt mac addessen og så du igennem igen temlig nemt og gør du det på et netkort du hra smidt ud ;) så er du temlig meget karmofleret.
Gravatar #13 - _tweak
3. dec. 2015 15:01
#12/#11 : Mac-adressen ændrer heller ikke ved situationen hvor du har en router med wifi stående, koblet til internettet igennem WAN.

Det ændrer sig lidt ved mobile enheder; men for det første er pirateri igennem mobile enheder (formentligt) meget lidt eksisterende, for det andet, kan de fleste telefoner indstilles til hotspots (der også kan være uden kodeord).

Mac Adressen som sådan, siger altså, ikke noget - så den i 99.9% af tilfældene ender blindt i en router.
Gravatar #14 - Useful
3. dec. 2015 17:15
kj{j6um6ø´
¨n7jbg43
hmxj-ZJhnu798
Gravatar #15 - mvoigt27
4. dec. 2015 15:18
Haha..... allerede i 1988 havde man den problemstilling http://www.e-pages.dk/audiomedia/919585640/

:)
Gravatar #16 - Magten
7. dec. 2015 08:27
IT-ekspert Yvossen (9) skrev:
Mht. IP-adresser. Hvad gøres der så i dag med folk bag CGN? Her kan der være husstande bag samme IP-adresser. Det forekommer hos flere og flere ISP'er heriblandt udbydere af mobilt bredbånd.
CGN eller ej, udbyderne skal stadig have styr på hvem der er hvem på deres netværk.
Gravatar #17 - _tweak
7. dec. 2015 08:37
#16: hvis man er underlagt logningsbekendtgørelsen, ja - men jeg erindrer ikke vores advokater på kollegiet mente vi skulle have styr på hvad folk lavede. Vi endte med ikke at være underlagt logningsbekendtgørelsen - den startede på den anden side af vores eksterne interface.

For at vide hvem der står for en bestemt datapakke, skal du gemme den interne ip for hver pakke - og ip for hver mac adresse der er koblet på. Det er mere eller mindre det samme som logningsbekendtgørelsen (udover det vist kun var hver 10. pakke) - og ikke påkrævet (medmindre man kommer under bekendtgørelsen selvsagt)

Advokaterne rådede kollegiet til at have logs over så lidt som muligt - jo mere vi havde, jo mere kunne vi selv blive kendt skyldige for, enten i brud på persondataloven, eller ved at have haft loggen til at kunne have forhindret eventuelle brud på loven.
Gravatar #18 - TrolleRolle
7. dec. 2015 14:22
mvoigt27 (15) skrev:
http://www.e-pages.dk/audiomedia/919585640/


Fedt link Hvordan kommer man til en oversigt over alle de gamle blade?

Gravatar #19 - Magten
7. dec. 2015 14:33
#17
Ikke nødvendigvis have styr på hvad folk laver, men hvem folk er via deres uplink.
Gravatar #20 - Ronson ⅍
7. dec. 2015 15:57
#18: http://www.retro-commodore.eu

Han poster som regel nye scans i Amigagruppen på FB
Gravatar #21 - mvoigt27
7. dec. 2015 16:48
TrolleRolle (18) skrev:
mvoigt27 (15) skrev:
http://www.e-pages.dk/audiomedia/919585640/


Fedt link Hvordan kommer man til en oversigt over alle de gamle blade?



Tjek her der er meget mere end Amiga blade http://www.altomdata.dk/retro
Gravatar #22 - _tweak
7. dec. 2015 16:50
#17: klart - man kan holde styr på hvilket lejemål der har adgang til hvad - men jeg mener ikke vi dengang blev rådet til at logge det. Men alt information er anonymiseret så snart du er på den anden side af routerne. Det gør ikke rigtig noget for eventuel efterforskning.

Dertil kommer, at har man public access, eller et/flere lejemål åbent wifi, så er det hullet ost det hele :-)


#18: og hvis du har nogle spændende gamle Amiga disketter (fortrinsvis dansk distr.) ved jeg han også gerne tager imod dem :-)
Gravatar #23 - TrolleRolle
7. dec. 2015 19:07
#20 & #21 Lækkert
Jeg har masser af de gamle blade liggende i fysisk elendige nedslidte udgaver, men jeg kan ikke få mig selv til at smide dem ud, fordi de er ret sjove at læse engang i mellem.

Men nu skal jeg bare lige hente en flok PDF'er, og så skal der ryddes op i det gamle lort :-D
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login