mboost-dp1

unknown

Sun foretager massefyringer

- Via News.com.com - , redigeret af Net_Srak

I løbet af de næste seks måneder, vil Sun Microsystems fyre imellem 4000 – 5000 ansatte. Dette gøres for at rette op på det underskud der har plaget dem over længere tid. Med en reduktion på 13 procent af den samlede arbejdsstyrke, regner Sun med en besparelse på cirka 2,9 milliarder kroner om året.

“Jeg er overbevist om at ændringerne vil efterlade Sun Microsystems som et mere effektivt, gennemskueligt og enkelt firma, der vil være nemmere at følge set udefra” Lyder en udmelding fra administrerende direktør, Jonathan Schwartz.





Gå til bund
Gravatar #1 - HashKagen
1. jun. 2006 15:02
Men kunne det ikke også skabe frygt blandt medarbejdere for flere nedskæringer og evt. en strejke? eller er det kun buschauføre i DK der kan finde på det? :)
Gravatar #2 - sh0dan
1. jun. 2006 15:13
2900000000 / 5000 = 580k

Man må sige det er en pæn gennemsnitsløn de holder sig ;)

(Nej - seriøst - det betyder selvfølgelig også at de sparer udgifter til en masse afdelinger - men sjovt regnestykke alligevel :)
Gravatar #3 - Sil^
1. jun. 2006 15:17
4000-5000 ansatte? Damn jeg vidste slet ikke der var så mange ansat i Sun.

Men ang. selve fyringerne, så er det muligvis fornuftigt nok. Det er ikke altid at mange er bedre end få og tit kommer ordsproget "Mange kokke fordærver maden" faktisk til sin ret.
Gravatar #4 - stone
1. jun. 2006 15:47

sun har over 37.000 ansatte p.t. og analytikere har gentagene gange i flere aar, raadet sun til at skaere medarbejderstaben ned, og dermed trimme firmaet for bedre effektivitet og oekonomi.

saa det er absolut ikke for tideligt at det sker. ledelsen har alt for laenge holdt paa unoedige ansatte.

det gaar allerede godt for sun, der har set stor fremgang i de sidste kvartaler, og disse fyringer har allerede givet dem endnu et loeft paa boersen. med lidt held og forsat god ledelse, kan sun gaa hen og blive et rigtigt sundt firma igen.

/stone
Gravatar #5 - blnz
1. jun. 2006 16:05
Det er helt utroligt, 4000 mennesker! Men når det gælder sådan en stor besparelse, ja så er det selvfølgelig forståeligt!
Gravatar #6 - Lobais
1. jun. 2006 17:10
Gad vide om det er nogen bestemte afdelinger, der lukkes, eller det er spredt.
Gad også vide hvad det vil betyde for suns floss engagement.
Gravatar #7 - masterbrain
1. jun. 2006 21:07
Tja hele deres Java bliver "jo nok" open-sovs jo :)
Gravatar #8 - Herskegut
2. jun. 2006 06:46
#6
Jeg kan saa fortaelle at der allerede er lukket 2 campus omraader i San Fancisco bay omraadet, desuden er der ikke kun 37.000 ansatte, der er jo ogsaa de mange tusind (12.000 ca?) fra Storagetek, som der nok ogsaa skal skaeres nogen vaek af.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login