mboost-dp1

SATA-IO

Strøm via eSATA snart en realitet

- Via Computer Technology Review - , redigeret af Derfor

Serial ATA (SATA) interfacet til IDE harddiske har været en stor succes, og det er allerede ude i version 2, med version 3 på vej. Med i specifikationerne er der også muligheden for at tilslutte en ekstern harddisk med SATA, nemlig via eSATA, dog er der et problem, der skal være en separat strømforsyning til harddisken.

Modsat f.eks. USB, så kan et SATA stik ikke levere strøm til en harddisk, der er kun tale om et signalkabel, det ser dog ud til at dette snart ændres.

Organisationen bag SATA, Serial ATA International Organization (SATA-IO), har netop taget initiativ til at udvikle en standard for eSATA, med mulighed for at forsyne harddisken med strøm, via SATA-stikket.

Det forventes at standarden, og de første produkter, er klar allerede i anden halvdel af 2008. Den officielle pressemeddelelse kan læses her (pdf).





Gå til bund
Gravatar #1 - Escal0n
16. jan. 2008 11:38
Det var dog en god nyhed!
Det er så skide irriterende at ligge og rode med kablerne når den eksterne skal sluttes til.
Gravatar #2 - TuxDK
16. jan. 2008 11:40
Så vidt jeg husker, er problemet med nuværende eSATA også at man ikke kan pille den fra og til mens maskinen kører.

Håber jeg bliver lavet om på til v3
Gravatar #3 - vibeweb
16. jan. 2008 11:52
#2 hotswap fungerer glimrende... kræver dog controlleren kan ta det..
Gravatar #4 - SiniSael
16. jan. 2008 12:10
øhm er Sata standard ikke defineret til at man netop kan hotswape hd? Men ser da et kæmpe plus den osse eSata stikket forsyner med strøm osse =)
Gravatar #5 - Jakob Jakobsen
16. jan. 2008 12:14
Jo der er intet problem med hotswap på alt andet end den tidligeste SATA hardware.

Har dog undret mig at man ikke lavede eSATA standarden så der blev leveret strøm igennem det samme stik fra starten af.
Gravatar #6 - crashandburn
16. jan. 2008 12:16
nogle controllere/mobo's kræver at du enabler hotswap af diske i biosen jeg ved med 100% sikkerhed at det var disabled på mit nye x38-dq6 mobo (gigabytes mobo med intels nye x38 chipsæt) da jeg købte det

har hørt fra andre at dette også var sådan med deres mobo
Gravatar #7 - koron
16. jan. 2008 12:22
det er da en god nyhed =))
nu har jeg dog været glad for firewire til externe diske...som også skal bruge extern PSU.
nu når eSATA med strøm ud kommer kommer firewire nok til at miste stor markeds andel.
en del dv kameraer bruger dog stadig firewire men hvis man nu kan expotere sine film via eSATA så er det da cool.

bliver sjovt at se hvad det kan udvikle sig til......
USB er heller ikke et hit til overførsel at store mængder data så nu kan det være at usb kan bruges til det som det er godt til PnP at små ting som mus, keyboard, webcam,printer, o
OSV

God Nyhed helt sikkert
Gravatar #8 - 12V
16. jan. 2008 12:32
God ide, helt sikkert. Men der mangler dælme et bedre stik, især når de vil sende strøm igennem samtidig.

Synes de SATA stik går alt for hurtigt løs, nogle kabler er bedre end andre, men med så stive korte kabler trækker de sig hurtigt halvt ud af stikket på disken. Der skulle have været en slags krog på den som skal trykkes ned for at trække kablet af.
Gravatar #9 - koron
16. jan. 2008 12:39
#8 det er det på de lidt dyre SATA stik
http://kwshop.co.kr/p_images/SATA_LOCK_front.jpg
Gravatar #10 - mgarde
16. jan. 2008 12:56
Det var en særdeles interessant nyhed.

Jeg ser den slags stik sidde på bærebare i fremtiden, især hvis man kan forvente stort set den samme ydelse som f.eks. ved en intern sata disk. Er der nogle der ved det? I hvert fald ville det jo være kanon, fordi man så kunne have dedikerede windows og linux distributioner på forskellige eksterne harddiske, med den samtidige performance som en intern harddisk leverer.
Gravatar #11 - koron
16. jan. 2008 13:03
tror ikke man skal regne med at suge strøm nok ud af en bærbar til at du kan starte en 3,5" HDD op.
og ved brug af extern strømforsygning er pointen med dette lidt gået fløjten.

F.eks. så kan man med støre lige mere strøm sugende 2,5" diske ikke altid køre dem uden extern strømforsygning eller eventuelt ved at bruge et split stik så den suger strøm fra 2 porte.
Gravatar #12 - XERXES
16. jan. 2008 15:39
Hvad forhindre dem så at gøre det samme inde i kabinetterne? Det ville være dejligt hvis man kunne fjerne nogle af strømstikkene fra PSUen, og derved få mindre kabel rod derinde.
Gravatar #13 - koron
17. jan. 2008 07:21
jeg tror ikke at det nye eSATA stik vil suge strømmen fra bunkort måske nærmere af det inde i kabinettet deler sig et til alm. modular strøm stik og det andet ned til SATA
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login