mboost-dp1

Lucasfilm Ltd.

Star Wars-mønter bliver gyldigt betalingsmiddel i Republikken Niue

- Via Wired.com - , redigeret af OnkelDunkel

Republikken Niue, en autonom ø i det sydvestlige Stillehav med selvstyre under New Zealand, vil tillade, at de kommende Star Wars-mønter kan benyttes som almindeligt betalingsmiddel i republikken.

Men du vil nok alligevel ikke bruge de $2, hver mønt er værd, på at købe drinks på øen, da du skal betale en hel del mere for at få fat i mønterne.

Der kommer to møntsæt med fire mønter støbt i rent sølv i en specialkasse, til en pris af $393. Darth Vader-sættet vil lyde som Sith Lordens åndedræt, når du åbner kassen, og vil indeholde mønter med billeder af Kejser Palpatine, Dødsstjernen, en Stormtrooper og Vader selv. Tusindårsfalkens sæt vil lyde, som når rumskibet hopper over i “light speed”, og vil indeholde mønter med billeder af fire berømte Starwars duoer: Luke Skywalker og Prinsesse Leia, Obi-Wan Kenobi og Yoda, R2-D2 og C-3PO samt Han Solo og Chewbacca. Der vil blive lavet maks. 7.500 af hver mønt.

Der kommer også nogle billigere mønter i forsølvet metal i en blisterindpakning til omkring $20 pr. styk. Der kommer 40 forskellige mønter med figurer fra sagaen, og der vil også komme en holder til de 40 mønter på et senere tidspunkt. Der vil blive lavet 50.000 af hver af disse mønter.

Deluxe-sættet og de 10 første mønter kan forudbestilles allerede nu direkte fra New Zealands Nationalbank og vil udkomme i november.





Gå til bund
Gravatar #1 - Mikkelet
18. aug. 2011 08:22
Ingen ville jo bruge dem hvis de fik fat i dem alligevel... :S
Gravatar #2 - Remmerboy
18. aug. 2011 08:28
hvis det var i danmark, ville mønterne være $393 og ikke $8. men det er da en cool samlesæt. omend noget dyrt
Gravatar #3 - sonofsun
18. aug. 2011 09:45
'kun' omkring 2500 kr. leveret i .dk, det er sgu fundet til den pris.
Gravatar #4 - Alrekr
18. aug. 2011 09:57
Jim Lyngvild skal sikkert nok købe to sæt af hvert :)
Gravatar #5 - noisycricket
18. aug. 2011 10:12
hvad er vekselkursen ift bitcoin?
Gravatar #6 - Hulobe
18. aug. 2011 10:56
O.k. jeg har ikke Darth Wader mønten, men jeg har da Den lille havfrue. Giver det ikke også lidt street credit?
Gravatar #7 - vandfarve
18. aug. 2011 11:40
Lidt information om Niue blot for at sætte nyheden i kontekst:

Øens størrelse er 260 km2, dvs. hvis øen var en perfekt cirkel, så vile radius være ca. 9 km og diameter ca. 18 km.

Øens officielle indbyggertal var i år 2009 1.400 pax, imedens lokale indbyggere vurderer, at det rigtige tal snarere er 900 (i 2010, da jeg besøgte øen).

Antallet af politistyrker er omkring tre, inklusiv politichefen.

... og, here's the kicker: Sådan her ser hovedstaden Alofis hovedgade ud i rushhour.
Gravatar #8 - Alrekr
18. aug. 2011 11:46
Lidt mere nørdrelateret: Niue blev i 2003 verdens første land, med landsdækkende gratis Wifi, og så tilhører ccTLD'et .nu Niue.
Gravatar #9 - vandfarve
18. aug. 2011 11:50
Alrekr (8) skrev:
Lidt mere nørdrelateret: Niue blev i 2003 verdens første land, med landsdækkende gratis Wifi, og så tilhører ccTLD'et .nu Niue.


ProTip(TM): Nope, der var ikke gratis net i 2010, og jeg tvivler stærkt på, at der har været andet end et 56k modem. :'(

Jeg var skuffet, da jeg så skulle betale hele 25 kroner/i timen for net på lorteøen.
Gravatar #10 - el_barto
18. aug. 2011 12:23
Hmmm... hvad er odds for, at en af de blege kældernørder, der betaler 2500 for et stykke Star Wars merchandise, forvilder sig til en ø i stillehave? Slim?
Gravatar #11 - vandfarve
18. aug. 2011 12:25
el_barto (10) skrev:
Hmmm... hvad er odds for, at en af de blege kældernørder, der betaler 2500 for et stykke Star Wars merchandise, forvilder sig til en ø i stillehave? Slim?


I did?
Gravatar #12 - tentakkelmonster
18. aug. 2011 13:31
Jeg er også næsten ved at pakke min kuffert. Det lyder sgudda for grineren!

-- Hilsen en bleg kældernørd.
Gravatar #13 - Alrekr
18. aug. 2011 16:22
vandfarve (9) skrev:
ProTip(TM): Nope, der var ikke gratis net i 2010, og jeg tvivler stærkt på, at der har været andet end et 56k modem. :'(

Jeg var skuffet, da jeg så skulle betale hele 25 kroner/i timen for net på lorteøen.


Så har det været gratis engang:

https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Niue skrev:
In 2003, Niue became the world's first "WiFi nation", in which free wireless Internet access is provided throughout the country by The Internet Users Society-Niue.
Gravatar #14 - MiniatureZeus
18. aug. 2011 19:32
Alrekr (13) skrev:
vandfarve (9) skrev:
ProTip(TM): Nope, der var ikke gratis net i 2010, og jeg tvivler stærkt på, at der har været andet end et 56k modem. :'(

Jeg var skuffet, da jeg så skulle betale hele 25 kroner/i timen for net på lorteøen.


Så har det været gratis engang:

De slukkede det, da de fandt ud af Mikael kom.. hvilket er forståeligt med alt det CP han downloader..
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login