mboost-dp1

Skype
- Forside
- ⟨
- Forum
- ⟨
- Nyheder
Det ligner en 900 - afstanden mellem knapperne og bunden af telefonen er noget mindre end på 800-modellen.
http://www.teleoversigt.dk/media/wysiwyg/nokia-lum...
http://www-bgr-com.vimg.net/wp-content/uploads/201...
http://www.teleoversigt.dk/media/wysiwyg/nokia-lum...
http://www-bgr-com.vimg.net/wp-content/uploads/201...
Jeg havde egentlig håbet på Skype ville blive en integreret del af WP og ikke "bare" en app. Hvis jeg selv skal sørge for at være online hele tiden så får jeg aldrig brugt det til noget.
Lav samme integration som Facebook, så jeg har mine beskeder fra Skype i min Message Hub, og kan lave Skype opkald fra People Hub'en :)
Lav samme integration som Facebook, så jeg har mine beskeder fra Skype i min Message Hub, og kan lave Skype opkald fra People Hub'en :)
Det er da meget godt for PC og WP brugere :) Men for os Mac brugere er det altså gået den modsatte vej. Siden version 4 er det svært at få en webcam session op at køre. Som regel er der bare sort billed hvor man ellers skulle se den anden person. Og hvis den så kommer igang, så er det med enormt ringe billedkvalitet. Så ringe at jeg ikke kan se hvem jeg taler med. Han har 30 mbit i download og jeg har 30 mbit i upload. Der burde være båndbredde nok. Det er et velkendt problem. Mange brugere skriver om det på Skypes eget forum. Men der bliver hverken svaret på det, eller gjort noget ved det. Nu er vi så nået til version 5.5. Gad vide om det bliver rettet i version 6, eller blot tilføjet flere unyttelige funktioner som ved ICQ?
Den nyeste opdatering til iPhone har lige gjort det mere irriterende at bruge Skype der. Den er blevet ekstrem langsom, hvor den virkede vaks før. Og jeg tør slet ikke sige hvor u-intuitiv Skype-interfacet er på den telefon. Jeg har en iPhone 4.
Den nyeste opdatering til iPhone har lige gjort det mere irriterende at bruge Skype der. Den er blevet ekstrem langsom, hvor den virkede vaks før. Og jeg tør slet ikke sige hvor u-intuitiv Skype-interfacet er på den telefon. Jeg har en iPhone 4.
Bare en heads up, vi kender til problemet, og snakkede om det så sent som i går. Men det er ikke mit team som er ansvarlig, så jeg kan ikke love noget.ufomekaniker (4) skrev:Som regel er der bare sort billed hvor man ellers skulle se den anden person.
Men jeg håber jer der har Windows Phone vil give app'en en prøvetur, og husk det er en beta.
hmm har der nogensinde været videoopkald på noget af alle de apps?
jeg mener, jeg synes ikke jeg har set videoopkald funktion på en android version af skype for et års tid siden
jeg mener, jeg synes ikke jeg har set videoopkald funktion på en android version af skype for et års tid siden
Magten (3) skrev:Jeg havde egentlig håbet på Skype ville blive en integreret del af WP og ikke "bare" en app. Hvis jeg selv skal sørge for at være online hele tiden så får jeg aldrig brugt det til noget.
Lav samme integration som Facebook, så jeg har mine beskeder fra Skype i min Message Hub, og kan lave Skype opkald fra People Hub'en :)
Det er også planen.
Magten (3) skrev:Hvis jeg selv skal sørge for at være online hele tiden så får jeg aldrig brugt det til noget.
Det er også grunden til at hverken jeg eller mine venner bruger skype. Så jeg har ikke ret mange at teste appen med. MS har en chance for at skille sig ud, her. Jeg håber at de griber den.
domaz (9) skrev:Magten (3) skrev:Jeg havde egentlig håbet på Skype ville blive en integreret del af WP og ikke "bare" en app. Hvis jeg selv skal sørge for at være online hele tiden så får jeg aldrig brugt det til noget.
Lav samme integration som Facebook, så jeg har mine beskeder fra Skype i min Message Hub, og kan lave Skype opkald fra People Hub'en :)
Det er også planen.
Netop... det kommer i Apollo til efteråret
Windcape (12) skrev:Kilde?Kilde?slate (11) skrev:Netop... det kommer i Apollo til efteråret
http://pocketnow.com/windows-phone/exclusive-windows-phone-8-detailed skrev:Also mentioned is support for app-to-app communication, as well as a revamped Skype client that hooks directly into the OS, letting Skype calls behave almost identically to regular, non-VoIP telephony. The camera will now be based around so-called lens apps: Microsoft provides a basic camera interface that can either be skinned by OEMs or overlaid with viewfinders from third-parties. Belfiore gives the example of a lens app that combines burst mode with smile detection to capture a perfect portrait shot.
http://www.wpcentral.com/skype-windows-phone-testi...
tilføjelse:
Okay kan se at Paul Thurrott har kommenteret på nyheden nu og siger at skype vil være bedre i windows phone 8, men stadig en optional app.
http://www.winsupersite.com/article/windows8/windows-phone-8-preview-142154 skrev:Skype app. Still a separate but better app and not integrated into OS. Still optional.
- Så jeg omformulerer - Det har været planen at det skulle integreres i WP
Jeg går mere og mere over til gchat, både til voice og chat, men synes nu skype altid har virket glimrende, plinget på både telefon og laptop, men skype har dog en tendes til at trolle lidt. Så kommer der en dagsgammel besked, når den opdaterer på tværs af devices, man er aldrig helt sikker på, at den rent faktisk er ny.
Thurott er ikke en officiel kilde.domaz (13) skrev:Okay kan se at Paul Thurrott har kommenteret på nyheden nu og siger at skype vil være bedre i windows phone 8, men stadig en optional app.
Og pocketnow er absolut heller ikke!
Kilde? Hvilken "officiel" plan siger det?domaz (13) skrev:- Så jeg omformulerer - Det har været planen at det skulle integreres i WP
Windcape (15) skrev:Thurott er ikke en officiel kilde.
Og pocketnow er absolut heller ikke!Kilde? Hvilken "officiel" plan siger det?domaz (13) skrev:- Så jeg omformulerer - Det har været planen at det skulle integreres i WP
nååå du spørger efter en officiel kilde... Det findes der ikke på den her sag endnu... det ved alle da.
Så må du være mere specifik i dine spørgsmål til næste gang
Mnc (7) skrev:Skrev med en igår over skype, på PC'en, og telefonen hverken bippede eller opdaterede ikonet. :|
Jeg synes ikke at skype (på WP) er glad for at blive online.
Det samme gælder for Skype på iPhone. Skype hopper nok gennemsnitlig af og på 10 gange i timen, eller noget i den dur. Har ikke direkte testet det som sådan. Men er jeg online fra min iPhone ovre hos min ven, som jeg er på hans Skype venneliste med, så sker det ret tit at der står at jeg lige er kommet online, uden at jeg rører ved telefonen.
Vi har testet det med Yahoo! Messenger til iPhone, og den er rock solid. Den siger bare, at jeg er online konstant, når jeg er online.
Og så den med forsinkede beskeder; Jatak, da. Et døgn kan mine beskeder til andre være forsinket.
Hack4Crack (8) skrev:hmm har der nogensinde været videoopkald på noget af alle de apps?
jeg mener, jeg synes ikke jeg har set videoopkald funktion på en android version af skype for et års tid siden
Jeg skypede ofte over min SGSII med en kammerat der var i Irland for et halvt år siden... Det virkede ret godt både med video og lyd.. gjorde det dog kun imens jeg var på wifi..
Opret dig som bruger i dag
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.