mboost-dp1

No Thumbnail

SanDisk med 8GB Flash MP3 afspiller

- Via BetaNews - , redigeret af The-Lone-Gunman

SanDisk lancerede mandag en 8GB model af deres e2xx MP3-afspiller. Det er nu den største MP3 Flash afspiller på markedet. Prisen er 249$ hvilket svarer til prisen på en 4GB iPod nano. Samtidigt har SanDisk gjort afspillerne med mindre flash memory billigere.

Således koster en 2GB Sansa e250 afspiller 139$ hvilket er 60$ mindre end den tilsvarende iPod nano. 6GB udgaven, Sansa e270, koster 30$ mindre end 4GB udgaven af Apples iPod nano.

Sandisk e2xx modellerne har en 1,8″ farve TFT, et microSD udvidelses slot, FM tuner og kan vise billeder og video. De afspiller WMA og MP3. Modellerne er dog lidt større end Apples iPod nano.





Gå til bund
Gravatar #1 - kjaer
21. aug. 2006 22:03
Ja tak. Me jeg synes stadig ikke at designet er ligeså fedt som på apples iPod-serie...
Gravatar #2 - procrastinator
21. aug. 2006 22:08
Men betyder det så at fremtiden er flash frem for harddiske? Hvordan ser prisen på flash-ram ud til at udvikle sig ift. harddiske på denne størrelse i fremtiden?
Gravatar #3 - kireru
21. aug. 2006 22:11
#1 design frem for funktion? Tror jeg heller vil satse på noget der kan mere, end noget der ser nice ud.
Gravatar #4 - kjaer
21. aug. 2006 22:59
#3 - Jeg tror at Apples iPod nano kan omkring lige så meget som SanDisk's afspiller, udover at SanDisk's kapacitet og pris (måske størrelsen på skærmen) er bedre. Hvad jeg ville sige var: Personligt foretrækker jeg design og nogenlunde funktion fremfor dårligt design og en smule bedre kapacitet osv.
Gravatar #5 - Intruder
21. aug. 2006 23:00
#3 Det afhænger jo meget af hvad man anser som værende "funktionen". Hvis funktionen er plads og FM-tuner i mp3-afspilleren har du ganske ret, men jeg vil mene der er mere end bare plads der afgør funktionen i en mp3 afspiller. Design kan være en vigtig/altafgørende funktion i sig selv, bl.a. når det kommer til interface/brugervenlighed, størrelse og konstruktionskvalitet for at nævne et par ting.

Hvis ovenstående opfylder dine krav til en mp3 afspiller så er det fint, men døm ikke andre hvis de har andre krav til deres. (læs: ikke nødvendigvis bedre eller højere krav, bare andre)

Have a nice day.
Gravatar #6 - Zuu
22. aug. 2006 00:13
Sys det er lame artiklen forkuserer så meget på hvad der er bedre i forhold til en iPot pis.
Ville have været federe at høre noget om dens specs..
en fyldesgørende liste over understøttede formater, såvel billed og video som lyd.
Overførselshastigheder til fra enheden
display resolution og refresh rate
lydkvalitet, snakker her om sample rate og opløsning
Hvad vejer den, dens mål, forventet batterilevetid ved konstant afspilning af video og lyd.
og bare for at være komplet, range af FM båndet som kan benyttes, samt hvor mange frekvenser der kan gemmes.

Så kan vi begynde at tage stilling til om det er noget værd.
Og det er vel det vi gerne vil vide ? ikke ?
Gravatar #7 - kjaer
22. aug. 2006 03:13
#6 - Artiklen fokuserer også på, at SanDisk, som i øjeblikket er størst på markedet næstefter Apple, virkelig har indledt en priskrig.
Gravatar #8 - nemezis
22. aug. 2006 05:38
Det er total nice med flere flash baserede MP3-afspillere. Har aldrig været en fan af at Apple bruger harddiske i deres afspillere. Moving parts hører bare ikke hjemme i MP3-afspillere.
Gravatar #9 - griffer
22. aug. 2006 06:29
Et eller andet skal de jo os gøre, når apple snart kommer med deres næste revision af ipod nano her inden jul. Glem ikke at ipod nano´en faktisk var den billigste flash afspiller med så meget plads lige da den kom på markedet.
Gravatar #10 - pointwood
22. aug. 2006 06:39
Jeg har en masse musik i Ogg Vorbis format, men det understøtter den (og iPod) ikke, så den er ikke rigtig interessant for mig. Hvis ellers den understøttede det, så ville den pludseligt være interessant...
Gravatar #11 - OPY
22. aug. 2006 06:46
nu er der ret mange nørder her inde og jeg tror vi med en ipod nano ville få en del mere F**** end hvis vi havde en sandisk.

Pigerne kan godt forstå en joke, vil du med hjem og spille på min ipod,

Men de forstå ikke
Vil du se min Sandisk Sansa e250.
Gravatar #12 - joensson
22. aug. 2006 06:50
#8 Ipod Nano er ligesom Sandisk e2xx modellerne flash-baseret. Først når du når op i de Ipods med meget kapacitet så er det hdd der anvendes - men de er så også noget større.
Gravatar #13 - pointwood
22. aug. 2006 06:57
Updatering af mit tidligere indlæg (#10): Man kan selvfølgeligt vælge at installere Rockbox (http://www.rockbox.org/) på den, hvorefter man har en afspiller med langt større funktionalitet :)
Gravatar #14 - Benjamin Krogh
22. aug. 2006 07:55
#11 Din kæreste hedder garanteret .jpg/.avi hvis det er dit eneste skud i bøssen for at score. :)
Besides, hvis man skal henvise til statussymboler for at score tror jeg snarere at det opfattes som om man prøver at kompensere.

Anyway, kvinder fatter intet. Fakta!

Havde faktisk kig på en exxx fra Sandisk. Efter deres reklame på iDont.com :)
Gravatar #15 - Disky
22. aug. 2006 07:56
#14
Hørt Hørt Hørt, hvis man kun kan score fordi man har en afspiller ligesom næsten alle andre så har man da et seriøst problem.
Gravatar #16 - Lifesux
22. aug. 2006 16:42
Den har dog ikke FM-Tuner i europa. :-(

# No FM-tuner is available in Europe

link til sandisk
Gravatar #17 - haj
22. aug. 2006 22:43
#11
Det er totalt forkert.. en iPod udståler feminitet, og for din information er det det modsatte af det en mand med en normal seksualitet bør udstråle.

De piger der falder for en "mand" med en iPod, er tydeligvis de piger der giver ting som VoiceTV gode seertal, og det er også dem der gør at det kan betale sig at køre sms-tjenester der sælger ringetoner med den fjollede frø der siger som en knallert.

// haj
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login