mboost-dp1

Google Inc.

Samsung Italy udgiver liste over enheder der får Ice Cream Sandwich

- Via Android And Me - , redigeret af Pernicious , indsendt af webwarp

Med udgivelsen af Android 4.0 Ice Cream Sandwich går mange smartphone-ejere rundt og håber på, at netop deres smartphone bliver opdateret til Googles nyeste Android-version.

Det er allerede kommet frem, at hverken LG’s Optimus 2x eller Nexus One bliver en del af det fornemme selskab, og heller ikke Samsung ser ud til at smide om sig med opdateringer.

Listen er således meget begrænset, og kun de nyeste Samsung-enheder ser ud til at få opdateringen. Listen indeholder Samsungs Galaxy Tablets i alle størrelser, Galaxy Note og Galaxy S II.

Dette betyder, at Samsungs flagskib Galaxy S II bliver opdateret, hvilket må komme som en glædelig nyhed for de mange ejere verden over, mens ejere af Galaxy S I ser ud til at måtte ud og investere eller nøjes med en 3.-part ROM, hvis de vil prøve Ice Cream Sandwich.

Det skal dog understreges, at listen stammer fra Samsung Italien og altså ikke Samsung Korea, hvorfor listen ikke er 100 % officiel.





Gå til bund
Gravatar #1 - Juiceren
31. okt. 2011 08:16
Kilden siger Q2 2012 ... Der er sku længe til :/
Håber godt nok det bliver tidligere!
Gravatar #2 - Daniel-Dane
31. okt. 2011 08:19
Fuck yeah. Jeg håber så bare, at Korea ikke pludselig siger, at der er tale om S II HD og S II HD LTE fremfor blot S II.
Gravatar #3 - Brugernavn
31. okt. 2011 08:27
Daniel-Dane (2) skrev:
Fuck yeah. Jeg håber så bare, at Korea ikke pludselig siger, at der er tale om S II HD og S II HD LTE fremfor blot S II.

Samsung har nu været rimeligt gode til at følge med. Samsung Galaxy S har f.eks. indtil videre haft 2.1, 2.2 og 2.3. Så jeg tror at der er en chance.
Gravatar #4 - Inebriated
31. okt. 2011 08:37
LG har annonceret på facebook at Optimus 2X FÅR ICS. Men endnu ikke noget om hvornår det skulle komme.

https://www.facebook.com/LGMobile/posts/2980007435...
Gravatar #5 - mfriis
31. okt. 2011 08:38
#3 Det har den gamle Desire også, men jeg vil ikke umiddelbart påstå HTC er gode til at følge med. Det er ihvertfald +½ år efter Google
Gravatar #6 - Brugernavn
31. okt. 2011 08:43
mfriis (5) skrev:
#3 Det har den gamle Desire også, men jeg vil ikke umiddelbart påstå HTC er gode til at følge med. Det er ihvertfald +½ år efter Google

Samsung har typisk været 3-4 måneder efter. Men det her kommer nok til at tage længere tid.
Gravatar #7 - Coma
31. okt. 2011 09:00
lige så snart cyanogenmod får fat i sourcen til ics, så kommer der hurtigt ICS til en stor række telefoner...
Gravatar #8 - jonascph
31. okt. 2011 17:46
Hmm det blev ellers postet på darkyrom siden at samsung havde meldt ud at både S1 og S2 fik ICS, rimeligt modsat rettede info...

Men som #7 siger, kommer det jo under alkle omstændigheder via cyanogenmod eller andre..
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login