mboost-dp1

No Thumbnail

Sådan ser en ps3 ud indeni

- Via Computerworld DK - , redigeret af Hubert

Efter at den noget dyre PS3 kom her til norden, har Computerworld i den anledning anskaffet sig en af slagsen, for derefter at skille den ad og se den indvendig.

Dette er der så kommet en lille billedartikel ud af, desværre går artiklen ikke så langt som at skille den 100 procent ad, da redaktionen gerne vil kunne tage den i brug derefter.





Gå til bund
Gravatar #1 - Dreadnought
30. mar. 2007 22:21
Kun et tyndt, tyndt kabel holder Blu-ray-drevet sammen med resten af maskinen.
Vi havde dog ikke nerverne til at pille det af, og lod det derfor sidde.

Det er da også vildt svært at pille det kabel af. Den lille plastiklås nej da det var svinsk. Ikke en gang en lille flad skruetrækker kan lirke den lås op. Det skal satme en diamantklinge til. Det går jo ikke. Journalister!!!!

Hold jer til skrivemaskiner. Dem er der ingen der vil se skildt ad alligevel.
Gravatar #2 - rocknalle
30. mar. 2007 22:28
Det er sjovt at de bruger så meget spalteplads (det er også i deres trykte avis) på en så ligegyldig ting. Men selvfølgelig, hvis der ikke er nogen spændende spil at vise frem, eller det ikke skal være en alt for åbenlys reklame for Sony, så er de vel nødt til at finde på noget sådant.
Gravatar #3 - Xill
30. mar. 2007 22:29
Kun et tyndt, tyndt kabel holder Blu-ray-drevet sammen med resten af maskinen.
Vi havde dog ikke nerverne til at pille det af, og lod det derfor sidde.


har de lavet et så lille kabel med strøm i ??
Gravatar #4 - Borg[One]
30. mar. 2007 22:33
Okay, jeg erkender inden jeg starter mit indlæg, at jeg har aldrig været den store CW-fanboi.

Men det er rimelig triste billeder - lidt grøn print og noget sort plastik er åbenbart det der udgør PS3. Det bør nævnes jeg æælsker HW, og tænder på print. De der billeder er bare intetsigende.

Deres kommentarer er totalt ubrugelige.
Eminentheder som denne kommentar:
Der skal en stor blæser til for at holde en PlayStation3 kold. Alligevel virker maskinen virker forholdsvis støjsvag, når den er sluttet til.

præger billedet, og jeg sidder med en fornemmelse af, at have slået op på hadebladet over dem alle [url=www.komputer.dk]Komputer for alle[/url].

Sidst men ikke mindst - de bliver stoppet af de teknisk tunge og meget farlige FLADKABLER (her må i gerne gyse lidt)
Herfra kom vi ikke længere. Fladkabler som det i midten var alt, satte en stopper for seancen. De virkede så skrøbelige, at vi frygtede, at maskinen ikke ville virke bagefter, hvis vi fjernede dem alle.

Så når vi endelig kommer til noget brugbart, hvor vi skal kigge på noget spændene, så trækker de sig ud af spillet. Hvad er meningen med sådan et blad?

Grumfh - nå, der er vel en grund til man ikke holder nogle IT-blade. THG, Anandtech, OC og flatpanels er mine foretrukne kilder....Version2 kører som prøveabonnement - og selvom det er temmelig erhvervsorienteret (hvem gider at høre om SOA-principper i sin fritid?), så får jeg faktisk skimmet bladet...
Gravatar #5 - Dreadnought
30. mar. 2007 22:49
#3 ja, det er ikke noget problem. Drevet bruger nok ikke ret meget strøm siden at det kun kan læse og formentligt kun kører 1x. Så højst 12-14 baner på et kabel som nok har omkring 50. hvilket efterlader mere end rigeligt til det atapi interface det kører på.
Gravatar #6 - Huleboeren
30. mar. 2007 23:21
Det er maskineplageri! :'(
Gravatar #7 - -xero-
30. mar. 2007 23:53
Tjaa det ligner jo alle andre computere indeni...
Gravatar #8 - ZeroCrash
31. mar. 2007 02:02
#6 ja, jeg er helt enig med dig! Og det er amatør-agtigt gjort. Dimser og Dingenoter?! Hvad er det lige for nogle typer der skriver sådan noget? Det er da muligt de ikke ved hvad delene er - men burde man så i det hele taget ikke holde sig fra at splitte en PS3 fra hinanden og have undgået at bøje diverse ting?

Udover det - de har da vist slet ikke hørt om ESD?!
Mildt sagt er jeg chokeret over hvor amatør-agtig den artikel er udformet og udviklet.

Og kom så - flamebait mig bare, men det er MIN ærlige mening om CW's fremgangsmåder!
Gravatar #9 - tmadsen
31. mar. 2007 02:14
WHO'S THE BITCH NOOW
Gravatar #10 - ZM4573R
31. mar. 2007 05:18
Det var da det mest sindssyge jeg længe har set, de 2 tosser der er totalt amatører og burde ikke have lov at komme i nærheden af elektronik.
Som mange har kommenteret så omkring kablet som sidder til Blue-Ray drevet så er det ikke tyndere end så meget andet og slet ikke end kablet fra et keyboard på en laptop. Så hvis folk med skulle skifte det eller fjerne det for at kigge inden i den bærbare så ville de ikke turde "fordi det så tyndt ud" En bærbar er væsentligt dyrere end en PS3.

På billedet mangler et hav af skruer ... seks af dem, fandt vi aldrig ud af, hvor skulle sidde.


Hvis jeg havde læst den artikel, eller bare den sætning som deres chef så var de røget ud på stedet.
Gravatar #11 - Dreadnought
31. mar. 2007 06:10
#10 Skruer er der altid ekstra af. Det er et faktum. Lige pånær Dell bærbare. De mangler altid skruer. :D
Gravatar #12 - jlor
31. mar. 2007 06:57
#4 HELT enig.. Jeg ville gerne have set til grafik+CPU chips. Og så slutter de af med at fortælle os at "den blå skrue man kan skimte er alt der skal til for at skifte harddisken".. Meget fint, men hvilket interface har den harddisk?
Er det muligt at skifte harddisken - evt. til en større model?! Se det kunne jo være interessant at vide :-)
Gravatar #13 - Mazon
31. mar. 2007 07:19
#alle
De var bange for at ødelægge den, da det var IBM's som skulle bruge den til en stor demonstration dagen efter
Gravatar #14 - Borg[One]
31. mar. 2007 07:20
#2 erhhh reklame for Sony?
At skille en maskine ad, for at glo på dets indhold - i et blad der handler om IT-udstyr, kan vel ikke betragtes som reklame?

Jeg erindre ikke nogen PC-test, hvor de ikke åbner maskinen for at se hvordan den ser ud indeni.

Anyhow - jeg er da glad for at se jeg ikke er den eneste der var overrasket over hvor elendig den artikel er.

#13
Uhhh fladkabler - alle ved jo, at kilden til at ødelægge teknisk grej, ligger i at demontere et fladkabel, så der er naturligvis fuld forståelse for de to teknologi-forskrækkede journalister.
Gravatar #15 - Fjolle
31. mar. 2007 08:03
#13
Og alligevel virkede den så ikke da IBM fik den tilbage... Flot gjort CW :)

Også ret meget amatøragtigt at der bliver 6 skruer i overskud når de har lånt den...
Gravatar #16 - atke
31. mar. 2007 09:28
For de interesserede, prøv at søge efter ps3 disassembly på YouTube.com. Man kan også finde både Wii og XBox360. Meget interessant at se hvor lidt der er i en Wii, og hvor meget der er i en PS3.
Gravatar #17 - Zombie Steve Jobs
31. mar. 2007 10:19
Han har et flot, gult ur.
Gravatar #18 - Jake
31. mar. 2007 11:38
Til dem der gerne vil se lidt cpu/gpu billeder, faldt jeg over dette link (dog er det lidt svært at læse japansk..) ;)
Gravatar #19 - Modvig
31. mar. 2007 11:57
Det ligner min XBOX indeni egentligt, vi mangler lidt induktion og kreativitet på hardware markedet, som det tydeligt ses er det indholdet der lokker, ikke kabinettet. Overvej nye farver, gennemsigtige ledninger og måske lidt PLEXIGLAS!
Gravatar #20 - Snuden
31. mar. 2007 16:09
#19 Jeg vil ærlig talt foretrække at de bruger kræfterne på hardwaren, i stedet for at den kommer til at ligne en brianbil.

Det er hvad den kan der tæller, ikke hvordan den ser ud...
Gravatar #21 - ajust
31. mar. 2007 19:02
#18 Pludselig er det knapt så svært at læse japansk ;)
Gravatar #22 - Dreadnought
31. mar. 2007 19:27
#19 Induktion? Det er der da nok rigeligt af i hjemmeelektronik. Men innovation er der da lidt af i PS3'en. Cell-processoren. Lidt mere intelligent end bare at smide 3 kerner i Xbox360.
Gravatar #23 - ScOOp
31. mar. 2007 20:34
Simpelthen amatøragtig artikel, de går ikke tæt på noget af det virkelig interessante ved en PS3, og havde de gjort det mere trin for trin, så var det også nemmere for folk selv at skille den af (og så vidste de også hvor de 6 skruer skulle sidde).

Hvis man skiller noget af, bør det som det mindste ha' et formål, 2 journalister der skiller en PS3 af i det der ligner redaktionens kantine eller opholdsrum, det er sgu ikke nogen der vil se, noget som statisk elektricitet er jo heller ikke en helt ugyldig faktor nu når man gerne vil vise sine læsere hvordan man splitter deres ynglings-lehetøj af.

gentagelse ...måske ... flamebait ...måske ... ubrugeligt og amatøragtigt ...helt sikkert!
Gravatar #24 - Borg[One]
2. apr. 2007 08:22
#22 jeg synes da netop at induktion i sin konsol er enormt innovativt.
Faktisk er det så innovativt, at jeg ikke lige kan se hvad man skal bruge det til - altså medmindre man har planer om at bruge sin konsol til kogeplade...

#23 Jeg var decideret skuffet, tænkte det ville være skægt at se dimmeren inden. Men så må man vel ud selv og investere, så man kan splitte den ad, og sige: "Aha - printet er altså GRØNT!"...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login