mboost-dp1

Opera Software ASA

Ræk tunge af din browser

- Via Opera Labs - , redigeret af Pernicious

Hos Opera har man altid gjort en dyd ud af at gøre browseroplevelsen så hurtig og ubesværet som muligt, bl.a. med mouse-gestures, stemmestyret navigering og senest med udnyttelse af Nintendo Wii’s Wiimote og touch-skærmen på Nintendo DSi.

Nu er Opera så gået et skridt videre til at benytte computerens webcam til at genkende brugerens ansigtsudtryk, så man kan styre browseren med ansigtet.

I en video demonstreres det, hvordan man ved at blinke med det ene eller andet øje, hæve eller sænke øjenbrynene, puste eller suge kinderne ud/ind eller række tunge kan få browseren til at gå frem, tilbage, scrolle op, ned, zoome ind, ud og gemmer et bogmærke.

Genkendelsen har dog nogle problemer, f.eks. med usædvanligt behårede ansigter og bestemte kombinationer af cykelstyr og gedeskæg. Fuldskæg og emo-frisurer er slet ikke understøttet. Der kan også forekomme problemer med visse “voksen-sider”, da det kan fremkalde ufrivillige ansigtsudtryk, der får browseren til at zoome ind og ud og åbne Speed Dial gentagne gange. Funktionen slår dog automatisk fra, når man læser finansnyheder.

Funktionen er inkluderet i den seneste Opera 10 alpha version, som kan hentes her.

Denne nyhed er en aprilsnar.





Gå til bund
Gravatar #1 - Niklas H
1. apr. 2009 13:54
Haha fed video :D
Gravatar #2 - thethufir
1. apr. 2009 13:55
Fed Aprilsnar Opera har lavet der :P
Gravatar #3 - eliasr
1. apr. 2009 14:00
"Der kan også forekomme problemer med visse "voksen-sider", da det kan fremkalde ufrivillige ansigtsudtryk, der får browseren til at zoome ind og ud og åbne Speed Dial gentagne gange"

HAHAHAHAHAHA

håber virkeligt at denne nyhed ikke er en aprilsnar.(øv det var det)
så har man
1. en undskylding for at give læren fingeren (når læren er foran computeren)
2. man skal bruge mindre krafter på at surfe... hvis det altså virker ordentligt.
3. zoom med en bevægelse i spil, når man har brug for det XD

mangler lige en , "aw nu taber jeg" udtryk, og en "uvigeings og life cheat" feature til det XD
Gravatar #4 - gopler
1. apr. 2009 14:03
LoL. kunne være fedt at se folk bruge det på offentlige steder :D
Gravatar #5 - Remmerboy
1. apr. 2009 14:04
ligesom spejlet i "ripleys believe it or not" ved rådhuspladsen :)
man får nogle sjove billeder med hjem, at nogle lækre tøser med sjove ansigstudtryk :)
Gravatar #6 - Adagio
1. apr. 2009 14:06
Fed browser...

Kan se det foran mig, at man har et rum fyldt op med mange folk der surfer på nettet på den her måde... damn kunne være fun :D

Skulle ikke undre mig at sådan noget her faktisk kommer på et tidspunkt (dog mere som en addon til browser, tror ikke det er noget browserudviklere har lyst til at bruge tid på) :)
Gravatar #7 - Bean
1. apr. 2009 14:33
"...emo-frisurer er slet ikke understøttet."
Endnu mere at græde over! :D

#2 Det her et faktisk et relevant forskningsprojekt. www.cogain.org - et projekt jeg snart (for håbenligt) kan kommer på besøg i :)
Gravatar #8 - Bjørn
1. apr. 2009 14:39
Ganske godt skrevet. Takker for det gode grin..

Man kan næsten se at demostrations personen har svært ved at lade være med at grine da han skal gemme et bogmærke.
Gravatar #9 - Davers
1. apr. 2009 14:53
Hvad hvis folk har ufrivillige muskelsammentrækninger i øjet?
Gravatar #10 - Bean
1. apr. 2009 15:01
#9 miss click? :P
Gravatar #11 - Orange
1. apr. 2009 15:07
haha, genialt
Gravatar #12 - mastrup
1. apr. 2009 18:13
Det ville da have været genialt hvis Opera havde udgivet sådan en gimmick, der virkede, d. 1. april :D
Men god joke, det er det nu.
Gravatar #13 - chris
1. apr. 2009 20:12

emo-frisurer er slet ikke understøtte



ja ja
bare træd på folk der ligger ned
Gravatar #14 - amokk
2. apr. 2009 00:13
#13 så får de da i det mindste opmærksomhed - er det ikke det der er det primære formål med at være emo?
Gravatar #15 - zamm-
2. apr. 2009 08:03
Fuldskæg og emo-frisurer er slet ikke understøttet

Hahahaha! Måtte jeg nok lige le ad! Fed aprilsnar!
Gravatar #16 - praktikant muffe AKA pewbe
2. apr. 2009 08:54
amokk (14) skrev:
#13 så får de da i det mindste opmærksomhed - er det ikke det der er det primære formål med at være emo?

Jeg kender da et par stykker, og nej, det er ikke det primære formål med at være emo.. Ej heller det sekundære.. etc
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login