mboost-dp1

Toshiba

Prototype netbook kører 1 uge på en optankning

- Via engadget - , redigeret af Net_Srak

Netbooks er meget populære, og på den netop afholdte CES-messe, fremviste Toshiba en prototype, der adskiller sig væsentligt på to punkter.

Først og fremmest kan skærmen frakobles tastaturet og kommunikerer så trådløst med hinanden. Den anden markante forskel er, hvor lang tid den kan anvendes, inden den løber tør for strøm, hvilket vurderes til at være en uge.

Årsagen til den lange levetid er, at den anvender brændselscelleteknologi af typen DMFC (Direct Methanol Fuel Cell). Prototypen blev fremvist i en glasmontre, men der blev ikke oplyst nogen specifikationer.

Computeren anvender Windows XP, lige som mange andre netbooks. Om prototypen bliver til et egentligt produkt, og hvornår den evt. vil komme på markedet, ønsker Toshiba heller ikke at oplyse.





Gå til bund
Gravatar #1 - albani
12. jan. 2009 12:20
Forestiller mig et klasseværelse ... jeg ville være den første der byttede skærmene rundt.... :-)
Gravatar #2 - fastwrite1
12. jan. 2009 12:28
#1 - ahh, mon ikke den opretter en form for ID mellem skærm og tastatur? Tænk hvis man fik den forkerte skærm med hjem, og man sidder der febrilsk og prøver at få liv i den og hamrer løs på tasterne.

nej, vel? :-)

MED mindre de ser det som en feature og ikke en fejl..
Gravatar #3 - General_ONeill
12. jan. 2009 12:28
#1 som en erstatning for de små sedler der normalt flyver rundt?
Jeg ser bare problemet når så man skal skrive noget...
"Hold så op med at kaste rundt med jeres skærme!"
Gravatar #4 - Hald
12. jan. 2009 12:52
mon der ikke også kommer nogle af de der papirtynde skærme også så, så man kan lave papir-skærm-flyvere af dem..

ontopic: Det er godt nok noget af det sejeste jeg har set længe, glæder mig meget til at se mere til den her teknologi, jeg har faktisk ikke haft den fornemmelse i maven siden iphonen og macbook air blev offentliggjort.. nu rykker Toshiba gutterne..
Gravatar #5 - Remmerboy
12. jan. 2009 12:56
jeg har allerede en tablet pc hvor man kan koble tastaturet af (compaq tc1000). og jeg kan fint taste på tastaturet efter frakoblingen. dog sker der ikke så meget på skærmen :(

den bærbar bliver som Bender Bending Rodriguez. når den ikke får alkohol, virker den ikke mere :)
Gravatar #6 - Loke76
12. jan. 2009 13:06
#5
Please Bender, if not for yourself then for the people who love you, you have to start drinking again he he

on topic
1 uges batt tid, det er dælme da noget der kan bruges
Gravatar #7 - jakobdam
12. jan. 2009 13:25
1 uge er vel et estimat over x antal timers brug, til dette og hint arbejde der belaster systemet så og så meget.

Jeg vil hellere se de to magiske tal - batterilevetid i timer ved fuld belastning, og batterilevetid i timer ved mikset brug.

Derudover er prisen for DMFC også interessant, dvs. hvor dyr den vil gøre slutproduktet.

Ikke desto mindre interessant, synd at Toshiba holder kortene så tæt lige nu - men vel egentlig forståeligt nok...
Gravatar #8 - mayhem
12. jan. 2009 14:19
#4 lige mine ord. det da godt nok det bedste ku ske for en bærbar : trådløs skærm og drinking budy i en :P
Gravatar #9 - Clauzii
12. jan. 2009 18:22
"Hmmm, den skulle køre en uge...."

"Far - har du drukket af min netbook igen?"
Gravatar #10 - mayhem
12. jan. 2009 19:08
Clauzii (9) skrev:
"Hmmm, den skulle køre en uge...."

"Far - har du drukket af min netbook igen?"


ha ha rofl :D
Gravatar #11 - greylion
12. jan. 2009 19:25
Clauzii (9) skrev:
"Far - har du drukket af min netbook igen?"

Ja, hvis han absolut vil være blind, så..
ethanol = sprit.
methanol = gift, især for synsnerverne.
Gravatar #12 - cordion
12. jan. 2009 21:10
er der ikke nogen der synes at de der 37 taster vil være en forhindring for den skandinaviske marked?
Gravatar #13 - Clauzii
12. jan. 2009 23:29
#11: Bare overclock lidt :D
Gravatar #14 - drbravo
12. jan. 2009 23:59
Det fede ved en methanolforgiftning er helt klart behandlinggen:

check selv på: http://www.ouh.dk/wm239552

Methanol: Adfundibile [b]Ethanol 99 %[b]


...Så hvis man drikker træsprit får man lidt rigtig sprit som antidot ;)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login