mboost-dp1

unknown

Preview på Windows Home Server

- Via SuperSite for Windows - , redigeret af peter_m

Microsoft pusler med et produkt de kalder “Windows Home Server” eller bare “WHS”. Paul Thurrott har skrevet et kort preview om Windows Home Server.

Dette er kort fortalt, et operativsystem som kan bruges til at skabe en privat server i en husstand, hvor man f.eks. kan bruge den til lagring af medie-filer, til back-up (iøvrigt ventes det også, at den kan sættes til at lave automatisk back-up), til at dele en printer mm.

Systemet er baseret på Windows Server 2003 R2, men med et meget simplificeret UI (User Interface), således at alle der kan anvende de “almindelige” versioner af Windows, også kan styre en WHS-baseret server.

Paul Thurrott skriver sidst i artiklen:

”I’m excited about Windows Home Server in a way that I haven’t been about technology since the first time I laid eyes on Windows Media Center (“Freestyle”), back in early 2002. Enthusiasts are going to eat this thing up, and once more typical consumers catch on, I suspect Windows Home Server is going to find a huge market indeed. And that’s a good thing: Windows Home Server looks like a winner, and I can’t wait to get this thing up and running in my home.”





Gå til bund
Gravatar #1 - HardcoreWizard
8. jan. 2007 13:21
Microsoft er da godt igang med at forsøge sig på de mindre markeder! SBS er da blevet en ok success, og dette skal da nok også vinde indpas.
Gravatar #2 - MiniatureZeus
8. jan. 2007 13:25
Glæder jeg mig godt nok til at det kommer...
Gravatar #3 - Ghydda
8. jan. 2007 13:28
Ja til de priser skal den nok blive en succes... not.
Jeg får allerede røde knopper ved tanken.
Gheeeez...!
Gravatar #4 - Proz
8. jan. 2007 13:28
Jeg glæder mig utroligt meget til WHS kommer på markedet, og jeg skal helt sikkert ud at købe en.

Et par ting som det her nyhedsresume mangler, er at man gratis får en adresse på Live, så man kan få adgang til hele sit netværk når man er på farten. Samtidig gør WHS ikke brug af drevbogstaver, men derimod en "pool". desuden skulle backup systemet være utroligt effektivt og serveren tager backup hver nat af hele netværket (xp sp2 og vista computere).

Fik jeg sagt at jeg glæder mig? :)
Gravatar #5 - peter_m
8. jan. 2007 13:29
Det lyder som et forsøg på at konkurrere med en samba baseret løsning. For mit vedkommende bliver prisen det afgørende argument. Jeg tror dog, at den gængse hjemmebruger, vil overveje en WHS frem for en linux baseret løsning, især hvis OEM producenter sammensætter en pakkeløsning, der er plug and play.
Gravatar #6 - MiniatureZeus
8. jan. 2007 13:34
Hmm ved ikke lige hvorfor hele mit indlæg ikke kom med..
Men det er ihvertfald også en rigtig god nyhed for hardware producenter, da det vil boome markedet (formentligt) med billige hjemmeservere, som jo egentlig ikke findes nu.
Gravatar #7 - BurningShadow
8. jan. 2007 13:44
Jeg troede da ikke at et navneskift var en nyhed...
Windows Home Server er vel bare det der plejer at hedde Windows NT Server... :)


Sorry, jeg kunne bare ikke lade være :)
Gravatar #8 - nhslaw
8. jan. 2007 14:10
Jeg så Bill Gates præsentere HP's produkt via CES-webcasten i nat... og ligesom de skulle til at vise en reklamevideo fik man beskeden: "Af respekt for de rettighedshaver, kan vi ikke vise de næste minutter. Vi vender tilbage om kort tid." Pisse irriterende.

Så vidt jeg kan forstå, er det kun HP der har et "færdigt produkt" p.t.

Anyways; ideen er "genial"... forstået som: Det var på tide.

Og så er lagringskonceptet dejligt.
Gravatar #9 - oOAnriOo
8. jan. 2007 14:52
Ja så mangler vi blot at de renere energikilder bliver tilgængelige, hvis hr og fru Jensen skal til at have servere stående i døgndrift samt PC'erne tændt om natten for at tage backup.
Gravatar #10 - manisto
8. jan. 2007 15:03
Det lyder da helt sikkert spændende! Jeg tror da i hvert fald, at jeg befinder mig i målgruppen! :) Det ville være lækkert, hvis der også var webserver i, så man kunne køre sit eget, lille intranet. For dem der nu gerne vil køre lovlig software, uden at skulle anskaffe sig Server 2003... :)
Gravatar #11 - Borg[One]
8. jan. 2007 15:18
Huh - normalt plejer jeg at være rimelig venlig overfor de produkter der kommer fra forskellige firmaer, men lige her står jeg lidt af...

Som jeg læser det, er det her en filserver erhhhm period.

Det vil sige at jeg kan vælge, enten at bruge xxx,- kroner på denne her filserver, eller jeg kan downloade en gratis Linux, med tilhørende SAMBA.
Jeg kunne også være total plat, og bare købe en NAS - så sparede jeg hvad det kostede at købe en PC og et OS - samt det ekstra strømforbrug der følger med den løsning.

Har jeg totalt overset noget i nyheden?!??
Gravatar #12 - kinaholm
8. jan. 2007 15:53
#11 - Ja, du har overset noget, for det første er det her noget der kommer fra Microsoft, Hr. og Fru Danmark kan godt lide microsoft for det kører de allerede på deres PC, nu har de så muligheden for at få en filserver fra et firma de kender - som endda er let at sætte op.

Jeg siger ikke noget om hvad der er bedst, lettest eller lign. bare at folk kender Microsoft og de fleste forbinder dette med noget godt. (og nej, er ikke MS fan eller noget, jeg kører både XP, SuSE og OS X)
Gravatar #13 - nezz_dk
8. jan. 2007 16:34
#5 nu er det vel nærmere samba der konkurrere med den da samba er en kopi af microsofts netværks-system.

Jeg bruger selv linux til det, jeg plejer at bruge clark connect da den også kan bruges som router/firewall og har et lækkert web interface man kan styre de fleste ting fra når man sidder på sin windows maskine.
Gravatar #14 - Redeeman
8. jan. 2007 18:25
#13:
samba er en kopi af microsoft netværks system? fat chance, microsoft opfandt ikke smb, de bruger det bare.
Gravatar #15 - nezz_dk
8. jan. 2007 18:51
#13 okay har lige læst lidt op på det, jeg vidste ik SMB-protokollen var opfundet af IBM i 1985, og senere videreudviklet af microsoft.
Gravatar #16 - lorric
8. jan. 2007 19:17
Udover det med at man kan tilgå sine filer via internettet, så kan jeg ikke se noget som min Synology NAS dims ikke kan.
Den kan være filserver, backup af min pc, backup af filserver data til en usb disk, være printserver, hente data fra min usb nøgle og lege internetserver med php+mysql. Ok, der er måske nogle af Microsoft devices, som den ikke kan tale med, men til gengæld virker den med Linux.
Jeg tror jeg beholder min Synology.
Gravatar #17 - DusteD
8. jan. 2007 19:21
"I'm excited about Windows Home Server in a way that I haven't been about technology since the first time I laid eyes on Windows Media Center ("Freestyle"), back in early 2002. Enthusiasts are going to eat this thing up, and once more typical consumers catch on, I suspect Windows Home Server is going to find a huge market indeed. And that's a good thing: Windows Home Server looks like a winner, and I can't wait to get this thing up and running in my home."

Det er da slet ikke til at forstå... entusiaster kunne da aldrig finde på at købe sådan et latterligt produkt, det kan jo intet et frit operativsystem ikke har kunnet længe..
Gravatar #18 - BurningShadow
8. jan. 2007 21:00
#17

Jeg tror de mener [i]Windows[i]-entusiaster...
Gravatar #19 - knasknaz
8. jan. 2007 22:05
"Home Server"? Det lyder næsten som om de satser på dem som hoster deres webside hjemme. ;)
Gravatar #20 - Proz
8. jan. 2007 22:14
on10.net har frigivet en video om WHS

http://on10.net/Blogs/jesse/windows-home-server-wi...
Gravatar #21 - Borg[One]
9. jan. 2007 08:18
#12 jeg må jo nok indrømme, at jeg tvivler på det store marked, hos de almindelige brugere (såkaldte Jensen-familier).

Der hvor jeg kan se den har relevans er, hos gadgets-familien, hvor de to knægte på 10 og 12 gerne vil dele nogle filer.

Præcis som #16 skriver, har du brug for et centralt lager - jamen så er der bunker af NAS-enheder i handlen, hvor du ike behøver at fodre en hel PC med strøm.

Så er der intetnet-delen, men der henvender man sig jo til entusiaster, som Proz, og ikke til almindelige brugere.

Det er ikke for at disse produktet, da det såmænd nok er ok - jeg undrer mig bare over kundegrundlaget.
Gravatar #22 - MiniatureZeus
9. jan. 2007 08:33
Offtopic:
Hvad er egentlig sådan en NAS enhed?
Gravatar #23 - BurningShadow
9. jan. 2007 08:42
#22

Joo, ser du... Det gør NAS hvis du taber den...

Network Attached Storage
Gravatar #24 - MiniatureZeus
9. jan. 2007 08:46
#23 BurningShadow
Det vil sige at det er en harddisk som du sætter til computeren, som så kører Samba? Kan det være hvilken som helst harddisk?
Gravatar #25 - BurningShadow
9. jan. 2007 08:51
#24

Ikke nødvendigvis til computeren, du kan også sætte den til din switch eller hub.
Ligesom en USB harddisk er en harddisk i et speciel kabinet, så er NAS også.

Det er sådanset ikke noget jeg vil påstå at jeg ved en pokkers masse om, udover hvad jeg har læst...
Gravatar #26 - Deternal
9. jan. 2007 10:54
#24: Det er en ekstern disk du tilslutter dit netværk. Så kan den operere som filserver.
Der kan så være f.eks. embedded linux og ekstra funktioner, f.eks. dhcp, print, dns.

Nogle nas kabinetter kan du selv smide standarddiske i, nogle kan køre raid osv. osv.

Mao. du vil normalt ikke tilslutte et nas direkte til en computer.
Gravatar #27 - Redeeman
10. jan. 2007 17:23
der findes mange NAS dimser der kører linux og samba, og nogle andre ting som ftp.
Gravatar #28 - Borg[One]
11. jan. 2007 07:48
#22 NAS = Network-attached Storage

Som flere har nævnt er det en lagerenhed, der tilsluttes direkte til netværket. Enheden kører en eller anden form for SMB-protokol, og der ligger ofte en strippet Linux på dimsen, med et interface der gør du kan styre den, uden du egentlig mærker noget til det OS der driver den (lidt ligesom når du piller i den hjemmerouter).

Det er altså en meget billig filserver, og en enhed man som mindre firma, eller privatperson kan overveje istedet for et hammer dyrt SAN (Storage area network).

PC World har skrevet en lille artikel om NAS her.
For en ordens skyld er her et link om SAN

Netop fordi det eneste du skal trække er de diske der ligger i boksen, og en lille prompt med et OS, og SMB-protokol, så vil strømforbruget være betydelig mindre end WHS, der reelt er en hel PC.

Brugergrænsefladen er som regel et lille enkelt webinterface, så her kan de fleste altså også være med.
Gravatar #29 - MiniatureZeus
11. jan. 2007 08:48
Tusind tak for de gode forklaringer. Tror lige jeg vil tage en overvejelse omkring det, da jeg længe godt har kunnet tænke mig en lille server der hjemme til mail, hjemmeside og filer.
^^
Gravatar #30 - MiniatureZeus
11. jan. 2007 09:06
forresten, som tillæg til #29, er AppleTV /iTV ikke en nas enhed?
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login