mboost-dp1

unknown

Optimisme trods stort underskud hos 3

- Via Jyllands-Posten - , redigeret af Pernicious

Det blev for nyligt offentliggjort, at 3G-teleselskabet 3 har et underskud på hele 953 millioner kroner. Det vil sige at hvergang 3 tjente en krone, havde de tabt 2,3 kroner.

Til trods for det rekord store underskud, er omsætningen forbedret betydeligt i forhold til forrige år, hvor selskabet tabte 2,5 kroner for hver 1 krone de tjente.

Dog ser 3’s finansdirektør, Morten Christiansen, ingen grund til bekymring, da han mener at bunden er nået og allerede dette års regnskab vil se noget bedre ud.

Således er antallet af kunder i 2006 steget med 70 %, en vækst de satser på at bibeholde, således at 500.000 kunder skulle være inden for rækkevidde i år 2008.





Gå til bund
Gravatar #1 - lille hjælper
11. jun. 2007 05:15
LOL... hvor mange år har "teenage røvsliknings firmaet" 3 været på det danske marked? Jeg mindes ikke at have set et eneste overskud fra det firma... og gudhjælpende er der alligevel masser af ungdomsrettet reklamer fra firmaet, der er rettet imod den målgruppe, som tror de bliver seje ved at købe noget fra "teenage røvsliknings firmaet", mens at firmaet tager godt og grundigt røven på de små uvidende børn... da de små ikke aner en pind om mobiletechnology og tror stadigvæk at 3G netværket er fremtiden... Og det værste er at siden at de røvrender så mange unge, så burde det næsten være herre let at få overskud, hvilket 3 jo absolut ikke kan finde ud af, så måske burde de snart spare lidt på reklame pengene... selv om det nok ikke hjælper ret meget i den sidste ende :)

Deres slogan er jo "its good to be free"... jeg kan altså bare ikke lige se hvilken form for freedom der er ved at binde sig i 6 måneder hos 3 :D
Gravatar #2 - domaz
11. jun. 2007 05:48
#1 samme frihed som ved alle andre... det er jo klart at det er knald eller fald for et firma der tager startskudet til en teknologi som 3G, så er det jo heldigt at 3 har et kæmpe bagland med enorm overskud som de kan ta' af...

Syns generalt deres produkter er blevet bedre og bedre med tiden, og deres dækning er helt klart også blevet bedre...
Gravatar #3 - smiley
11. jun. 2007 06:25
#1

Som ikke kan se fremtiden..?

Undskyld, gider du rette mig mod den nærmeste 4G forhandler her i Danmark?

Nååååååh nej..!
Gravatar #4 - Ramses II
11. jun. 2007 06:27
#1 Nu har jeg haft 3 siden den første uge de lancerede i Danmark og må da gerne indrømme at så længe der ikke er et ordentlig alternativ til 3G så vil jeg blive ved med at bruge det i de 3-5 timer om dagen som jeg gør lige pt. Samtidig med dette er de et af de firmaer der lancerer det største antal Smartphone-Flagskibe. Og som rent faktisk gør noget for at have en god mobil internet løsning til Erhversfolk. Dette kan ikke siges om Telia som jeg også sidder inde med et erhvervsabbonoment på.
Gravatar #5 - Palle bøf
11. jun. 2007 06:58
LOL @ #1: Kig udenfor, solen skinner. Ingen grund til at være så bitter ;-)


Pt. syntes jeg det er fedt for 3 at de begynder at få lidt dollars ind igen. Jeg har "kun" haft 3 i omkring 6 måneder nu, og har KUN været glade for at have 3. Jeg syntes deres dækning er kanon. Jeg har kunnet tjekke mine mails via. deres Hotmail service selv helt ude ved vesterhavet.

Jeg har ikke en finger at sætte på 3.
Gravatar #6 - TonyMontana
11. jun. 2007 07:01
#1:

6 mdr... Jeg har ikke haft 3 i snart 3 år og de sender mig stadigvæk regninger.. Men ik noget med at jeg skal i retten eller bliver noteret i RKI. De har lige sendt mig en regning hvor de nærmest tigger mig om at betale hvis de slår 1000kr af.. Hehehe..

#2:

Meget muligt de har startet med at tilbyde 3G men Telia har en kæmpe kundekreds i forhold til 3 og de begynder snart at tilbyde 3G.. Så får vi jo at se hvem der tager den største markedsandel;)

#4:

Undskyld mig.. Er du en af dem som vælger nyskabelse frem for funktionalitet? Og kvantitet frem for kvalitet?
Helt ærligt.. jeg forstår ikke du har kunnet holde ud af at have 3 i alt den tid!! Dårlig dækning og dårlig kundeservice..


Jeg er en af dem som er totalt ligeglad med om man kan se hinanden når man taler sammen og bruger ikke det mobile internet til så meget.. Musikafspiller har jeg herhjemme og kamera er et ordentligt.. Giv mig bare en GSM telefon med et abonnement hvor jeg har frit forbrug så er jeg glad:)

Glæder mig iøvrigt til at at den open-source mobil kommer på markedet;)
Gravatar #7 - Palle bøf
11. jun. 2007 07:12
Iøvrigt syntes jeg at deres kundeservice har været upåklagelig.

Men i og med at jeg selv har arbejdet ved 2 teleselskaber før, så ved jeg at det først er når man som kunde begynder at få problemer, og der er tekniske ting der skal tjekkes/rettes, at man får problemer med selskabet(hvis det ikke bliver rettet nogenlunde med det samme). Og de to selskaber jeg har arbejdet ved var ikke 3 nogen af dem ;-)
Gravatar #8 - Zombie Steve Jobs
11. jun. 2007 07:38
4G er ikke så langt væk - det kræver bare en opdatering af allerede eksisterende 3G sendemaster etc, så bare rolig, de har styr på det.

Jeg har ikke en 3G telefon, men det kommer næste gang. Gider ikke bruge det til musikvideoer eller alt muligt andet lort, men en høj dataoverførsels-hastighed er sgu lækker at have med sig rundt.
3 har været med fra starten, og det skulle undre mig gevaldig, hvis de ikke får vendt underskuddet.
Til dækningen: Til september er der 3G dækningen i hele
metroen, på stationer og i selve tunnelerne, så det går da fremad.
Gravatar #9 - Ramses II
11. jun. 2007 07:53
#6

Se hinanden.. Har ikke engang forsøgt den funktionalitet, nu er jeg heldigvis ikke specielt interesseret i popsmarte funktioner, kun den funktionalitet jeg kan benytte mig af når jeg er på farten...

Bortset fra opstartsproblemer i 2003 og starten af 2004 så har jeg ALDRIG haft problemer med nettet, er faktisk på 3's netværk størsteparten af tiden, det kører hurtigt og ingen udfald, jeg har desuden også flittigt brugt deres Kundeservice som jeg heller ingen problemer har haft med, de har tilgengæld givet mig større service og mere hjælp end noget andet mobilselskab nogen sinde har bare kommet tæt på.

Mht nyskabelse, så er deres så vil jeg sige at 3G igen kører upåklageligt, og at deres Smartphones ikke har voldt mig nogle problemer andet end alt det ekstra gode software der følger med.
Gravatar #10 - lille hjælper
11. jun. 2007 08:14
Nu ved jeg ikke lige hvad der er gået galt... men WLAN er da fremtiden.. totalt... folk skal bare lige først have åbnet op for deres forbindelser... så kan vi alle snakke gratis i vores mobilos, hvis der er WLAN i nærheden, og gå på nettet :D

Hvem gidder at betale for at snakke i mobiltelefon? :D

open wifi nu!
Gravatar #11 - jfs
11. jun. 2007 08:51
Jeg er netop flygtet fra 3 af forskellige grunde.
Jeg har oplevet dårlig dækning og elendige datahastigheder, selvom det primært lader til at det er latency der er dårlig. Det kan ikke passe den skal stå "Tilslutter..." i 7 sekunder før den begynder at downloade noget som helst, for derfor at køre sløvt og alligevel mangle et par billeder -- på deres egen wap-portal.

Den telefon de havde solgt mig (en LG U8360) var virkelig elendig på mange punkter - primært et meget sløvt interface og en godt buggy Bluetooth implementation - så jeg ville købe en ny. Så fik jeg at vide at hvis jeg ville blive hos dem og genoprette mit abonnement med ny bindingsperiode skyldte jeg dem altså et beløb på over 700 kr. Jeg har været kunde i over halvandet år. Beløbet var "for tab de har haft ved at have mig som kunde." Aha. Heldigvis slipper jeg (forhåbentlig) ved det når jeg nu skifter udbyder... sådan forstod jeg det i hvert fald.
Og hvorfor ikke bare købe en telefon uden abonnement og bindingsperiode så? Fordi det stadig er billigere at tage den bindingsperiode, det kan være 500-1000 kr eller mere sparet i alt. Prøv forøvrigt at sammenligne priserne på UMTS telefoner uden abonnement hos eks. 3 og Sonofon. 3 er konsistent 800 kr dyrere, eller mere.
Gravatar #12 - Zombie Steve Jobs
11. jun. 2007 09:34
#11 Eh, hva? De kan vel ikke tvinge dig til at betale for tab, når bindingsperiode er overstået, også selvom du vil oprette et nyt abonnement, de kan vel nægte dig det, men kræve penge? Weird.
Gravatar #13 - Svindleren
11. jun. 2007 13:56
Son nogle sikkert har nævnt før, så er de blevet MEGET bedre. Og de har jo også lige kommet med deres mobile bredbånd, og det tiltrækker også kunder.
Jeg sælger både 3 og tdc, men der kommer også en del der hopper fra 3 til tdc.. men de har rigtige fede telefoner til billige penge, og det elsker kunderne... men det de så hader er deres lidt mindre godt kundeservice.. vi har flere der bliver henvist til os, selvom det er noget de SELV skal klare i 3 butikkerne.

Selvom der stadig er nolge der er utilfredse, så vil jeg tro at de vil vinde mere frem :)
Gravatar #14 - Palle bøf
11. jun. 2007 14:31
#13: Det der med at henvise til nogle andre når det handler om nogle bøvlede ting, er vidst fælles for de fleste teleselskaber. Om det så er eksterne eller interne afdelinger der bliver henvist til, er jo nogle gange et fedt :-D
Gravatar #15 - Hundestejle
11. jun. 2007 14:38
Efter verdens dårligste behandling (http://kommunist.dk/index.php/2006/06/12/admin/misc/my-phones/78/) havde jeg ellers svoret aldrig at købe noget som helst hos 3 igen.
Men en veninde overbevist mig om, at de var blevet meget bedre efter skift af direktør, så nu har jeg bestilt en n95 hos dem.

Jeg gad nu godt få fingre i deres regnskab, og en direkte linje til direktøren, så jeg kunne fortælle han hvor den er helt gal med økonomien :)
Gravatar #16 - ztyle
11. jun. 2007 17:06
Jeg er en af dem der er glad for 3, har aldri haft problemer med dem, kun den skod LG jeg startede med, men det er ikke 3's skyld, men LG, der indtil nu ikke har kunne levere en anstændig mobil til 3G nettet(de virker tilgengæld super på GSM), storset alle jeg har stødt på der har haft problemer med 3's net har haft LG, og et par stykker har haft NOKIA, har indtil videre ikke støt på nogle der har haft problemer med SE, har selv brugt følgene SE modeller uden problemer

*z800i
*k610i
*w850i
*w880i

jeg opdateret min z800i med SE software, så kom der problemer, så jeg skiftede tilbage til 3's software, og har derefter beholdt 3's software på de andre mobiler
Gravatar #17 - Svindleren
11. jun. 2007 19:37
#14
så når man snakker med deres konsulent, så bliver han mega pissed.. men det sker mest for 3 :)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login