mboost-dp1

No Thumbnail

OLPC projektet har afsluttet en ordre på 1 million enheder

- Via DailyTech - , redigeret af Hubert

OLPC prjektet er nu kommet godt igang, de har netop lige afsluttet en ordre forlydende af 1 million XO laptops.

Ordren var bestilt fra lande som Argentina, Brasilien, Liberia, Nigeria, Rwanda, Thailand og Uruguay, landende betaler lige nu 130 dollars per enhed, men vil ved en yderligere produktion dumpe prisen til 100 dollars, per enhed.

Målet er at få afsluttet år 2007, med et salg af laptops på 10 millioner.





Gå til bund
Gravatar #1 - Evo-
17. feb. 2007 11:36
Synes virkelig det er et godt initiativ, at lave sådan en projekt.. På en ene eller anden måde kunne det være sjovt at have en ;)
Gravatar #2 - Huleboeren
17. feb. 2007 11:38
Jeg kunne godt tænke mig en dynamo oplader til min egen bærbar
Gravatar #3 - Norrah
17. feb. 2007 11:42
#2 held og lykke, du skal havde en mand ansat bare for at kunne spille minestryger!
Gravatar #4 - BurningShadow
17. feb. 2007 11:46
#3

Ansat? Har du hørt om slaver? ;)
Gravatar #5 - GurliGebis
17. feb. 2007 12:15
/JOKE MODE ON
Ser Nigeria er nævnt, gad vide om de så lære at lave nigeriabreve, og sende dem ud til folk, for at narre en masse penge ud af dem (Dem som vil give en en masse penge hvis man hjælper dem med at flytte nogle penge)
/JOKE MODE OFF

Det er nu et godt initiativ
Gravatar #6 - bnm
17. feb. 2007 13:43
#5 det har de tydeligvis allerede lært.
Gravatar #7 - GurliGebis
17. feb. 2007 15:15
#6> Hehe, jeps.

Lige en ting, omkring det der står i din signatur, kan det passe?
-2 * -2 = 4
-(2 * 2) = -4
Eller er det bare mig der har rod i tingene?
Gravatar #8 - booost1
17. feb. 2007 17:37
#7

Ja. En måde jeg ser man kan forklare det på, er ved at skrive:
(-1)(2)^(2). Da potenser altid kommer før gange, vil der derfor stå: (-1)(2^2)=(-1)(4)=-4.

On topic:
Jeg synes det er en af de bedste initiativer der er taget længe.
Alle siger altid, at uddannelse og udvikling er vejen fremad, men hvem, i de fattigere lande, har reelt haft muligheden for at få fat på teknologi indtil nu?
Gravatar #9 - TheThufir
17. feb. 2007 18:56
Genialt Koncept. Håber det kan være med til at skabe lidt mere lighed i verden :) På den ene eller anden måde.
Gravatar #10 - silencio
18. feb. 2007 00:47
Og hvad sker der så med disse maskiner når folk bliver trætte af dem?

Nårh ja, vi dumper dem vel bare i kina som sædvanligt... my bad.
Gravatar #11 - Grisly
18. feb. 2007 06:11
#10 Jeg tror ikke de bliver trætte af dem, læste i en af artiklerne at laptoppen har en rimelig god kontrast, som bl.a også var tiltænkt som lyskilde i deres jordhuler. Men det nærmer sig vel slave/børnearbejde at rive i håndtaget hele tiden.
Gravatar #12 - jonz
18. feb. 2007 09:31
Der er noget jeg ikke helt forstå, hvis de gerne vil have så mange så muligt til ulandene, hvorfor så ikke sælge dem i vesten til 200 dollars pr. stk., og hver gang der bliver solgt en her, så giver de en gratis til et uland. Så tror jeg nemt de kan nå de 10 mill.

Det kan godt være den "kun" koster 100 dollars, men hvor mange af de fattige har 100 dollars? Og hvis de havde 100 dollars, hvor mange ville så bruge dem til en bærbar pc.
Gravatar #13 - BurningShadow
18. feb. 2007 12:05
#12

For det første er det ikke de fattige børn der skal finde $100 i deres ikke-eksisterende lommepenge, men regeringerne.

For det andet, så har jeg læst et sted (men det er jo sagt så meget om OLPC der ikke passer...) at de netop overvejer at sælge til folk i vesten.
Gravatar #14 - terkel-g
18. feb. 2007 17:24
Hehe Det kunne sku være fet at have en =)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login