I de seneste år er har det flere gange, fra forskellige firmaer, forlydt, at de snart ville være klar med et nyt lagermedie, der skulle erstatte Blu-ray. Fælles for disse var, at de ville anvende holografi til at lagre data, og nu melder endnu en spiller sig på banen.
Denne gang drejer det sig om verdens største virksomhed, General Electric (GE), der til EmTech-konferencen i Boston har fremvist en 1 TB holografisk disk, de kalder HVD.
Der er endnu tale om en prototype, og forskerne fra GE forventer tidligst at have et kommercielt produkt klar om 2-3 år. De første produkter vil være tiltænkt virksomheder, først et par år senere, i 2014-2015, vil der komme en udgave til konsummarkedet.
Om GE kan holde tidsplanen, kan kun tiden vise, men flere tvivler allerede på, om der vil være et marked for produktet. I starten anslås prisen for en skive til at være på $100, ligesom læse- og skrivehastigheden vurderes for lav.
Hos GE er man dog optimistiske og ser et marked for HVD til blandt andet kommende 3D-film. Desuden påpeger de skivens bagudkompatibilitet med Blu-ray, idet det øverste lag er lavet, så det kan læses af en almindelig BD-afspiller.