mboost-dp1

unknown

Nu skal videoen programmeres fra mobilos

- Via Opera - , redigeret af Net_Srak

De digitale videomaskiner med harddiske, en PVR (Personal Video Recorder), bliver mere og mere populære. Flere af de nye modeller har mulighed for at koble sig på nettet, for af den vej at hente bl.a. tv-programmer.

Den forbindelse vil Opera nu benytte til, via en mobiltelefon der er udstyret med deres seneste produkt, mobileIPG (mobile Interactive Programming Guide), at programmere PVR’en til at optage givne udsendelser.

På Operas hjemmeside er det muligt at se systemet demonstreret på en Sony Ericsson P900.





Gå til bund
Gravatar #1 - Scotty
2. apr. 2004 08:33
Smart - må have sadan en snart
Gravatar #2 - shadowsurfer
2. apr. 2004 08:50
Endelig er leverandørende begyndt, at indse mulighederne i et øget sammenspil endhederne i mellem.

Mobilen er et oplagt værktøj til at styre andre endheder, du har jo næsten altid din mobil på dig. De få efterhånden mere regnekraft og større båndbrede, hvilket giver helt nye muligeheder. Fremtiden er PDA'er med mobil funktioner, det håber jeg ihvertfald!
Gravatar #3 - RedSaint
2. apr. 2004 08:51
jeg siger det hele tiden! Opera er revolutionerende, hvor skøre ideerne end er ;)

men jeg ved nu ikke om jeg får brug for denne feature.. jeg har ikke engang en PVR, og da slet ikke en der er tilsluttet nettet. og så er der lige modellen af mobil. desværre, jeg har ikke råd til at købe ny telefon det næste halve år :|

men som Scotty sagde: Smart
Gravatar #4 - sorenlyder
2. apr. 2004 08:55
AAAhhh.... tastefejl i overskriften... :)
Gravatar #5 - RuFFNeCK
2. apr. 2004 10:38
Så er det man er glad for sin nye Smartphone med symbian 7 på :D

bruger allerede min mobil til MSN, ICQ, IRC og som Fjernbetjening..

og ka fjern sync. med min PC.. :) total nice

nårja, 4 email kontoer på telefonen.. altid få emails når du er på farten! :D
Gravatar #6 - jargon
2. apr. 2004 11:13
RuFFNeCK cool
Jeg har lige købt mig en dell x3i pda og med alle de usikre wlans overalt er det næsten ligeså godt :x
Gravatar #7 - GibStorm
2. apr. 2004 11:28
RuFFNeCK:

En såkaldt SmartPhone kører Windows Smartphone operativsystemet. Ikke Symbian.

Chancerne er store for at det er en SPV du har, og dem er der 3 'normale' modeller af, hvor de to første kører Windows SmartPhone 2002. Den sidste kører Windows SmartPhone 2003.

Der er andre typer SmartPhones også, men hvis du kører Symbian kan det IKKE kaldes en SmartPhone.
Gravatar #8 - RuFFNeCK
2. apr. 2004 11:45
GibStorm: nej men stadigvæk, princippet er det samme! :)

Symbian kan også meget mere end MS Smartphone, plus der er flere programmer til det.. og det kører bedre end MS Systemet.. plus så burde man kalde en mobil en SmartPhone når man selv ka installere alle de programmer man har lyst til på den, inkl ka bruge den til alt muligt! :)
Gravatar #9 - plaf
2. apr. 2004 12:07
gu skal den ej. læs en bog istedet for, møgbønder.
Gravatar #10 - Lobais
2. apr. 2004 12:07
Typisk at Opera altid skal få de gode idéer. Mousegestures, Tabbetbrowsing, Stemmestyring og nu dette.
Bare ærgeligt at de ikke får mere ud af det.
Gravatar #11 - nielsbuus
2. apr. 2004 12:48
Spådom:

10. august, 2004: Microsoft launches .Net Media Manager.
Microsoft has launched a new service as of today called Media Manager. With the innovative Media Manager, you'll be able to remotely control Media Manager certified devices through the internet. This gives you the oppertunity to record or even stream content from a Media Manager device. Don't bother considering alternative managing technology as most, if not all popular consumer devices is driven by the Media Management protocol and that exclusively.

Media Manager is available for free download at www.microsoft.com only for Microsoft Windows. Corperate licenses for Media Manager devices can be acquired by contacting Microsoft. Prices may vary.

Media Manager technology is owned by Microsoft exclusively, and all attempts to reverse engineer for competing OS's will result in a swift lawsuit.

Thank you for choosing Microsoft Media Manager powered by Windows Media technology.
Gravatar #12 - jambazz
2. apr. 2004 12:59
Det lyder godt med alle de nye features :) - Pga. stramt budget må jeg dog fortsat leve med at fjernstyre min PC vha. emails jeg sender fra min gamle motorola mursten.. Outlook regler kan bruges til mange meget smarte ting :D
Gravatar #13 - modist
2. apr. 2004 13:13
Dette kan du faktisk allerede gøre via en palmbutler (http://www.palmbutler.com/).

Kræver blot at du hat et tvoptagekort i din pc'er - og en palmbutler ;-)

se evt. http://www.epg-vcr.com/
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login