mboost-dp1

newz.dk

Novell ønsker ikke at følge i SCOs fodspor

- Via Ars Technica -

Efter at en domstol afgjorde, at SCO ikke har copyright på Unix, men at Novell stadig ejer disse, så har Novell principielt mulighed for at gøre det samme som SCO, nemlig at sagsøge alle som anvender Linux.

Novell har dog valgt ikke at gøre dette, ganske simpelt fordi at de, som mange andre i branchen, ikke mener at Linux anvender kode fra Unix. En talsperson fra Novell, Bruce Lowry, udtaler:

Vi har altid følt, at vi ikke tror der er noget Unix i Linux. Vi har ejet copyrightrettighederne til Unix i mange år, så at have fået dette bekræftet af en domstol, får os ikke til pludseligt at ændre vores politik i forbindelse med Unix.





Gå til bund
Gravatar #1 - levithan
16. aug. 2007 10:21
Det er da altid noget. Jeg kunn godt forestile mig at hvis de sagsøgte alt og alle at deres filma ville få et dårligt image og kursværdien vil falde.

Men nok mest at virksomheder vil holde om med at bruge nowells produktor og vælge ms eller anden konkurrent istedet for.
Gravatar #2 - sKIDROw
16. aug. 2007 10:32
Det er kun virksomheder i krise, som begynder at tænke så irrationelt... ;)

SCO havde problemer med styrkdykkende indtægter, allerede inden de fik sjove idéer. De mente så det kunne være deres redning, det tror jeg meget få udenfor SCO regner med... Istedet bliver det en forstærkende faktor til deres endeligt.
Gravatar #3 - JoP...
16. aug. 2007 10:37
Det er da en god måde at positiv omtale på for Novell. På bundlinien er det nok også mere værk, end at begynde at sagsøge. :-)
Gravatar #4 - fiskah
16. aug. 2007 10:40
Så er der virkelig tale om gratis goodwill. :)

Men som der tidligere er blevet sagt, er det da kun positivt.
Gravatar #5 - sKIDROw
16. aug. 2007 10:42
Iøvrigt har Novell rimeligt at se til, ovenpå deres store kvajet med Microsoft og patentaftalen. De behøver ikke mere, til at ødelægge deres omdømme, blandt dem der leverer det de tjener deres penge på.
Gravatar #6 - sKIDROw
16. aug. 2007 10:45
#4

Så er der virkelig tale om gratis goodwill. :)


Bekvemt goodwill i den grad, men gratis?. Tror nu den retssag her, har været møg dyr. Og jeg kender ikke amerikanernes standarder omkring, om det altid af taberen som betaler gildet. Derfor er jeg bestemt ikke sikker på, at det her har været en gratis omgang for Novell. Snarrere sværtimod... ;)
Gravatar #7 - Soechr
16. aug. 2007 11:16
#6 Jeg vil faktisk tro at Novell tjener penge på den retsag... De får god omtale (det har nok lige betalt retsagen) og IBM står jo sådan set lidt i gæld til dem da SCO jo kunne have ret. Og så det mediestunt som kommer nu, kunne enhver jo havde tænkt sig til ville ske, og det skaber jo næsten et billede af SCO som savior of Linux (dramatisk set) så hvis ikke Novell tjener på retsagen er det helt klart status quo!
Gravatar #8 - Benjamin Krogh
16. aug. 2007 11:20
#6 det er værd at tage med at SCO blev dømt til at betale deres licens indkomster for unix til Novell.
De år de har fået licens indkomster for Unix, er de eneste år de har haft overskud. (efter deres "sjove" ideer).

/så vidt jeg husker
Gravatar #9 - GormDK
16. aug. 2007 12:40
#7:
Har ikke fulgt vanvittigt meget med i denne her sag, men er det meningen, at der skal stå, "og det skaber jo næsten et billede af SCO som savior of Linux (dramatisk set)"?? (for i så fald forstår jeg ikke helt din post :/)
Gravatar #10 - McForesT
16. aug. 2007 14:04
Jeg er ikke meget for open-source, men jeg tager hatten af for Novell da de hermed stopper disse sindsyge sagsanlæg!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login