mboost-dp1

unknown

Nordisk Perlworkshop i Symbion i København

- Via Copenhagen Perl Mongers - , redigeret af Pernicious

Så er programmet for dette års Nordiske Perl Workshop næsten klar, emner og talere er linet op til en spændende Perl weekend i Symbion i København den 27-28. marts 2004.

Der vil være 20 talks på workshoppen, af talere fra Holland, England, Sverige og Danmark. Hvoraf flere er blandt hovedudviklerne bag Perl.

Det tekniske indhold vil gå fra introducerende til avanceret materiale, så der vil være noget for nybegyndere såvel som folk som har erfaring med Perl.

Der kan læses mere om de enkelte workshops her.





Gå til bund
Gravatar #1 - XorpiZ
23. feb. 2004 09:59
Hva bliver Perl brugt til?
Gravatar #2 - iZone
23. feb. 2004 10:13
Hvis det ikke havde kostet 500 kroner havde jeg da helt sikkert overvejet at deltage...
Gravatar #3 - mb[dk]
23. feb. 2004 10:15
"talere er linet op til en spændende Perl weekend"

Jeg fatter simpelthen ikke, hvad der går for at være spændende her omkring.
Gravatar #4 - jonasbn
23. feb. 2004 10:31
Hej Xorpiz,

Perl er anvendt mange steder og til mange ting. System administration, Bio-teknologisk forskning, CGI-programmering og alt muligt andet. En af Perls styrker er tekst manipulation og da meget elektronisk information er tekst baseret kan Perl anvendes til virkelig mange ting.

Se evt. listen over abstracts på workshoppen. Eller du kan tage et kig på CPAN for se et udvalg af moduler som er tilgængelige til Perl eller Perl.com hvor der er artikler om Perl's anvendelse.

Man programmører benytter Perl som et værktøj i forbindelse med deres udvikling i andre sprog til refaktoreringer, test og udvikling.
Gravatar #5 - jonasbn
23. feb. 2004 10:34
Hej iZone,

Vi er klar over at det ikke er helt billigt, men vi har svært ved at gøre det meget billigere. Det er faktisk kun 250 pr. dag med frokost begge dage.

Vi regner faktisk kun med at det lige løber rundt.

Jeg ville ønske at vi kunne gøre det billigere, men det er nok ikke muligt i København og hvis vi gerne vil holde en hvis standard mht. til lokaler, bespisning, internet adgang og alt det løse.
Gravatar #6 - jonasbn
23. feb. 2004 10:43
Hej mb[dk],

Det er nok mig som lod mig rive lidt med da jeg skrev teksten.

Det er ikke hver dag at man får mulighed for at møde 4 af de folk på en gang, som er med til at udvikle selve Perl her i København og samtidig får muligheden for at snakke med dem om programmering og diverse andre tekniske aspekter.

Det må jeg indrømme at jeg finder spændende, men det er nok bare mig.
Gravatar #7 - XorpiZ
23. feb. 2004 11:05
#4

Okay tak :)
Gravatar #8 - izmkr
23. feb. 2004 11:17
jonasbn er du medarrangør, eller hvad?

//Edit
Ok, foredragsholder ihvertfald. Never mind.

Det lyder spændende ihvertfald. Kunne da være at man skulle overveje at deltage.
Gravatar #9 - jonasbn
23. feb. 2004 11:33
Hej izmkr,

Jeg er i høj grad medarrangør :)
Gravatar #10 - YaiEf
23. feb. 2004 11:37
Er der her trods alt ikke et mere beskrivende billede?
Perl 6
Gravatar #11 - jonasbn
23. feb. 2004 12:04
Hej YaiEf,

Heldigvis vil workshoppen handle mest om Perl 5 :)
Gravatar #12 - GreatMilenko
23. feb. 2004 12:54
Perl is a disease and non-script languages is the cure.....
Gravatar #13 - MooN
23. feb. 2004 14:43
offtopic: jeg har brug for hjælp, og håber jeg kan få det her.. Min kammerat og jeg har startet et simpelt lille firma, og mangler en lille database til at oprette kunder og udskrivé faktura i ! f.eks. en access database, men hvor kan jeg hente sådan et program, da jeg ikke selv har tid til at kode det..
Gravatar #14 - mb[dk]
23. feb. 2004 14:56
Mysql, brug endeligt ikke Access!

EDIT: Jeg læste ikke færdigt. Hent mysql, og find et system på freshmeat.
Gravatar #15 - doktormadsen
23. feb. 2004 16:26
Havde jeg dog bare vidst dette for en måned siden, så havde jeg og nogen flere fra det Nordjyske været med.
Gravatar #16 - iZone
23. feb. 2004 21:37
#5 jonasbn

Jeg synes som sådan ikke det er specielt dyrt.
Men jeg er trods alt studerende og har et stort forbrug af hardware, etc. :)
Gravatar #17 - YaiEf
23. feb. 2004 22:03
Dammit - nu blev jeg jo interesseret i Perl. Der røg 500 kroner på en bog endnu engang ;-)
Gravatar #18 - helloworld^^
23. feb. 2004 23:13
Jeg har lige købt programming perl og perl cookbook, og de to bøger er jeg virkelig glade for. Det er så spændende læsning. Desværre kan jeg ikke komme til kbh jonasbn, selvom det kunne ha' været det sejeste ;)
Gravatar #19 - jonasbn
24. feb. 2004 10:58
Hej doktormadsen,

Workshoppen er først sidste weekend i marts, den 27-28, så der burde være god tid, eller...?

jonasbn
Gravatar #20 - jonasbn
24. feb. 2004 12:20
Hej GreatMilenko,

Et råd jeg har hørt, jeg kan ikke huske hvorfra ,er at en programmør bør kunne et fortolket og et kompileret sprog. Dette råd antager at det fortolkede sprog er et scripting sprog.

Desværre kan jeg ikke huske hvorfra det kommer, men det er vel heller ikke vigtigt taget i betragtning hvorfra dit 'citat' stammer :)

jonasbn
Gravatar #21 - allanrbo
24. feb. 2004 16:02
ah ja.. smadder ærgeligt med prisen.. men ok :-P
men, vil det mon være noget for en ikke-så-rutineret perlprogrammør (med c/c++ og php erfaring)?
Jeg kan se at der er enkelte begynderkurser, men vil en begynder få noget ud af resten så? :-)
Gravatar #22 - jonasbn
25. feb. 2004 09:29
Hej oloman,

Hvis du har programmeringserfaring fra andre sprog og en smule Perl erfaring, så skulle der nok være noget at komme efter, så er det bare om du synes at emnerne er interessante.

jonasbn
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login