mboost-dp1

Strider Hiryu / YouTube

Nintendo fjerner Commodore 64-version af “Super Mario Bros.”: Tog 7 år at lave

- Via TorrentFreak - , indsendt af brostenen

En fan brugte syv år på at lave en Commodore 64-version af “Super Mario Bros.”, hvorefter Nintendo fik den fjernet fire dage efter udgivelsen.

Udvikleren ZeroPaige brugte syv år af sit liv på at lave en funktionel udgave af det klassiske Nintendo-spil “Super Mario Bros.” til Commodore 64-computeren.

Men der gik kun fire dage, før Nintendo opdagede spillet, hvorefter selskabet fik “Super Mario Bros 64” fjernet fra mange af de største hosting-sider. 

Det bekræfter Commodore Computer Club, der også hostede spillet.

ZeroPaige havde delt en længere beskrivelse af spillet og hans arbejde på det sammen med download-links på Lemon64.

Torrentfreak pointerer, at selvom Nintendo har fjernet spillet, så vil det være umuligt for selskabet helt at rydde spillet fra internettet.

De nysgerrige kan se “Super Mario Bros 64” i aktion herunder.





Gå til bund
Gravatar #1 - Ni
25. apr. 2019 06:01
Var det ikke rimeligt forudsigeligt? :-)
Gravatar #2 - CableCat
25. apr. 2019 06:03
Hvis du ikke forsvare dine immaterielle rettigheder (ophavsret, patenter, varemærker og mønsterbeskyttelse), så mister du dem. Derfor er de store nødt til at også gå efter de små. Ellers så står de dårligt, når de skal gå efter de store synder.
Gravatar #3 - nwinther
25. apr. 2019 07:08
CableCat (2) skrev:
Hvis du ikke forsvare dine immaterielle rettigheder (ophavsret, patenter, varemærker og mønsterbeskyttelse), så mister du dem. Derfor er de store nødt til at også gå efter de små. Ellers så står de dårligt, når de skal gå efter de store synder.


Men de kunne også have vendt det til en positiv ting, ved f.eks. at købe spillet af manden, eller samarbejde med ham og lave en kampagne på den baggrund. Manden er jo tydeligvis fan af spillet og i stedet for at tryne ham, kunne man løfte ham op - folk elsker, når store virksomheder giver den lille mand plads, også selvom det store firma er dem som reelt tjener på det.
Gravatar #4 - Paranoir
25. apr. 2019 07:43
Er helt med på at Nintendo forsvarer rettighederne til deres materiale. Så, fra den vinkel er det okay. Både udvikler, samt Commodore Club burde være opmærksomme på dette.

Meeeeen, når det så er sagt, mon ikke de kunne have grebet det lidt anderledes an? F.eks. have kontaktet manden, fortalt ham at han har leveret et ekstremt flot stykke arbejde, og så købe det af ham for et symbolsk beløb? Hvis manden har arbejdet 7 år på projektet, så må han være ekstremt dedikeret Super Mario fan. Sådan noget burde Nintendo kunne belønne, i stedet for bare at sende en hær af jurister ud for at lægge manden i benlås! Nintendo kunne da helt sikkert have markedsført spillet også til C64, for et minimalt beløb, som enhver ville kunne betale.
Gravatar #5 - brostenen
25. apr. 2019 08:36
Så vidt jeg kan forstå på det hele, så har Nintendo ikke gået hele vejen. De kunne have valgt at sagsøge, men jeg har kun set at de har lavet takedowns. Er her nogen som ved om de har sagsøgt ham, eller er der kun tale om symbolsk handling fra nintendo's side af?

EDIT:
Jeg har prøvet spillet, og det er faktisk ret godt lavet. Men crasher ved brug af Epyx Fastloader reloaded. Jeg har også set et billede af spillet, som kører efter at være loadet fra bånd med turbo loader.
Gravatar #6 - TwistedSage
25. apr. 2019 09:37
Det er jo fan art/fiction og konkurrerer ikke kommercielt med Nintendo.
Det er Nintendo der er galt på den her ;)

Og de kunne jo have solgt det officielt, med en mindre % del til udvikleren.
Gravatar #7 - Ajukrezi
25. apr. 2019 10:46
Hvem siger de ikke køber eller tager dialog med udvikleren?
Uanset er de nød til at lukke det ned først, så kan de jo altid snakke med ham efter
Gravatar #8 - atke
25. apr. 2019 19:38
Nintendo har historisk kæmpet meget imod at deres software kunne bruges på andet end deres egen hardware. Der blev i sin tid lavet en klon af super mario bros. til C64, som kom til at hedde Great Giana Sisters, for lige akkurat ikke at blive sagsøgt af Nintendo. Første bane er stort set identisk med mario.

Det var også noget af en overraskelse da Nintento tillod Pokemon Go og senere et Mariospil at blive udgivet til iOS/Android.

Så det undrer mig ikke det mindste at Nintendo får sat en stopper for en uofficielt C64 portering af Super Mario Bros. så hurtigt som muligt.
Gravatar #9 - Claus Jørgensen
25. apr. 2019 19:40
#2

På det sidste har jeg hørt at den lovgivning ikke er universel. Og jeg har også kun hørt om den i USA.

Har du nogensinde checket om det faktisk passer, i officielle kilder?
Gravatar #10 - jespersen.thomas
25. apr. 2019 21:50
Det får de aldrig lukket helt ned: "Torrent".
Gravatar #11 - brostenen
26. apr. 2019 10:26
jespersen.thomas (10) skrev:
Det får de aldrig lukket helt ned: "Torrent".


Torrent til så få kilobyte, virker lidt overkill. Men ja. Du har ret.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login