mboost-dp1

newsgab.com
- Forside
- ⟨
- Forum
- ⟨
- Nyheder
Sign me up, hvis folk gider bryde ind på mine systemer for at se mig vade ud for at tisse midt om natten, eller glo på mig mens jeg børster tænder, så sker der nok heller ikke det store ved det :-P
Nu bruger jeg godt nok ikke så meget tid foran spejlet, så bliver nok ikke det der kommer øverst på min ønskeliste. men ikke desto mindre meget cool.
Nu bruger jeg godt nok ikke så meget tid foran spejlet, så bliver nok ikke det der kommer øverst på min ønskeliste. men ikke desto mindre meget cool.
SAN (6) skrev:Sign me up, hvis folk gider bryde ind på mine systemer for at se mig vade ud for at tisse midt om natten, eller glo på mig mens jeg børster tænder, så sker der nok heller ikke det store ved det :-P
Og hvis de ser dine små børn nøgne og sælger billeder af det, så er det også ok med dig? ;) (lad nu være med at sige du ikke har børn endnu ;-)
Men kinect siger i ... der var jo nogle interessant reportager fra en konference for forretnings folk i USA.
Der blev der spurgt til om man kunne profilere folk som brugte kinect eller så film (i USA kan man se film og serier via Xbox'en) og det sagde de at man teoretisk sagtens kunne, se om det er mænd (reklamer for biler) eller kvinder (reklamer for tamponer) som bor der om der er børn (reklamer for legetøj) , hvor høje der, tykke de er, gamle de er - også tildels hvad de har på. Fx man kunne scanne folks tøj hvis de så en fodboldt kamp for at afgøre om de havde fan tøj på fra en af siderne og så sørger for ikke at vise reklamer for den anden side.
Det kunne man - MEN skyndte Microsoft at sige da journalister dukkede: Det gør de skam ikke.
Er jeg den eneste som tror, endnu? ;-)
Kinect, er det et direkte webcam, hvor der er banket noget software på sådan at man kan bruge den til mange andre opgaver, eller?? hvordan er det liiiiige den virker?
Er ret sikker på at Philips Research har lavet dette for flere år siden. Bl.a. tjekke mails, aktiekurser, vejret og andet lir. Efter lidt googling hælder jeg til, at det var under projektet HomeLab. Kan dog ikke finde videoer eller billeder derfra lige nu. Links til at supplere min påstand vil være lækkert.
Der er da ikke ret meget nyt her ud over at det styres med kinect.
Jeg boede på hotel i Taiwan for et par år siden. Der havde spejlet på badeværelset indbygget ur, tv, vejrudsigt, internet, nyheder, voicemail, kalender og sågar spil. Det blev dog styret med en lille fjernbetjening.
Slukkede man det, så var der bare almindeligt spejl
Jeg boede på hotel i Taiwan for et par år siden. Der havde spejlet på badeværelset indbygget ur, tv, vejrudsigt, internet, nyheder, voicemail, kalender og sågar spil. Det blev dog styret med en lille fjernbetjening.
Slukkede man det, så var der bare almindeligt spejl
Jeg kan ikke lade være med at tænke på den fladskærm man indbyggede i køleskabe mange år tilbage.. Det blev vidst aldrig en succes, så jeg har svært ved at se hvorfor netop dette skulle blive det. Men okay - det lader jo til at være en gadget, fremfor hvermandseje
Opret dig som bruger i dag
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.