mboost-dp1

unknown

NASA tester nyt robotkoncept

- Via PhysOrg.com - , redigeret af hfp

Prototypen af NASAs nye robot TETwalker ligner ikke, hvad de fleste vil kalde en robot, men nærmere en pyramide. Konceptet bag robotten er da også radikalt anderledes, end hvad man hidtil har set.

Meningen er, at man vil kombinere mange af disse robotter, så de udføre en lang række opgaver, der i dag ikke er mulige. Robotten er en del af projektet ANTS (Autonomous NanoTechnology Swarm), og som navnet antyder, så er det meningen, at robotten skal være meget mindre end det er tilfældet med prototypen.

Følg linket for at se hvordan forskerne forestiller sig, at ANTS vil fungere.





Gå til bund
Gravatar #1 - scarlac
1. apr. 2005 12:55
Det er måske en ret god ide, da man ved meget små robotter undgår at skulle bygge advancerede terrainkøretøjer (tror jeg). Det kan ihvertfald være ret praktisk, og de ved sikkert godt hvad de laver :)
Gravatar #2 - unver
1. apr. 2005 13:08
Tror også der er mere fremtid i små robboter. så kan man sende dem ind i mennesker og dyr!
Gravatar #3 - rnd
1. apr. 2005 13:42
Det ligner noget, nogle børn har lavet i natur/teknik i skolen.
Gravatar #4 - hjortlund
1. apr. 2005 13:49
Problemet med mindre robotter er at man har mindre plads :-)
Jeg ved fra Cubesat - cubesat.auc.dk at grunden til satellitten ikke blev en succes var fordi satellitten ganske simpelt ikke kunne sende signaler kraftigt nok til jorden. Alt materiale var beskadiget af støj forårsaget i Cubesat og under transmitionen.

Nasa bliver nødtil at have en stor bouncer placeret i nærheden af de små robotter. Ellers kan jeg overhovedet ikke se hvordan de skal kunne kommunikere med os på jorden.
Gravatar #5 - Disky
1. apr. 2005 14:08
Resistance is futile
Gravatar #6 - krex
1. apr. 2005 16:03
#4 Som der står i artiklen:

"These miniature TETwalkers, when joined together in "swarms," will have great advantages over current systems ... If it finds something interesting, it can grow an antenna and transmit data to Earth."

Så de kan altså bare drøne rundt indtil de finder noget, og så slå sig sammen og sende det til jorden.
Gravatar #7 - NFX
1. apr. 2005 16:30
#6:
Nu siger Disky "Resistance is futile", men i mine ører lyder den beskrivelse nu mere som de replicators der er i Stargate: SG1 :p
Gravatar #8 - hjortlund
1. apr. 2005 16:51
krex: Ahh, smart... Må indrømme at jeg ikke læste den originale artikel.
Gravatar #9 - Softy
1. apr. 2005 18:27
Det bedste ord jeg har i mit forråd til dette komcept: GENIALT!

Historien har gang på gang vist at de bedste opfindelser er baseret på de simpleste underliggende koncepter. Konceptet at bruge en triangel, det simpleste polygon, som basis byggesten for de sager jeg så på filmen på siden er simpelthen bare genialt. Tror HELT sikkert at det kan blive stort og bruges til mange andre ting end at gå på fjerne klippekanter :)

Først skal de dog lige have tilstrækkelig koordination ned i meget små chips. Derudover må der da næsten være en "masterchip"? Eller er det muligt at styre den slags der distribueret? Ej, der må vel være en chip så styre hvad de andre gør. Men jeg kunne forestille mig en syg blanding af tal-knusning til balance plus meget andet og gyroskoper. Det bliver nok ikke med min P4 det sker ;)

Men HELT sikkert noget at gå videre med. De kan snildt få en tyver fra mig til videreudvikling af det koncept. Så mangler vi bare 10 mio. andre der gør det samme, så er de da kommet lidt igang :)
Gravatar #10 - Disky
1. apr. 2005 18:44
NFX:
Selvfølgelig, det har du helt ret i.

Borg's er aligevel nogle kyllinger i forhold til Replicators, de er godt nok for onde, specielt efter Dr Carter kommer som Replicator kopi.
Gravatar #11 - kenboy
23. apr. 2005 11:31
Virkelig smart!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login