Til trods for at Microsoft for nyligt annoncerede Windows Phone 7, der har modtaget en del positiv kritik, så melder Mozilla nu ud, at de stopper al udvikling af den mobile udgave af Firefox til platformen.
Udvikler Pavlo Zahozhenko skriver på sin blog, at de med interesse har fulgt med i nyhederne omkring Windows Phone 7, og at de mener, det nye operativsystem har et potentiale. Han tror også, de ville kunne lave en super browser til platformen, da den er baseret på CE 6.0, som de har gode erfaringer med.
Når udviklingen alligevel sættes i bero, er det fordi Microsoft ikke har frigivet et udviklingsværktøj, hvor udviklere kan lave såkaldte “native”-programmer.
Pavlo Zahozhenko skrev:
Microsoft has unfortunately decided to close off development to native applications. Because of this, we won’t be able to provide Firefox for Windows Phone 7 at this time.
Zahozhenko håber, Microsoft vil skifte mening og frigive de ønskede værktøjer, men så længe det ikke sker, vil holdet i stedet fokusere på Maemo og Android.