mboost-dp1

unknown

MIR ude af kontrol

- Via ABC news -

Den russiske rumstation MIR er ude af kontrol.

Rumstationen, der er ubemandet og skulle styrte i middelhavet i februar, har siden mandag middag ikke været i kontakt med det russiske rumfartskontrolcenter.

Det frygtes nu at man ikke kan styre dens indfald mod jorden.





Gå til bund
Gravatar #1 - ravex
26. dec. 2000 16:43
ATTER KONTAKT MED RUMSTATION MIR ATTER KONTAKT MED RUMSTATION MIR De russiske rumfartsmyndigheder har atter fået radiokontakt med rumstation MIR. Dermed er også kontrollen med rum- stationen genetableret. Myndighederne var uden kontakt med MIR i over 20 timer. Det skabte frygt for, at man også havde mistet kontrollen med hvor og hvornår, MIR styrtede ned. Den knap 15 år gamle rumstationen er ubemandet. Det er planen, at den skal styrte ned i Stillehavet til februar. Myndighederne ved endnu ikke, hvorfor man mistede kontakten med MIR. 111 OVERSIGT U D L A N D
Gravatar #2 - Kram
26. dec. 2000 17:36
hehe...øv, det kunne ellers være sjovt nok hvis de fik den lige i hovedet :P
Gravatar #3 - OperatoR
27. dec. 2000 05:26
UPS!!Sorry Guy's Skal nok ladevær med at gøre det en anden gang, ok
Gravatar #4 - keldo
27. dec. 2000 11:05
mayday...så går vi i kælderen drenge.
Gravatar #5 - baal
27. dec. 2000 19:03
Og drikkernogle rigtige mandebajere!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login