mboost-dp1

Oklahoma State University

Mini ubemandede fly drives af plasma motorer

- Via OCOLLY.COM - , redigeret af Net_Srak

Oklahoma State University (OSU), har for Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), udviklet en plasmamotor uden bevægelige dele, kaldet Plasma Micro Thruster.

Motoren skal bruges til de såkaldte mikro og nano ubemandede fly, hvor mikro bruges om fly under 30,48 cm og nano om fly under 15,24 cm.

Målet er at lave et ubemandet fly, der ikke er større end det kan være i lommen hos en soldat. Soldaten kan så have et halvt dusin af disse med sig og bruge dem, specielt i bymiljøer.





Gå til bund
Gravatar #1 - Captnemo
22. jan. 2008 13:04
Lyder da fedt, men lad os nu se om de også fungere i den virkelige verden: De mangler stadigvæk optik og sender modul, samt hele styrrings enheden
Gravatar #2 - assassin2007
22. jan. 2008 13:10
#1 Det er da det mindste problem, eller rettere sagt findes allerede i de størrelser.

Det største problem er strømforsyningen, specielt hvis den skal holdes flyet i luften i længere tid.
Gravatar #3 - Riften
22. jan. 2008 13:17
Et stort problem er nok styringen. Måske kan den bruges i byområder, men er der den mindste del vind er der intet håb for at bruge den som recon...
Gravatar #4 - Duffi
22. jan. 2008 13:22
Perfekt til missioner i farlige lande, eller blot til at udspionere i damernes omklædningsrum?

:)
Gravatar #5 - T-A
22. jan. 2008 13:29
#2
Helt enig.
Energi/brændstof er vi stadig meget ineffektive til at transportere, denne teknologi har ikke rigtigt fuldt med.
Gravatar #6 - MVR
22. jan. 2008 13:39
Super smart med små hemmelige fly som ingen vil opdage.

Men der er nok alligevel ingen der vil tro mig, hvis jeg sagde jeg havde et dusin fly i lommen ;)
Gravatar #7 - alca11
22. jan. 2008 13:39
#2 & #5
Hvad med at man kombinerer dem med solceller af det der stof, der tiltrak lys med 99% ?

OT: Nogle gange kommer der noget godt ud af en skrækkelig ting som krig.
Gravatar #8 - icebreaker
22. jan. 2008 13:55
efter mit synspunkt er krig en nødvendig ting, det skaber fremgang.

Måske ikke for irak :P
Gravatar #9 - E.
22. jan. 2008 14:09
#8

Krig burde under ingen omstændigheder være en nødvendighed, det er jo fuldstændig latterligt at sige sådan noget. Krig dræber flere millioner mennesker, og er ikke noget vi bør fremme for udviklingens skyld.

On Topic: Jeg syntes det er ret vildt at de har lavet en så lille plasma motor, gad vide hvor meget støj sådan en laver?
Gravatar #10 - LaserBeam.dk
22. jan. 2008 14:25
Kamera og sender kan laves så det ingenting fylder,
dog varer det nok et stykke tid før vi ser High Definition video fra sådanne systemer - men det kommer!

Men det at kunne have nok "energi" med til flere timers flyvning er noget der skal ses på - men man er godt på vej.

Ellers tag lige et kig på min website SkyPilot.dk for en mellemting - de har dog ikke lige plasma motorer :D

www.SkyPilot.dk - UAV og FPV fly der styres direkte med 3D Briller!
Gravatar #11 - mhartvig
22. jan. 2008 14:26
#7 - Hvilket stof er det lige der tiltrækker lys? Damn i want that.
Gravatar #12 - Coney
22. jan. 2008 15:06
Nu har jeg tænkt over det nogen minutter og jeg forstår stadig ikke navngivningen af de der fly:S Eneste fornuftige årsag jeg kan se er at det er buzzwords der skal få befolkningen til at tro at hæren nu helt klartvinder krigen da de har nanofly... Og det sidder jeg så samtidig og håber ikke er årsagen på nogen måde:(
Gravatar #13 - Remmerboy
22. jan. 2008 15:23
det eneste jeg kan tænke på, når jeg hører plasmamotor er star trek.
måske er vi på vej mod warp engine før vi aner det :)
Gravatar #14 - Leonhard
22. jan. 2008 15:30
#12 Vi beskæftiger os ikke længere med at vinde den fysiske krig, det har vi én knap til. Den er stor og rød og koblet op med alverdens atomvåben. I den moderne verden handler det om at vinde mediekrigen. Dvs. vi blot skal have så få tab som muligt og sørge for at befolkningen konstant hører om vores "kamp" for at rede verden.
Nanofly kan blive en hjælp til rekonosering, og derved bidrage til at vinde mediekrigen.
Gravatar #15 - TigerShark
22. jan. 2008 15:31
Gravatar #16 - cazotaro
22. jan. 2008 15:41
plasma? en plasma-motor vil sige?

så vidt jeg ved er plasma en tilstandsform (mellemting mellem fast, flydende og luftig). Noget med nogle atomer som ikke rigtigt er bundet sammen til molekyler, i et gitter/net/hvad vi nu skal kalde det. For at holde plasma skal man have to lige magnetiske felter som det så vil "svæve" imellem.

Så en plasma motor er en motor der udnytter den energi der 'opstår' når plasma dannes, altså atomerne - molekylerne fjernes fra hinanden. Eller hvad?
Gravatar #17 - rmariboe
22. jan. 2008 16:52
#16 « Plasma er faktisk en tilstand, hvor end ikke atomerne eksisterer - deres bestanddele bevæger sig i stedet frit rundt :)
Plasmamotoren fungerer vha. et kraftigt magnetfelt, som skyder plasma bagud set i forhold til den ønskede bevægelsesretning.
Gravatar #18 - rmariboe
22. jan. 2008 16:55
Crap, tilføjelse:
Plasma
Lidt om plasmamotorer
Gravatar #19 - Soze
22. jan. 2008 17:34
#10 Link til et meget lille HD kamera.
Så udfordringen er mest et spørgsmål om komprimere det og at sende signalet retur
Gravatar #20 - vandfarve
22. jan. 2008 17:38
Sjovt at denne og nyheden om "papirsflyvereksperimentet" skulle publiceres stort set samtidigt på Newz.dk.

Det hele giver jo mening! Disse plasma-fremdriftssystemer skal selvfølgelig påføres papirsflyverne... Det vil være idiotsikret, for hvem vil mistro, at et papirsflyver er et spionfly?! Jeg siger dig, den er sikker som penge i banken.
Gravatar #21 - rmariboe
23. jan. 2008 08:16
Hmm, i øvrigt plejede man at kalde sådan en plasmamotor et "Ion Drive"...
Gravatar #22 - Dica
23. jan. 2008 08:27
Sig mig, den nyhed der er postet her på news, har den nogn sammenhæng med den der er linket til under 'læs mere'? Jeg kan i hvert fald ikke finde noget om Plasma Micro Thruster eller plasmamotorer whatsoever. Der står noget om en raketmotor, men det er jo noget helt andet.

Så vidt jeg kan forstå kan plasma- eller ionmotorer kun bruges i det ydre rum, hvor der ikke er nogen friktions- eller gravitationskræfter der kan påvirke fartøjet. Dette skyldes den enormt lave kraft sådan en motor leverer til fartøjet. At montere sådan en på et lille fly der skal flyve rundt i jordens atmosfære, virker derfor en tand for ambitiøst i mine ører..
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login