mboost-dp1

MidtVest Bredbånd

Midtvest Bredbånd gået i betalingsstandsning

- Via MidtVest Bredbånd - , redigeret af Pernicious

Efter at have været under pres i en længere periode har Midtvest Bredbånd i dag kastet håndklædet i ringen og er gået i betalingsstandsning.

Selskabet har udsendt en pressemeddelelse, hvori det fremgår, at det er den igangværende finanskrise, der forværret situationen. Bankerne har skærpet deres krav over for selskabet, og det gjorde det nødvendigt at trække i nødbremsen.

Ejerne af Midtvest Brebånd – GEV A/S i Grindsted, Ikast Værkerne Holding A/S i Ikast, Midtjyllands Elektricitetsforsyningsselskab a.m.b.a. i Brande, NOE Net A/S i Holstebro, Thy-Mors Energi Holding A/S i Nykøbing og Thy Højspændingsværk A.m.b.A. i Bedsted – gav ellers selskabet en ekstra økonomisk indsprøjtning så sent som i december 2008, men det har altså ikke været nok.

I den kommende tid vil selskabet se, om de kan undgå en konkurs og gøre alt for at mindske gener for både ansatte og kunder. Selskabet har nået at grave fiber ud til 40.000 husstande, hvoraf 11.000 er kunder.





Gå til bund
Gravatar #1 - RMJdk
9. jan. 2009 18:27
Det er en skam det er så svært og dyrt at få fiber ud, tror godt nok Danmark for problemer i fremtiden, hvis de ikke snart sætter farten op. Jeg er stadig låst til det gamle lorte kopper net i Aalborg, og køre alt hvad det kan trække på 12mbit, og det er jo ikke fordi det just er super hurtigt eller vildt.

Man må da håbe et andet firma kan overtage deres fiber. evt Fullrate eller nogen.
Gravatar #2 - zorcerer
9. jan. 2009 18:41
Ja, det er en skam for MVB...
Håber det går bedre for de andre der ligger fiber i jorden, speceilt Energimidt da jeg selv er kunde der ;-)

Gravatar #3 - graynote
9. jan. 2009 18:43
Irrelevant for den konkrete nyhed, men:

Det må være dejligt for alle de her økonomisk trængte virksomheder at kunne placere skylden hos finanskrisen.

Spøjst nok er er trænglserne ofte langt ældre en krisen selv.


Det minder om tiden efter 11. september, hvor flyselskaberne havde den ene massefyring efter den anden - og alle med henvisning til terrorangrebet.

At en stor del af branchen havde sat økonomien over styr længe før, hørte man ikke så meget til.

Belejligt, når man er bestyrrelsesmedlem.


Gravatar #4 - zorcerer
9. jan. 2009 18:46
#3
Så lige i tv, for 5 min siden, at de netop ikke gav finanskrisen skylden for det.
Gravatar #5 - zorcerer
9. jan. 2009 18:49
Gravatar #6 - hr. værk
9. jan. 2009 18:55
Hvis kun 11k af de 40k de har lagt ledninger til er kunder kan jeg sq godt forstå at det ikke går så godt...
Det er dog trist for i midt og vestjylland står det sq exceptionelt skidt til med internet forbindelserne...
Gravatar #7 - LayZee
9. jan. 2009 19:00
Hvad så med dem, der er kunder? Stopper deres fibernet med at fungere? :S Min lillebrors fibernet ved MVB skulle være åbnet fra i dag...?
Gravatar #8 - graynote
9. jan. 2009 19:01
#4 zorcerer:

Okay?

Det får de ellers lige sneget med i pressemeddelelsen, der linkes til som et *.doc på den side, nyheden refererer til.

(nu plejer jeg at kritisere nyhedsteksterne, når de tilsyneladende har taget noget ud af den blå luft - så jeg må vel hellere huske at gøre opmærksom på, når de ikke har :)
Gravatar #9 - [email protected]
9. jan. 2009 19:10
På den anden side kan det også være positivt. Det kan nu tænkes at der kommer et andet teleselskab og køber fiberet billigt og derved rent faktisk kan tilbyde fiber til en bedre pris end før, da de ikke på samme måde behøver at hente deres investering ind.
Gravatar #10 - Raoul
9. jan. 2009 19:10
#7

Hvis ingen opkøber firmaet eller kablerne og udbyder internet på dem, så skulle jeg mene din bror har spildt pengene desværre..

Ontopic:

Men det er skide ærgeligt, bor selv ude på bøh-landet i vestjylland, og det eneste som de gamle kabler herude kan trække er en 2mb/128kb forbindelse, og selv den her forbindelse går ned herude 2-3 gange dagligt..

jeg havde ellers set frem til 50/50 når MVB skulle til at grave herude om 4-5 måneder :(

Man må virkelig håbe at nogen kan se en fremtid i de her investinger, kunne lige forestille mig TDC også købte fibernettet, så kunne TDC-dilemmaet begynde forfra - monopol ftl :P
Gravatar #11 - terracide
9. jan. 2009 19:19
Jeg kan til stadighed forbløffes over hvor elendigt elselskaberne håndtere deres internetforetninger, går ud fra der er forskel på at levere noget folk SKAL have fra dem...og så noget hvor der er reel konkurrence...men det forklare stadig ikke hele historien...
Gravatar #12 - arne_v
9. jan. 2009 19:34
#7 og #10

Det nedgravne net er et aktiv. Selvfølgelig bliver det købt og holdt i drift af nogen.

Gravatar #13 - arne_v
9. jan. 2009 19:37
#11

Der har jo længe været spekulationer omkring hvorvidt der overhovedet var en forretning i det.

Alle vil jo gerne have super hurtigt internet, men de fleste er jo kun interesseret hvis det er billigt,
Gravatar #14 - arne_v
9. jan. 2009 19:45
#1

Jeg tror såmænd, at Danmark klarer sig fint uanset om det er 1 eller 10 eller 100 eller 1000 Mbit internet folk har.

Det er ikke streaming af HD video men viden der skal sikre Danmarks fremtid. Og det kræver ikke ret meget båndbredde at læse Wikipedia.

F.eks.:
http://da.wikipedia.org/wiki/Kobber
http://da.wikipedia.org/wiki/Kopper

:-)
Gravatar #15 - Fjolle
9. jan. 2009 19:47
#14 Hvor sjovt tror du at det er for ham at han både har kopper og skal leve med en sølle 12 mbit forbindelse... :D
Gravatar #16 - -N-
9. jan. 2009 19:58
#11 Tjaa... Det er aldrig nemt at når det er en fuldstændigt nyt markedet, tror mange af de involverede selskaber er dybt forundret over den udfordring det har vist sig at være.

Vi er jo ikke tilbage i 90'erne hvor alle var nybegyndere på markedet, de øvrige konkurrenter er stabile, effektive og billige. Det er aldrig nemt at skulle hente 10-15 års erfaringen inden firmaet er startet.
Gravatar #17 - RAJensen
9. jan. 2009 20:44
#1 + #15
Jeg er ked af at skulle sige det, men man bruger altså ikke kopper til strøm. Kopper drikker man kaffe af! Hvis man vil føre en elektrisk strøm er kobber et fremragende metal!
#1 Jeg ville nok foretrække Dansk Kabel-TV - De er klippe stabile i levering med en top kundeservice!

Spørgsmålet er om vi i Danmark som almindelige internet brugere har et reelt behov for lysleder og 100-1000 Mbit forbindelser på nuværende tidspunkt. Grunden til el-selskaberne er helt vilde med at rulle fibernet ud, er jo at de i rigtig mange år har scoret kassen på almindelige el-kunder.
Så enten skulle de penge tilbage til forbrugerne, som åbenbart har betalt en overpris for strømmen eller også skulle man finde en undskyldning for at fyre pengene af på noget andet. Derfor blev det meget vigtigt at få rullet fibernettet ud. Specielt da man også kunne kringle sig ud af de regler om sam-nedgravning som TDC er underlagt. Hvilket betyder at el-selskaberne lægger deres luftledninger i jorden og samtidig smider de fibernettet ned. Men fibernettet betaler ikke for gravearbejdet - det gør elkunderne! Hvis TDC gerne vil have lagt deres kobberledninger ned i det samme hul, som elselskabet har gravet, så skal TDC være med til at dække udgiften! Det er en af grundene til at jyder der ikke lige bor i de store byer, men ude på landet, må tage sig til takke med en gammel dårlig kobberforbindelse med max 2 Mbit og de heldige en anelse mere. Hvis der blev lagt nye kobberledninger ud ville TDC pt. kunne levere helt op til 50 Mbit linier! TDC har vist nok endnu ikke åbnet for mere end 20 Mbit linier, men teknikken er klar og allerede nu er man på vej mod 100 Mbit på kobberledninger!
Gravatar #18 - LennyBoy
9. jan. 2009 20:59
Jeg er personligt kunde hos MVB og er utroligt ked af udviklingen. Jeg synes det er utroligt gode priser de køre med (400 kr for 50/50 med 21 tv kanaler og ip telefoni er altså bare for fedt).

Derudover er det utroligt fedt at kunne sidde og uploade med omkring 6,72 MB/s og med omtrent 11 MB/s hver vej til ens offsite backup drev.

Nu er der nok nogen der ser det her og tænker, jamen hov han bruger meget båndbredde = pirat!
Niks, jeg producere meget video i forbindelse med noget internet tv jeg laver og der uploader jeg ofte store video filer, hvilket er fantastisk med en fiber forbindelse.
Gravatar #19 - RMJdk
9. jan. 2009 21:19
Alså med tjenester som Steam og spillene er ved at fylde 15-20gb, det tager godt del tid selv på hurtige forbindelser, og de bliver jo ikke mindre i fremtiden, derfor hvis der virkelig skal gang i online salg af spil men også film, så er internet hastigheden jo nød til at være der, at skal bruge 12timer på at hente et spil det bliver man hurtigt træt af.
Gravatar #20 - T_A
9. jan. 2009 21:52
Det er total skandale.

Staten ejer en stor del at elselskaberne og så giver de dem en pengepose på måske 50mia af vores allesammens penge, som de har taget i overpris og burde betale tilbage.

De serverede dem et monopol på internettet i DK på et sølvfad.

Et net til omkring 80% af danskerne kan laves for omkring 10mia kr, men det er kun hvis man ved hvad man laver.

Alle andre udbydere i DK kan da være glade for de stadig overlever fordi elselskaberne er så inkompetente.
Gravatar #21 - [email protected]
9. jan. 2009 22:26
#17 TDC er begyndt at sælge 50 mbit/s via deres hjemmeside. Koster 549 kr. per månede for private. På et tidspunkt(Kan ikke finde det længere) tilbød de også erhvervs kunder 15/15, 20/10 VDSL, så de er på vej.
Gravatar #22 - Seth-Enoch
9. jan. 2009 22:41
En KÆMPE fordel ved fiber, er at når man er til LAN og der er fiber i huset, så kan folk surfe, downloade porno osv., uden at man kan mærke en skid lag i sit spil. Om det så er WoW eller CoD4, det køre bare upåvirket. Også selv om linien bliver udnyttet op til 95%.

På kobber skal man knap nok tjekke for mail, så bliver der skreget "laaaag!! hvem helvede roder på nettet" :)

Ja, man behøver faktisk ikke engang være til LAN. Er man ivrig Torrent bruger, så kan det meget nemt køre i baggrunden uden man mærker en skid i sine spil. DEJLIGT!
Gravatar #23 - SmackedFly
10. jan. 2009 00:11
#20


Haha, du kan ikke engang ligge fiber ud til alle i København for 10 mia, og det er også møg dyrt at ligge fiber ud uden for byerne.

Hvorfor tror du det er så svært at få en privat fiberforbindelse midt i København? Det er fordi hver gang du skal trække noget som helst i København midtby koster det et par millioner i grave udgifter.

Men du er da meget velkommen til at fortælle mig hvordan du ville gøre det.

#17

HD-TV
Et enkelt datanet.

Du bliver nødt til at tænke udenfor den klassiske opfattelse hvad internettet er til for at se meningen. 1 gbit er ligepludselig ikke særligt meget hvis du skal køre 2-3 1080p signaler over linjen på en gang.
Gravatar #24 - Seth-Enoch
10. jan. 2009 00:56
Ham der satte min fordelerboks op, fortalte at en HD kanal bruger en 40-50mbit.
Gravatar #25 - myplacedk
10. jan. 2009 07:30
hr. værk (6) skrev:
Hvis kun 11k af de 40k de har lagt ledninger til er kunder kan jeg sq godt forstå at det ikke går så godt...

Man kan ikke bare trække fiber til de 11 ud af 40 der også vil købe det.

Hvordan vil du levere fiber til n. 5 og nummer 11, uden at trække kabel forbi nr. 7 og 9? Og når du nu alligevel graver, så koster det næsten ingen ting at lave et "ben" til nummer 7 og 9, så de nemt kan tilsluttes senere.

Jeg går ud fra at de mener til skel, og ikke helt ind i huset.
Gravatar #26 - thethufir
10. jan. 2009 11:37
Jeg arbejder selv for et af fiberselskaberne, og jeg er overbevist om at grunden til at det gik så skidt for Midt-vest bredbånd er at de er en sammenslutning af flere forskellige energiselskaber, som hver især har investeret i projektet for x antal kroner. For mange af de andre selskaber gælder det at det kun er 1 energiselskab der står for udrulningen, og blandt andet hos energi randers tele ved jeg at vores virksomhed generelt er sund, i og med at vi laver andre ting end kun bredbånd, f.eks handel med brændsel, forsyningspligt osv.

Men meget synd at se en af vores samarbejdspartnere gå ned med flaget.. Håber de overlever. :)
Gravatar #27 - thethufir
10. jan. 2009 11:39
T_A (20) skrev:
Det er total skandale.

Staten ejer en stor del at elselskaberne og så giver de dem en pengepose på måske 50mia af vores allesammens penge, som de har taget i overpris og burde betale tilbage.

De serverede dem et monopol på internettet i DK på et sølvfad.

Et net til omkring 80% af danskerne kan laves for omkring 10mia kr, men det er kun hvis man ved hvad man laver.

Alle andre udbydere i DK kan da være glade for de stadig overlever fordi elselskaberne er så inkompetente.


Vrøvl! staten ejer ikke elselskaberne.. De blev privatiserede for flere år siden.. get your facts straight :)
Gravatar #28 - luuuuu
10. jan. 2009 12:00
#24

Det passer vel meget godt hvis det bliver sendt ukomprimeret.
Gravatar #29 - Fjolle
10. jan. 2009 12:11
thethufir (27) skrev:
Vrøvl! staten ejer ikke elselskaberne.. De blev privatiserede for flere år siden.. get your facts straight :)

Men de fik stadigvæk en ordentlig røvfuld penge af staten efter salget af elsam. For at de ikke skulle betale skal af den (eller noget i den stil, er ikke helt sikker på detaljerne) skulle de bruge dem, og da de allerede har et elnet til alle huse valgte mange af dem at smide penge i fiber udrulning.
Gravatar #30 - RAJensen
10. jan. 2009 12:28
#20 + 24 + 28

http://ezinearticles.com/?HDTV-Bandwidth-Managemen...

Pt. bruges der 5 Gb/h på full HDTV MPEG4
MPEG2 = 9 Gb/h
Jeg håber ikke at udviklingen går i stå hvad angår optimering af komprimeringen. Så mon ikke at det ender med at den same film fylder mindre i fremtiden? Jeg er ikke overbevist om at lysleder er den eneste fremtid. Belden leverer et kobberkabel med et Troughput på 10Gb/s
http://www.beldenemea.com/74.0.html?gclid=CMiu4L__...
Den udvikling står nok heller stille.
Udstyret til kobbertransmission bliver også forbedret, som Pt. er en akilleshæl hvad angår mere fart igennem kobberet.

#29 Du har helt ret. Staten ejer ikke El-selskaberne!
Gravatar #31 - Avenger-
10. jan. 2009 13:05
Ahh, det bliver fatter godt nok ked af at høre :(
Gravatar #32 - thethufir
10. jan. 2009 17:12
#11 Der er stor forskel på hvert enkelt fiberselskab.. Og du taler tydeligvis som du har forstand til :)
Gravatar #33 - thethufir
10. jan. 2009 17:19
Seth-Enoch (22) skrev:
En KÆMPE fordel ved fiber, er at når man er til LAN og der er fiber i huset, så kan folk surfe, downloade porno osv., uden at man kan mærke en skid lag i sit spil. Om det så er WoW eller CoD4, det køre bare upåvirket. Også selv om linien bliver udnyttet op til 95%.

På kobber skal man knap nok tjekke for mail, så bliver der skreget "laaaag!! hvem helvede roder på nettet" :)

Ja, man behøver faktisk ikke engang være til LAN. Er man ivrig Torrent bruger, så kan det meget nemt køre i baggrunden uden man mærker en skid i sine spil. DEJLIGT!


For lige at uddybe din post kan jeg fortælle at grunden til at du ikke oplever lag kommer af 2 grunde.. Blandt andet skyldes det at du reelt set har en 100mbit forbindelse fra teknikhuset hjem til dig, men at der vha QoS fastsættes den betalte hastighed. Derudover er det selvfølgelig også en stor faktor at forbindelsen er symmetrisk i modsætning til ADSLforbindelsers assymetri. Personligt synes jeg også ganske godt om fiberforbindelser. Det gør mig glad at se at der er folk der har prøvet produkterne rent faktisk synes om det.
Gravatar #34 - Seth-Enoch
10. jan. 2009 18:31
#33
Jeps, ved godt hvorfor. Ville bare lige nævne at hvis man downloader og spiller på en 10/1mbit kobber og ikke uploader en skid. Så kan man nemt få noget ud af en 10/10Mbit fiber. Ikke så meget i hastigheden, nej det er som sagt pga. QoS. Jeg vil meget meget hellere have en 10/10mbit fiber, end en 20/2Mbit kobber. MEGET hellere.

Desuden er tv signalet virklig godt gennem mit fiber. Det kan slet ikke sammenlignes med parabol eller alm. DVB-T som er alm. digital signal hernede på jorden via master. Der er altid så meget støj på, også selvom en fagmand har sat skidtet op. Der intet støj på mit fiber tv, det køre bare så godt!

Jeg har MVB og håber dælme godt nok de finder ud af noget...

En grund til det er så svært at komme ind på markedet er og det fik jeg fortalt af ham som fik MVB herud hvor jeg bor(underskrifter osv). Det er fordi at rigtig mange har enten firmabetalt bredbånd, eller firmabredbånd(før skat osv). Begge dele tilbyder MVB. MEN(!) næsten alle firmaer siger "hvis vi skal tilbyde noget bredbånd af en art til vores ansatte, så skal det være ved én udbyder. Dvs. TDC, CC osv., altså landsdækkende kobber sovs. Så er det jo klart at MVB og andre fiber selskaber kan have problemer med at kapre kunder. Her hvor jeg bor er 35% af alle husstande kørt ind over et firma af en art. Det udelukke jo allerede ved dag1 utrolig mange kunder.

En anden storslem faktor er "Arj, vores gamle kobber køre fint, lidt lag overlever vi nok og det støj der er på tv'et har jo en vis charme". Arg, jeg kunne brække mig! :)

Når det så er sagt, så vil jeg nok også mene at MVB måske har satset liiidt forkert med deres gale tilbud. De har nogle "Power Pakker" med enten 25/25 eller 50/50 og så 21kanaler og tlf abb.. Lav dog nogle gode tilbud på 5/5 og 10/10mbit, det er sq noget der kan tiltrække det ældre publikum for de tænker "jeg har jo ikke noget at bruge 25mbit til, så jeg spare de 25kr. og beholder min 2048/512.
Gravatar #35 - myplacedk
10. jan. 2009 19:06
#34
Det lyder meget passende. Jeg kan få en TDC ADSL ganske gratis, men alt andet kan jeg ikke få det mindste tilskud til.

Når jeg får mulighed for fiber regner jeg med at beholde min ADSL, om ikke andet så for at have redundans. Men lad os se, hvis QoS fungerer så godt på fiber, og forbindelsen er stabil, så ryger ADSL'en jo nok.
Gravatar #36 - byteeater
10. jan. 2009 22:12
#34 det er rigtigt. Når man tilbyder en firma ordning skal der jo være nemt og billigt at administrere.
Derover ser jeg følgende grunde til manglende succes hos elskaberne.
- Deres business case tog ikke hensyn til hastig faldende priser.
- Deres manglende kendskab til markedsføring/opsøgende salg
- De fleste kører med en alt for høj tilslutningspris. Der er ikke mange der gider give mange tusinde kr. når konkurrenterne kører mere eller mindre gratis tilslutning.
- For 90% af kunderne er behovet der ikke endnu.

De kunder de har fået er sandsynligvis de dyre kunder. De koster da de benytter nettet en del.

Der må sidde en del direktører fra El-selskaberne med røde ører når man tænker på de udtagelser de kom med i sin tid.
Gravatar #37 - RAJensen
10. jan. 2009 22:26
#36
Jeg er enig i dit indlæg.
Gravatar #38 - arne_v
10. jan. 2009 22:48
#30

Jeg tvivler på at vi vil se de helt store revolutioner indenfor komprimering. Det er et forholdsvist vel udforsket område.
Gravatar #39 - D_V
11. jan. 2009 00:43
#38

Vil så mene som vi får hurtigere og hurtigere cpu'er, og lign til at regne på. Vil det være muligt at bruge mere komplicerede (læs udregnings tunge) algoritmer til at komprimere med, og derved vil der fortsat ske udvikling på det område.

#34

Kan kun give dig ret, lav dog nogen hastigheder som mere eller mindre matcher kobbernettets, men tilbyd dem til en betydelig laver pris. Der skal stadig være dem der gerne vil have de hurtige forbindelser, men hr og fru danmark skal jo bare tjekke mails og læse lidt nyheder..
Gravatar #40 - Discoman
11. jan. 2009 02:27
Der er delte meninger omkring fibernettets nødvendighed. Det er umildbart forståeligt nok, det var der også da Internettet gjorde sit indtog. Heldigvis bliver den tvivl ofte manet i jorden hen ad vejen.

De fleste teknologier har været igennem det, men er sådan set næsten altid blevet en succes.
Jeg kan nævne 3G, Internet, ADSL, TV, Telefon, Mobil telefoni osv.

Forskellen på disse teknologier og fibernettet er at Fibernet desværre tager ret langtid at udrulle.
Derfor tager det ret langtid at modbevise disse påstande både overfor potentielle bruger, og personer som f.eks Strand.

Dog er jeg ikke i tvivl om at fibernettet har en fremtid. Det er den enste løsning der stabilt nu og her samt i fremtiden kan levere den nødvendige data mængde. Rigtig mange personer vil i de næste år blive ladt i "Stikken" når hastigheds behovet bliver større og 3G eller Telefon kabler ikke kan klare presset.

Det er beklageligt at Store dele af Midt og Vestjylland nu muligvis bliver afskåret fra denne enestående mulighed.

John Strand kalder El selskaberne for Filantropper, en ny religiøs sægt. Dette vidner bare om mandens fuldstændig idiotiske holdning.
Jeg er fuldstændig overbevist om at projektet er en skide dårlige forretning lige pt. Men hvem fanden havde regnet med andet?
Det er en gigant investering, som ingen forventer vil give overskud de første mange år. Og hvadså?
Vi kan i den periode bare nyde godt af det rigtig fine Internet.

Mange har travlt med at måle alt i Mbit. Det er sådan set fint nok, det svare lidt til "Kilo prisen" på internet.
Jeg syntes dog at 5 / 5 mbit fibernet er fuldstændig usammenligneligt med f.eks ADSL eller 3G.
Der er en helt anden responstid på fiber, hvor latency er utrolig lave. Det betyder lyn hurtige internet sider og god respons ved spil og andre interaktive tjenester.

Hvis du sidder på en 3G forbindelse der performer fint og giver måske 3 mbit, burde der være nok hastighed til at fremvise siderne hurtigt. Dog er latency så dårlig at man ofte skal vente ret langtid på respons.
3G er fint, dog ikke til en hjemmeløsning da stabiliteten er for svingende efter min mening.

I forhold til Telefon kabler er det jo vigtigt at bemærke at disse har lagt i jorden nogen steder i op til 100 år. Det gør det utroligt svært for TDC at drive et stabilt accesnet, hvilket de da også flere gange har indrømmet.
Det giver problemer ved store vandmængder o.lign. Alle husker sikkert sommeren 2007, hvor der kom en større vandmængde end forventet på Sjælland. TDC havde meget store problemer med kabel fejl, samt udbedring af disse. De påråbte sig Force majour, hvilket betød at folk skulle vente op til 2 mdr. på adgang til tjenester som Internet, TV og telefon. Tjenester som ikke længere er tjenester, men nærmest "Livsnødvendige" værktøjer for at holde en famile eller et firma kørende.
Jeg tør ikke være kunde hos TDC, hvadnu hvis det regner lidt?
Skal jeg så vente 2 mdr på fejlretning? Tør i tage chancen? Jeg gør ikke da jeg er utrolig afhængig af at kommunikationen her i hjemmet fungere.

Selvfølgelig kan TDC ikke gå ud og nedgrave Fibernet til alle. Det er et kæmpe anlægs projekt, som kun organisationer med store pengetanke kan klare. Derfor er det perfekt at mange af disse overtager dette ansvar. Fordi det bevidner nemlig om ansvar for deres kunder livskvallitet samt, deres digitale fremtid. I det Midt og Vestjyske er det især et problem da kabel strækkende på kobberkabler ofte er utroligt lange. Det gør det som sagt svært at levere ADSL, hvilket medføre dårligere levestandard.

Til slut vil jeg sige at alle burde have ret til fibernet. Jeg har selv Energi Midt, hvilket jeg er ovenud tilfreds med. Jeg har 40 / 40 mbit og det performer helt vildt, hvilket giver mig uanede af muligheder på nettet.
Det er et genialt firma, og jeg vil da anbefale alle som har mulighed for at blive kunde hos dem. Når man først engang har prøvet deres fibernet, gider man ikke længere tilbage til ustabile ADSL forbindelser.
Derudover vil jeg også appelere til at støtte sit eget selvskab (Man ejer selv anparter i det) fremfor at sende alle sine penge ud af landet. (TDC, er amerikansk ejet). Man burde se det som en gave at nogle påtager sig ansvaret for at udvikle det lokal samfund man nu bor i.
Gravatar #41 - Discoman
11. jan. 2009 02:35
39#

Jeg tror grunden til firmaerne ikke sælger lavere hastigheder end man ser skyldes prisen.
Mange af selskaberne sælger fiber fra omkring 200-300 kr, hvor man så får en vis hastighed.
Man kan så sige "Så sælg dem istedet 512/512 til 100 kr".

Det er umildbart en lidt svær løsning da jeg ikke tror man kan drifte en forbindelse med en indtægt på 100 kr/mdr.
Man skal huske at de personer der ville købe en sådan forbindelse, ofte ikke er de helt unge samt it kyndige, hvilket som sådan er okay.
Det betyder dog bare at de nok i højere grad benytter sig af support og kundeservice, da de ikke umildbart har de fornødne kompetencer til opsætning af e-mail, sikkerhedspakke, internet olign.

Derfor virker det umildbart fornuftigt nok at sætte hastigheden op istedet for prisen ned. Disse mennesker bruger nok ikke Internettet særligt meget mere, hvorfor en stigende udgift til disse er usandsynlig.

Derudover er det også lidt at slå plat på konceptet, hvis man mener at nogle kan nøjes med 512/512 kbit. Alle har brug for minimum 2 mb i dagens danmark.
Gravatar #42 - arne_v
11. jan. 2009 02:56
#40

TDC, er amerikansk ejet


Der er 6 ejere: 3 amerikanske kapital fonde, 2 engelske kapital fonde og danske ATP.

Amerikansk ejet er nok lidt overdrevet,

Jeg er fuldstændig overbevist om at projektet er en skide dårlige forretning lige pt. Men hvem fanden havde regnet med andet?
Det er en gigant investering, som ingen forventer vil give overskud de første mange år.


Prøv og læs nyheden. MVB havde tilsyneladende forventet en bedre økonomi.

Hvis de havde forventet at gå konkurs og alligevel valgte at fortsætte, så er det en sag for bagmandspolitiet.

Der er en helt anden responstid på fiber, hvor latency er utrolig lave.


Mystisk. Jeg troede at latency fra end user til ISP backbone kun var 5-20% af total latency.

Når man først engang har prøvet deres fibernet, gider man ikke længere tilbage til ustabile ADSL forbindelser.


Jeg havde ADSL i 5 år med kun 1 nedbrud. Så det er tilsyneladende ikke ustabilt for alle.

Fordi det bevidner nemlig om ansvar for deres kunder livskvallitet samt, deres digitale fremtid.


Betyder det at man kan klage til fiber provideren, hvis man er utilfreds med sit liv ??


Gravatar #43 - terracide
11. jan. 2009 08:31
#42:
Jeg har kun 4ms til malmø på min 10/10 SHDSL (skrig: KOBBER :O), 20ms til Holland og 107ms til New York, så er helt ening med dig at latency ikke behøver at være et problem på kobber, det kommer HELT an på teknologien, da min 20/2 ADSL2+ har 35ms til malmø (samme adresse, har 3 kobberpar), og hopper jeg ned til en 15/2 og knalder "Fast Interleave" på så er der 12 ms til Malmø på min ADSL2+

Folk har tilsyneladende "ophøjet" fiber til en position det ikke fortjener, baseret på uvidenhed, mens de vender det blinde øje til nye teknologer på kobber, jeg har set VDSL2+ køre med ~80/60 og samme lantency som på ADSL(ikke ADSL2+).

PS:
Jeg bor i Ordrup
Gravatar #44 - RD-sggm
11. jan. 2009 08:50
#36: byteeater

Jeg er enig - MVB har ikke gjort deres hjemmearbejde godt nok inden de gik igang. Til at starte med hed det jo "Fiber til alle!". Hvilket man må sige var noget af et løfte. Efter 3-4 små byer kom på fandt de vil tydeligvis ud af at forrentningen på den måde var alt andet end rentabel - således blev Vedersø den sidste landsby der kom på fiberne fra MVB.

Efterfølgende hed det sig at det skulle være byer på over 2000 (mener jeg) indbyggere hvilket jeg da godt kan forstå. Man kan diskutere hvorvidt at fiber er muligt at udrulle i områder som midtjylland. Tydeligvis satsede MVB på færrest mulige udgifter ved nedgravningen ved at lægge det sammen med nye kabler. Men de nye kabler tvinger så også til en nødvendig ekspansion af fiberet for at der ikke skal graves to gange og derfor for store investeringer de ikke kunne bære. Ikke faktum, blot et gæt på grundlaget for deres fejlslutning.

Det er vel lidt samme effekt som med Hi3G - Hi3G har bare en voldsom stor og kapitalrig udenlandsk moderselskab til at fodre dem med kapital når det mangles. 2008 var vidst første gang at Hi3G havde overskud på driften.
Gravatar #45 - gizmodude
11. jan. 2009 11:10
TDC skulle ifølge dem selv (ringede til dem for en uge siden) være klar med deres VDSL-mini-centraler i 2. kv 2009 - så der vil de være istand til at levere optil 50 mbit på kobber ;)

(VDSL-mini-centraler : fiber fra hovedcentralen til mini-centraler som er tæt på forbrugeren - derfra bruges det eksisterende kobber)
Gravatar #46 - Seth-Enoch
11. jan. 2009 17:33
#45
Der er desværre bare mange centraler de ikke gider opgradere, fordi der er for lidt kunder på. Her hvor jeg bor er der i omegn af en 200huse. Det er ikke nok til at de gad opgradere, så det var muligt at få bare 1mbit i upload. Nej det var kun muligt med 768kbit i upload. Så der går rigtig rigtig lang tid før alle centraler har noget der bare minder om en ordentlig forbindelse.

Er der ikke også ved at være en meget begrænset afstand fra centralen når man vil have nogle af de der super hurtige forbindelser på kobberet?
Gravatar #47 - arne_v
11. jan. 2009 17:45
#46

Læste du det i parentesen ?
Gravatar #48 - Seth-Enoch
11. jan. 2009 20:00
#47
Jeps:)

Det jeg ser som et problem er, at hvis de ikke engang gider opgradere ét skab. Hvor stor er chancen så for at de vil rulle fiber ud og sætte endnu flere bokse op? :)
Gravatar #49 - arne_v
11. jan. 2009 20:06
#48

Så vidt jeg ved er hastighed begrænsninger normalt p.g.a. afstanden fra hus til central og ikke p.g.a. noget i centralen der skal opdateres.

Og i det tilfælde giver "fiber til hver vej og kun kobber det aller sidste stykke vej" jo god mening.
Gravatar #50 - Seth-Enoch
11. jan. 2009 20:09
Jeg bor ca. 300m fra en central herude. Og spurgte derfor min daværende udbyder CyberCity hvorfor jeg ikke kunne få en bedre forbindelse. Svaret var:
Mht dit spørgsmål om hvorfor vi ikke kan levere mere 10/2Mb ud til dig, så skyldes dette, at Cybercity ikke har nogen af deres egne centraler i nærheden af dig. Vi er derfor nødt til, at leje os ind på en TDC central og der har vi kun mulighed for at levere 8/768MB. Vi har desværre kun muliged for at levere adsl2 og derved hastigheder over 8Mb på vores egne centraler.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login