mboost-dp1

Microsoft Corporation

Microsoft vil udbetale rabatter til Live Search-brugere

- Via Ars Technica - , redigeret af Emil , indsendt af sønderby

I et forsøg på at gøre det mere attraktivt for brugere at anvende Microsofts Live Search-søgemaskinen, så vil Microsoft nu starte et program, der hedder Live Search Cashback.

Idéen er, at brugere, som anvender Live Search til f.eks. at søge efter et specifikt produkt, kan få rabat på produktet fra Microsoft, hvis vedkommende køber det som resultat af søgningen.

I øjeblikket er Microsoft angiveligt i gang med at opbygge en liste af samarbejdspartnere til projektet, der indtil videre skulle omfatte 700 virksomheder med over 10 millioner produkter tilsammen.

Rabatsatserne vil variere, afhængigt af hvad der købes, men typisk være på mellem 2 og 15 procent, i enkelte tilfælde endnu højere.





Gå til bund
Gravatar #1 - gnаrfsan
22. maj 2008 07:55
Ok, så søger jeg nok produkter der, men jeg holder mig ellers til Google. Jeg kan generelt bedre lide Googles opbygning.
Gravatar #2 - -N-
22. maj 2008 07:58
Det lyder da som den mest konkurrenceforvridende model nogen sinde. Må den kan blive lovlig i Danmark, selvom tilgift er blev lovliggjort?
Gravatar #3 - reefermadness  
22. maj 2008 08:01
Hehe de kan jo sagtens love penge når man alligevel aldrig kan finde en sk*d med Live search..
Gravatar #4 - Skak2000
22. maj 2008 08:02
Hmm... Lyder som om MS er ved at blive desperat for at konkurrer med Google. Det næste bliver vel at de giver penge pr søgning man laver?
Gravatar #5 - el_barto
22. maj 2008 08:29
Hehe...det ser sløjt ud når man ligefrem skal belønne sine brugere for at bruge ens tjeneste :D

jeg troede man tjente penge ved at modellen var omvendt ;)
Gravatar #6 - Cloud02
22. maj 2008 08:53
#2
Helt enig. Det her lyder ufatteligt konkurrenceforvridende.
Problemet munder muligvis lidt ud i, at de på dette område er den lille spiller mod store farlige Google.
Gravatar #7 - nerdgirl.dk
22. maj 2008 09:08
#5
Lige netop... det er langt ude... men det er da sikkert effektivt, og Microsoft selv kommer med garanti ikke til at betale en krone.

Hverken 2% eller 10% kan dog få mig til at bruge deres l....
Gravatar #8 - Bundy
22. maj 2008 09:13
Haha. What? Så man finder det produkt man gerne vil bruge med google, også finder man det igen via live og køber det. Got it.
Gravatar #9 - Utte
22. maj 2008 09:41
8 skrev:
Haha. What? Så man finder det produkt man gerne vil bruge med google, også finder man det igen via live og køber det. Got it.


Yep! Det er garenteret det der vil ske.:-) Microsoft får garanteret ikke særlig meget ud af det...
Gravatar #10 - madeindk
22. maj 2008 10:05
9 skrev:
Yep! Det er garenteret det der vil ske.:-) Microsoft får garanteret ikke særlig meget ud af det...


Ikke udover RIGTIG meget reklame for deres nye tiltag på diverse nyheds-sites verden over :-)
Gravatar #11 - Swarms
22. maj 2008 10:35
Use me please... please I beg you!
Gravatar #12 - Kian
22. maj 2008 11:01
jeg forstår det ikke helt - altså mig selv. Jeg har vænnet mig til at hade Live uden overhovedet at kunne huske at have brugt det - jeg ved ikke engang hvordan siden ser ud. Måske mit had til Live skyldes at den så gerne vil være default her-der-og-alle-vegne i Vista og delvist i XP, Messenger osv.

Men aldrig om jeg kunne finde på at bruge den. Det er en af dem der bliver holdt for døren... Og % ved køb... tjaaah... my ass. Det lyder som amerikansk tankegang rettet mod amerikanere. Det er jeg sådan set ret ligeglad. Jeg trykker jo heller ikke på splasreklamer der lover mig alt gratis og siger jeg er kunde nummer 1 mio.
Jeg er ret så ligeglad med Microsofts maffiametoder - de er nok også forbeholdt amerikanerne.
Gravatar #13 - Kyoobix
22. maj 2008 12:35
8 skrev:
Haha. What? Så man finder det produkt man gerne vil bruge med google, også finder man det igen via live og køber det. Got it.


Altså hvis man kan finde det... og det kan man ikke.. :p
Gravatar #14 - Whoopdeefuckingdoo
23. maj 2008 01:28
11 skrev:
Use me please... please I beg you!

Tja, hvad er dine specs?
a/s/l? :P
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login