mboost-dp1

Microsoft

Microsoft genopliver SideWinder-mærket

- Via engadget - , indsendt af MiniatureZeus

På det seneste er der kommet en række nye mus på markedet fra blandt andet Logitech og Razer, som henvender sig til gamere. Nu har Microsoft valgt, at de også vil være med på det marked, så de har genoplivet deres SideWinder-linje af hardware til spil

Den første SideWinder-mus har en lang række funktioner, som specifikt gør den velegnet til at spille med. En række af funktionerne er set før, som f.eks. små vægtlodder, der kan tilføjes/fjernes efter ønske, 2000 dpi opløsning og skift af dpi ved hjælp af en knap på musen.

Som noget nyt har musen blandt andet et display på siden (LCD), som fortæller dpi-indstillingen såvel som macro-indstillinger. Musen forventes at komme på markedet i oktober, til en pris på ca. 550 kr.





Gå til bund
Gravatar #1 - luuuuu
24. aug. 2007 06:33
har sagt det før og nu siger jeg det så igen

den mus... er... så.... grim....

desuden har de jo allerede gamer musen. msi3.0. nogen der kan huske den? den fjerner al modstand. hvorfor så lave en ny? :S
Gravatar #2 - Mr-MyCom
24. aug. 2007 06:37
Lige mine ord. MSI 3.0, er bare musén. Den er simpelthen perfekt.
Gravatar #3 - OmniGnu
24. aug. 2007 06:38
#1

ja, damn den er grim!

Har også msi 3.0 (nye udgave) det er jo ren nostalgi, har aldrig haft en bedre virtuel arm :P
Gravatar #4 - MiniatureZeus
24. aug. 2007 06:39
Kan da ikke være specielt ergonomisk at holde på, med de to rør og firkantet tommelholder...
Gravatar #5 - Power_BGE
24. aug. 2007 07:19
Hvorfor er msi 3.0 så populær?

Har læst en masse godt om den, men ingen skriver, hvorfor den skulle være så god.
Gravatar #6 - tewic
24. aug. 2007 07:23
Ikke noget angreb på ham der har skrevet nyheden men: "Den første SideWinder mus har en lang række funktioner, som specifikt gør den velegnet til at spille med." ... det er jo det værste pr lort, rent ud sagt.

En seriøs gamer køber ikke en mus fordi den har 300000 DPI, 1000hz, 50 knapper og dpi skift osv osv... man køber en mus fordi den har en lækker form og ligger godt i hånden.

Desværre er der for mange der tror de bliver bedre ved at få en high tech mus, det gør de dog bare ikke - det kan man f.eks. se ved alle dem som køber laser mus i god tro at det er det bedste, på trods af laser er ringere end en optisk sensor.

Der er dog en grund til at mange holder sig til muse som: MX500,MX510,MX518, MS IE 3.0, MS IE 1.1.

#5 formen på den passer til folk - dog er optikken knapt så gode som andre optiske muse, den er ca. ligesågod som en laser mus, men ja, formen er hvad der får folk til at beholde den.
Gravatar #7 - luuuuu
24. aug. 2007 07:42
#5

den ligger lige til højreben...hånden, den er ikke til at få til at stalle, den kører bare som den skal og der er ingen bloat i form af dpi ændringer og 58 konfigurerbare knapper med deluxe shaker funktion og 72 aftagelige blylodder med forskellig vægt og skiftende rød grøn og blå led og så er den bare generelt så dejlig stilren at se på. og det er den eneste gode mus der findes. mest af alt på grund af formen. den passer bare lige i hånden.
Gravatar #8 - DarcZide
24. aug. 2007 08:05
Om jeg fatter dem (MS).. jeg har aldrig brudt mig om MSI 3.0, men der er rigtig mange der godt kan lide den.
Men i stedet for den, bygger de en mus med en ½ million knapper og vægte i.. Ligesom Logitech engang (stadig?) gjorde og der er vist ikke en eneste gamer der kan lide den.
Gravatar #9 - TuxDK
24. aug. 2007 08:07
Har aldrig prøvet nogen af deres sidewinder produkter, men har dog altid generalt været glad for Microsoft hardware. (Hvis de bare holdte sig til hardware, ville jeg være glad for MS).

Har brugt MSI 3.0 så længe jeg kan huske, og var meget ked af det da de stoppede produktionen. Min gamle var ved at dø helt.

Men så genoplivede de den ved MSI 3.0 SE! :D
Genialt. Der skal rigtigt meget til at få mig til at skifte væk fra MSI 3.0.

Men for den sags skyld, ingen nyhed om den genoplivelse :(
Næ nej, måtte jeg selv lige pludselig falde over på EDBpriser.dk

Anyway, fint nok til dem der skal bruge alt det lir.
Jeg har det fint med 2 knapper ved tommelfingeren, og mit klikbare scrollhjul.
Rigeligt med knapper til mig.
Gravatar #10 - mhartvig
24. aug. 2007 08:30
#7 /SIGNED:D:D

Fortryder så slemt at jeg skiftede til en mx1000.)

@ Razer copperhead nu..
Gravatar #11 - Magten
24. aug. 2007 08:55
Synes generelt at MS keyboards og mus sux :| MSI 3.0 ligger, synes jeg, ekstremt dårligt i hånden, og fatter ikke at så mange er vilde med den..

Nææh, Logitech de holder når det kommer til mus og tastatur :D Mit MX3000 jeg har fedtet mig til på arbejdet virker top dollar og er genialt godt...
Mit Cordless Desktop Optical derhjemme har jeg haft i en del år og hamret løs på masser af gange.. (det har sågar været på en flyvetur ud fra 1. sal) Det holder sgu stadig..

Logitech ftw <3

[/offtopic]

Den ser ikke voldsomt behagelig ud af en gamer mus at være.. Hvis jeg var gamer ville jeg umiddelbart ikke falde for den :P
Gravatar #12 - Luxen
24. aug. 2007 09:38
Logitech musen G5 er da total top, men når alt kommer til alt så er det ikke kun musen som er vigtigt, overfladen som musen bevæger sig hen over skal man ikke glemme, hellere et godt stykke carbonat istedet for et fedtet bord :)
Gravatar #13 - mireigi
24. aug. 2007 10:07
Jeg foretrækker nu min G7 eller en MX510, hvilket er den jeg har haft i længst tid. G7'eren føles bare bedre, til trods for dens manglende side knap - fatter ikke helt at de fjernede den. Shame on you Logitech!
Gravatar #14 - trylleklovn
24. aug. 2007 10:27
Forstår slet slet ikke at MSI 3.0 er/var så populær. Den er jo direkte ubehagelig at bruge, og så er det nok den mus jeg hurtigst har oplevet defekte knapper på.. Dvs. defekt således at man ikke kan mærke om den er trykket ned eller ej (eller det er måske meningen det skal være sådan?).

Jeg foretrækker min MX518, se den ligger godt i hånden! Ligesom det meste af MX serien. Og så har den de knapper den skal have.
Gravatar #15 - Malcolm_X
24. aug. 2007 10:53
#9TuxDK skrev:

Men så genoplivede de den ved MSI 3.0 SE! :D ...
... Næ nej, måtte jeg selv lige pludselig falde over på EDBpriser.dk ...


Undskyld men hvor pokker ser du den ... ?
Gravatar #16 - Alm
24. aug. 2007 10:55
Jeg holder mig nu til min MX500 - Det er, efter min mening, den bedste mus sammen med MSI 3.0.. Desuden har jeg ingen idé kunne se i DPI skift.. Det er da ikke fedt at sensitivity ændrer sig? Jeg er slet ikke med..

Men fedt nok de vil være med, det gør ingenting - Og så er den da heller ikke grimmere, men syntes måske displayet er lidt overkill ;)
Gravatar #18 - Beaker
24. aug. 2007 12:28
Hov. Sådan en mus har jeg da liggende i skuffen. Den skiftede jeg ud med en Logitech MX1000 som nok er den bedste mus jeg nogensinde har haft. Som keyboard har jeg et Logitech UltraX, som er utroligt lækkert at skrive på. Slår også alt andet jeg har haft. Logitech er bare den tand bedre end MS til mus/tastaturer.

Men det er jo bare min mening.
Gravatar #19 - Zunin
24. aug. 2007 13:12
#8: DarcZide skrev:
Om jeg fatter dem (MS).. jeg har aldrig brudt mig om MSI 3.0, men der er rigtig mange der godt kan lide den.
Men i stedet for den, bygger de en mus med en ½ million knapper og vægte i.. Ligesom Logitech engang (stadig?) gjorde og der er vist ikke en eneste gamer der kan lide den.


Jeg tror nu der er rigeligt med gamere der kan lide logitechs muse. Jeg har selv en G7, og den ligger utroligt godt i hånden.

Men tilbage til SideWinderen - Det er dejligt at hurtigt kunne skifte Dpi når man arbejder med grafik - men ellers bruger man det ikke (synes jeg). De extra knapper... hvis man kan komme til at trykke på dem ved et uheld - er de ikke noget værd. Men hvis man ikke kan - er de guld værd.. Det med lsd displayet... Jah, logitech (og andre?) har gjort det før - så ved ikke hvor nyt det er
Gravatar #20 - smiley
24. aug. 2007 14:15
Behold I bare jeres MS mus ^^ jeg foretrækker min MX 518.

Men helt seriøst, fat nu at folk har hver deres foretrukne, og der er helt sikkert også nogen der vil kunne lide sidewinderen.
Gravatar #21 - rosenberg
24. aug. 2007 14:26
Har den Force Feedback skal jeg være den første til at købe den, ingen tvivl.
Gravatar #22 - sinc
24. aug. 2007 14:27
[qoute]Desuden har jeg ingen idé kunne se i DPI skift.. Det er da ikke fedt at sensitivity ændrer sig? Jeg er slet ikke med..[/qoute]

Jeg kender nu mange som bruger det inden for spillet battlefield2. Det er pga der kan være forskel på om man løber som infantry eller sidder i en kampvogn.

Men må give dig ret i spil hvor man kun er inf, er der ikke meget fidus i det.
Gravatar #23 - flashgordon
24. aug. 2007 14:47
Det smarte ved at have skiftede dpi er jo at man kan have en ganske normal til desktop brug og mere specialisere til spil. I fps spil hjælper det tit gevaldigt på headshots hvis man tager en lavere dpi i y-akse. Altså vertikal bevægelse. Det høje antal af knapper på musen bliver man også svært glad for.
Jeg er selv en glad Logitech G5 bruger. Vægt systemet den her er nu meget lækkert.
Gravatar #24 - Mezzo
24. aug. 2007 15:23
mis3,0 sux....

4.0 var bedre men stadig ikke noget at råbe hrra for idag..
Gravatar #25 - ajust
24. aug. 2007 15:44
#17 Det er da ikke en MS 3.0 SE?
Gravatar #26 - m910q
24. aug. 2007 16:24
#21
Jeg har da en mus liggende herhjemme med force feedback i, kan være du vil købe?
Gravatar #27 - madgabz
24. aug. 2007 17:12
lol... der er ikke mange gamere, som kommenterer herinde....
alle hårde gamere nyder at have en ordentlig mus med fede funktioner, der gør twitchgaming langt mere kompetitivt. prøv at snup en runde online q3 eller q4 med en gammel msie 3.0 med skod dpi og gumle-skaft 125 hz USB polling, og så en ordentlig gamer mus, a la MX518 eller Razers Deathadder!

Jeg har haft dem alle (3 stk. Razer Boomslang 20000, Logitechs første optiske, msie 3.0, logitech mx518, G5, Razer Deathadder, etc..), har spillet RIGTIG meget twichgaming, og jo, en god mus gør en stor forskel, og det er IKKE kun formen!

Det er sq i orden at MS vil tilbage i Gamer-segmentet for hardware, så vidt vides er/var MS's sidste gamer mus (lavet af Razer) en stor succes). Men jeg må give andre herinde ret: den er fanmer grim :D
Gravatar #28 - tewic
24. aug. 2007 17:14
#23 lav sens gør intet godt. Det gør jo kun ens reflekser bliver langsommere - eller dvs. det gør de ikke, men man skal bruge længere tid på at flytte crosshair fra punkt a til b - lav sens er til folk som har svært ved at styre deres nerver og nemt bliver nervøse og derfor ryster på hånden når de aimer. Jeg fortrækker selv en middel/hurtig sens for at jeg kan reagere hurtigere. Der er ingen pointe i at kunne ramme hvis man ikke kan nå at reagere, så hellere reagere og forsøge at ramme ;)
Gravatar #29 - BluepaiN
24. aug. 2007 18:07
#28 Det er ikke helt rigtigt. Har du prøvet at aime med en sniper, når du kører med +1000 dpi? Det er SLET ikke til ;)
Lav sens gør at musen ikke flytter sig nær så hurtigt, hvilket gør at man ikke skal bruge tid på at justere sit aim - det flyver jo til højre og venstre hvis man har en høj dpi.

Og med hensyn til at ryste på hånden. Så skal du være epileptiker, før det påvirker dit aim ;P
Gravatar #30 - Alien
25. aug. 2007 02:41
#29
naaa er Dpi og sens det samme??? tvivler lidt!!!
laver dpi gør at den ikke er nær så følsom men det burde da ikke ændre på hvor meget en registreret bevægelse udmynter sig i bevægelse på skærmen (sens)..
Gravatar #31 - TuxDK
25. aug. 2007 08:14
#25
Jo det er.
MSI 3.0 var lyse, den anden omgang de lavede, eq SE, var mørke.

De kalder dem ikke direkte SE som model nummer, men det er det.

Man kunne så sige at de enten skulle have kaldet den SE eller 3.1, for musen er ikke helt det samme. Forbedret laser, ændret en bitte smule hist og her.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login