mboost-dp1

Flickr - rockcohen

Microsoft appellerer EU bøde på 7 mia. kroner

- Via Ars Technica - , redigeret af The-Lone-Gunman , indsendt af sønderby

Tilbage i 2004 dømte EU første gang Microsoft for monopolmisbrug, men Microsoft rettede sig ikke efter dommen, og EU idømte derfor Microsoft dagsbøder for at få dem til at følge deres afgørelse.

Senere resulterede den manglende vilje fra Microsoft i en kæmpe bøde fra EU på 899 millioner euro, eller næsten 7 milliarder kroner. Microsoft har nu valgt at appellere domstolens afgørelse og vil have dem til at droppe de 488 dagsbøder, som de fik.

Microsoft ønsker med appellen at få skabt klarhed i sagen. EU har endnu ikke svaret på appellen, men er ved at kigge på to andre sager om monopolmisbrug, den ene anlagt af Opera, den anden omhandler Microsofts integration mellem flere af deres produkter, heriblandt .Net og Office 2007.





Gå til bund
Gravatar #1 - TuxDK
13. maj 2008 12:13
Jeg synes det er i orden de anker deres dom, det har de alt ret til, men de burde ikke kunne anke den dom der giver dem dagsbøder for at ikke at gøre noget ved en tidligere dom.
Så skulle de have gjort noget, noget før!

(nej er ikke MS bashing, ville jeg have sagt ligegyldigt hvem eller hvad det er der har fået idømt sig dagsbøder for ikke at opholde en dom)
Gravatar #2 - Montago.NET
13. maj 2008 12:22
Jeg forstår på ingen måde denne påståede monopol.

Microsoft Windows understytter fint installation af winamp og openoffice, samt stort set alle andre i386/x64 programmer

hvis MS blokkerede installations muligheder var der en reel sag - men det gør de ikke

MS er skaberen af Windows ergo har de al ret til at putte hvad de vil i deres software, så længe den overholder lovene om personlige oplysninger og beskyttelse af disse.

firmaer som ønsker at konkurrere med WMP og Office må bare tage sig sammen, eller finde et andet niche marked
Gravatar #3 - TuxDK
13. maj 2008 12:31
#2

Komplet irrelevant post du lavede der. Vi har været igennem den diskussion, og de er blevet dømt for monopol misbrug. Get over it.
Problemet er her at de nægtede at bøje sig efter det OG gad åbenbart ikke anke i god tid.

Jeg er ligeglad HVEM det er. Sony, MS, Apple, den lokale spar, etc. De blev dømt. Så har du 2 valg muligheder, for det meste.
1. Anke dommen til en højere instans, indtil der ikke er flere.
2. Befale!

Hvis du ikke gør en af disse, så har man accepteret dommen og skal rette sig derefter. Og de gjorde MS ikke. Derfor blev de straffet med dagsbøder som de så heller ikke betalte, men vil anke dagsbøderne nu hvor de er blevet ret store. Nul, den går ikke i mit hoved. Det er for lidt, for sent.
Gravatar #4 - J4F
13. maj 2008 12:37
De appellerer bøden....
Ikke så underligt for:
Best case senario: De skal ikke betale (det hele).
Worst case senario: De skal betale det samme. + sagens omkostninger <- lig næsten intet i forhold til de 7 milliarder.

Alt at vinde og (næsten) intet at tabe.

<off topic>
Så ved vi hvor alle licenspengene havner.
</off topic>

Edit: (<- Hvor føles det dejligt endeligt at kunne skrive det)
De er faktisk blevet pålagt bøder på i alt 12 milliarder af EU.
http://www.computerworld.dk/art/45782
Gravatar #5 - poubellos
13. maj 2008 14:37
Men hvad sker der lige for EU mht. Address bar i XP SP3?

Så vidt jeg har forstået blev den ligeså krævet fjernet pga. monopol issues. Vel for at tilgodese andre software virksomheder, og give forbrugerne muligheden for at vælge andre produkter end de MS integrerede.

Men der gik EU så helt galt til den. Address baren insisterer jo ikke på kun at bruge MS programmer, f.eks. åbnes links i den browser som brugeren har sat som default, ikke kun IE. Til gengæld er et navigations værktøj forsvundet fra proceslinien. Tak for lort EU!

Så hvad sker der for de hjernedøde anti monopol ryttere i EU?

ps. Jeg ved godt at MuvEnum har lavet en erstatnings bar.
Gravatar #6 - Remmerboy
13. maj 2008 16:59
jeg savner også adressebaren. jeg vidste så ikke at det var eu der fik den fjernet.

488dage(det er vel omkring 1½år) før de reagerer på dagbøderne :S
der er vel en grænsefor, hvor længe der må gå, før man kan appelerer en sag.
[konspirations-teori]eller også trækker ms sagen i langdrag, så de kan skille ms i flere dele, så windows afdelingen bliver deres egenfirma med 5$ på deres konto, og erklærer sig inhabile til at betale og må begære konkurs, hvorpå ms laver et nyt mærke Pane/Windscreen og ansætter de gamle windows firma ansatte over til det nye navn[/konspirations-teori]
Gravatar #7 - tachylatus
13. maj 2008 19:26
#2
Nu kan det godt være at jeg ikke ligefrem er Microsoft-tilhænger, men selv set med objektive øjne kan jeg ikke lade være ved at opfatte din kommentar som flamebait.

Nu skal jeg forsøge at komme med nogle få gode grunde til at EU ikke bare er en flok inkompetente fladpander der forsøger at kregle penge ud af et "uskyldigt" gigant-firma.

Man skal være meget naiv for at tro at Microsoft, med deres markedsandel indenfor styresystemer på PC'ere, ikke står i en position hvor de kan drive unfair konkurrence ved strategisk at trække bestemte programmer og lukkede standarder ned over hovedet på folk, hvorefter man bliver nærmest tvunget til at fortsætte med at bruge det pga. kompatibilitet med resten af verden.

Kom ikke og påstå at Netscape pludselig blev udkonkurreret fordi Microsoft Internet Explorer 5.0 var en markant bedre browser.
At Microsoft tilmed bevidst valgte at modvirke internationale standarder kan sagtens opfattes som et forsøg på at danne monopol, lad os bare nævne HTML som eksempel.

Microsoft har gennem historien bevidst valgt at hindre brugere i at fravælge bestemte tilføjelser i styresystemet som i den grad har hæmmet muligheden for konkurrenter at gøre deres produkter attraktive, bl.a. fordi folk ikke ønsker det samme program to gange og systemintegrationen er så stærk at det kan være næsten umuligt at slippe af med og/eller man er tvunget til at bruge det.

Kom ikke og sig at størstedelen af befolkningen og erhvervslivet ikke er nærmest tvunget til at bruge Office pga. Microsofts uvilje i at samarbejde om at styrke kompatibiliteten med andre standarder.

Som #3 skriver så er EU's dom fastsat, og derfor er det irrelevant overhovedet at betvivle om der er et reelt grundlag.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login