mboost-dp1

unknown

Microsoft anklager spammere.

- Via IT-AVISEN - , redigeret af Net_Srak

Microsoft ønsker nu at de spammere, der har udsendt mere end 2 milliarder e-mails via deres MSN-service, dømmes. For at dette kan ske har Microsoft rejst sag imod 15 spammere, 13 sager i USA – og 2 i England.

Der er udvalgt særlige (af de udsendte) spammails som begrundelse for sagerne, heriblandt klassiske virus-advarsler, bedrageriske oplysninger og de meget gængse reklamer for seksuelle ydelser.





Gå til bund
Gravatar #1 - sKIDROw
18. jun. 2003 18:33
Thumbs up til MS for det!... :)
Rart at have noget at rose dem for til en forandring.. ;)
Gravatar #2 - -Anders
18. jun. 2003 18:45
Jep, det er sgu dejligt at høre
Gravatar #3 - bitnissen
18. jun. 2003 18:53
Når nu endelig MS skal lave en retssag, så var det da for en gangs skyld noget fornuftigt. Det er da egentligt også relativt lang tid siden at MS har startet en retssag sidst? Bwadr, hader sku spam, så mig og MS er alligevel ikke så forskellige igen ;)
Gravatar #4 - FISKER_Q
18. jun. 2003 19:27
Det er jo ret simpelt bare beskyttelse af deres tjenester.

Men alligevel en god start, der forhåbenligt kan inspirere andre firmaer.
Gravatar #5 - CableCat
18. jun. 2003 20:26
#4
istedet for at prøve at gøre det umuligt at spame, så er det faktis bedre at straffe dem der spammer.

Jeg håber de få noget så grusom en straf...
Spamere (i sær når vi er oppe i den skala) er den laveste form for liv, som en hindu ville sige: det er bedre at være en glad sten.

Man burde også gå efter de fimare der bruger spam.
Gravatar #6 - SmackedFly
18. jun. 2003 20:34
Tja, men Microsoft har så også skyldt det, 70% af alt spam er gået igennem microsoft's servere pga. deres ÅNDSVAGE SPASSEIMPLEMANTATION af webdav, der gjorde at spammere kunne scripte spam igennem deres servere.
Men ellers RIGTIG GODT INITIATIV...!
Gravatar #7 - MightyMike
18. jun. 2003 20:40
Rigtig god måde MS , den eneste måde at stoppe de irriterende spams på :)
Gravatar #8 - TomTerror
18. jun. 2003 21:25
Ja kanon initiativ fra microsoft. Hvis de så bliver ved med at jage de forbandede spammere, så kan det måske være vi slipper for det på et tidspunkt...
Gravatar #9 - TYBO
19. jun. 2003 08:48
Bøde på 1000kr per spammail de har sendt....ville være nice :)
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login