mboost-dp1

unknown

Mere censur i Kina

- Via Gamesindustry.biz - , redigeret af Acro

Kina har endnu engang lavet en lov, der indfører yderligere censur for kineserne. Denne gang er der tale om censur af online computerspil og musik hentet online.

Spil skal censureres for indhold, der er “religiøst følsomt”, eller omhandler territoriale områder, der er problemer med. Censuren omfatter også mere almindelige ting som pornografi og vold.





Gå til bund
Gravatar #1 - pasj
13. dec. 2006 15:47
Ja ja. Mer censur. Hvad skal vi dog bruge alt det censur til? Det ligner jo efterhånden et diktatur i Kina?
Gravatar #2 - vandfarve
13. dec. 2006 15:50
Nej nej, Kina er officielt er demokrati, og det står på Wikipedia, og alt, hvad Wikipedia siger, er sandt.

Bare rolig, Månen er stadig lavet af grøn ost, Brøndby IF er stadig et godt fodboldhold, og Julemanden findes. Right...?
Gravatar #3 - Hubert
13. dec. 2006 16:26
#2

Julemanden findes da.. jeg har næsten lige set ham på tv.
Gravatar #4 - trylleklovn
13. dec. 2006 16:28
Troede ellers der var blevet løst lidt op for hvad Kinesere måtte spille online, her for et års tid siden?
Gravatar #5 - mgX
13. dec. 2006 16:33
kommer kun til at gå ned ad bakke...til nogen lavet et statskup :)
Gravatar #6 - dukinie
13. dec. 2006 16:34
Hold da helt K! Nu maa de da stoppe, ellers bliver de jo snart saa slemme som Danmark...
Gravatar #7 - ZorK
13. dec. 2006 16:34
Så kan de små skævøjer ikke tjene penge ved at farme guld i MMORPG spil mere . Bwhahaha!
Gravatar #8 - bnm
13. dec. 2006 17:00
Gad godt vide om det var fordi at #2 lavede en sarkastisk bemærkning om julemandens eksistens at han blev rated flamebait. Det lugter af censur! ;)

#7 ....
Gravatar #9 - ajust
13. dec. 2006 17:23
Det er da forrykt hvad de skævøjede kommunist-aber får ført igennem af diktatoriske love.. Stop dem før det er for sent, please.

Forøvrigt, haha helt henkastet... vold og porno, whatever. MEN COMPUTERSPIL! NEJ!
Gravatar #10 - kba
13. dec. 2006 17:41
#2 Det hjælper jo ikke at det står på Wikipedia at det er et demokrati, når kineserne ikke har adgang til Wikipedia. De ved det ikke selv! :(
Gravatar #11 - zeon
13. dec. 2006 17:52
Time for a reboot.. kom så usa.. gør hvad i best til. og befri de stakels mennesker..
Gravatar #12 - acoon
13. dec. 2006 18:46
fun
Så kan det være vi slipper for kinesiske goldfarmers i WoW
/fun
Gravatar #13 - mr-data
13. dec. 2006 21:49
Hvorfor overrasker indførelsen af en sådan lov mig ikke?! Men det er jo typisk kommunister; de påstår de ønsker det bedste for arbejderne og vil skabe et klasseløst samfund; men i alle de tilfælde jeg kender er resultatet blevet en politistat, og som regel også det rene diktatur. Men det er vel egentlig også meget logisk, vi mennesker er ikke i stand til acceptere et klasseløst samfund, hvor vi ikke har den store mulighed for at skille os ud fra mængden, og gerne bruge lidt ressourcer på (unødvendig) luksus.
Gravatar #14 - ouzo12
13. dec. 2006 21:59
Det er jo bare fordi de hele tiden vil overgå andre lande, og da Danmark på det seneste har været foran (med børneporno filteret (som er et ok tiltag), samt til allofmp3.com som jeg ikke kan se nogle grund til) bliver de jo nød til det.
Gravatar #15 - RHO
13. dec. 2006 22:17
#13... At alle kommunistiske lande, kommer til at ligne politistater, er nok fordi de har fundet et lille "hul" i Marx's teorier... I følge Marx var det tilladt at anvende Diktatur i en kort krise periode... Og at i følge ham var det tilladt for proletariatets dikatatur at anvende vold og tvang for at opnå sine mål... dette lille hul i hans teorier er blevet flittigt udnyttet gennemtiderne, af bl.a. Mao, Pol Pot, Lenin og Kim Il Sung
Gravatar #16 - rackbox
13. dec. 2006 22:54
Hmmm... Det kunne tænkes, at der skulle indføres censur flere steder... det kunne måske dæmme lidt op for spam :-P
Gravatar #17 - atheist
13. dec. 2006 23:43
#15:
Det gælder sådan set for alle tekster hvor forfatteren ikke bliver hængende for at sørge for det bliver ved med at gå godt, og det hænger sammen med at forudsætningerne ændrer sig hele tiden.
Eksempel:
Amerikanske forfatninger siger "Alle har ret til at være våben" - dengang: Landet var i krig, der var knap så mange politifolk, og der var vilde dyr, udover det var mange afhængige af at kunne gå på jagt. Idag: folks overlevelse afhænger ikke af at de kan gå på jagt, eller forsvare sig mod vilde dyr, USA er ikke i krig (på deres territorie, selvom Bush sikkert gerne vil kalde iraq for sit eget)
således kan der også findes eksempler fra kristendommen, islam og mange andre steder, der viser at det der galt dengang ikke gælder på samme måde idag, eller er blevet fordrejet.
Gravatar #18 - superlayer
14. dec. 2006 06:34
#17:
Hvis man dagligt er i overhængende fare for at blive bombet til stenalderen af 1000vis af terrorister, kan det så ikke kaldes for krig? 9 11 var på Amerikansk jord. Jeg synes det er skabs helligt at vi europæere altid stiller os bedrevidende overfor USA. Det virker lidt for "nemt". Bare en lille kommentar til den del af dit indlæg.
Gravatar #19 - Bundy
14. dec. 2006 07:00
-
Gravatar #20 - luuuuu
14. dec. 2006 07:28
#8

jeg tror det er brøndby fans :)


#13

spørgsmålet er så vel egentlig om det rent faktisk er dårligere at leve i et land hvor alting bestemmes for dig, så du ikke har så meget at bekymre dig om. det kunne være man skulle prøve det en dag, bare for at se hvordan det er, og om det egentlig holder stik når man sidder og siger kina er et åh så forfærdeligt land, for jeg tror helt ærligt ikke der er mange her fra Newz, der egentlig har prøvet at bo i kina. eller jeg tager måske fejl?

det kunne måske være den næste poll.

"har du boet i kina?"
- ja
- nej
- zomg diktatur!!!1one
Gravatar #21 - xahur
14. dec. 2006 07:58
/yawn
Lad dem nu indføre den censur de mener er nødvendig.
-Vi- lever i et frit land..

Og som #20 skriver.. Flyt da til Kina og bo der nogen tid før i dømmer..
Selv har jeg aldrig været der, men har familie der har boet der..

Personligt ville jeg hellere bo i Tjekkiet eller Rusland..
Gravatar #22 - knasknaz
14. dec. 2006 08:03
Buddhister plejer da ellers ikke at være så kategorisk afvisende overfor andre religioer som fx. kristne, jøder og muslimer?!? Så jeg tror også at der er kommunisme og ikke religion, der ligger bag det her censur-helvede.
Gravatar #23 - andeo
14. dec. 2006 08:57
totalt off topic men rate det også derefter er sku ligeglad.
MEn synes kraft edeme I er modne herinde med jeres "skævøje" kommentarer.

Tror i nogen vil tage en flok aber som kalder andre mennesker for aber seriøst?

-----

On-topic. Det kan være det bliver nødvendigt at gøre noget for Kina drifter så småt væk fra demokrati og det er en population som man egentlig bør være opmærksom på... De fylder sku meget..
Gravatar #24 - Staeren
14. dec. 2006 08:59
For lige at lyde lidt som en lort et kort øjeblik, så bliver der måske mindre goldfarmers i online-spil?

Det er da surt show, men jeg kan bare ikke sætte mig ind i den slags, jeg har aldrig boet andre steder end Danmark, så kan slet ikke forholde mig til hvordan det er, er få alt cencureret på den måde...

"Denne gang er der tale om censur af online computerspil og musik hentet online. Censuren omfatter også mere almindelige ting som pornografi og vold."

Hmm, gad vide om den slags musik jeg hører ville blive defineret som vold... Godt nok er der så godt som aldrig nogle tekster, men musikken i sig selv er larm nok til at det sagtens kunne forarge (sp?) de røde...

Og ville det være ok, hvis jeg i stedet gik ned i en musikforretning og købte det?
Gravatar #25 - RHO
14. dec. 2006 13:03

#20, Ville bare uddybe lidt på et tidligere indlæg, egentlig er jeg principielt ikke imod diktatur(slut stop, gider ikke diskutere det i dette forum glem hvad du tænker), skulle kunne være oplysende og ikke dømmende :)

Som jeg ser det lige nu, er det fordi vi sidder her i et oplyst land(?) og prøver og trække vores leve værdier ned over andre fordi vi mener det må være det bedste... Muligvis kan man sige at dem i Kina ikke kender andet og derfor ikke protestere men dette tvivler jeg dog stærkt på... og hvis der var en meget stor utilfredshed med censuren i Kina, så tror jeg dog at der ville ske et oprør
Gravatar #26 - Borg[One]
14. dec. 2006 13:40
Bahh vi er da ikke specielt meget bedre i dine frie verden.

Drøn til Norge og se hvor mange 'Terkel i knibe'-film der er på hylderne.
I England fjerner man scener fra films, som man synes er upassende - her snakker vi om noget så fælt som et par bryster - et syn der ikke har givet så få mennesker mén for livet(!)
Farlige spil som GTA-serien er forbudt i flere europæiske lande, og fik ikke ligefrem nogen guldmedalje da man fandt ud af, man kunne ved at bryde ind i spillet og åbne for nogle tilsyneladene meget skadelige sex-scener.
Og herhjemme brillere vi med, at børn over 4. klasse ikke må bruge kniv i CS.
Sidst men ikke mindst har de fleste vist hørt historier om de her unge knægte der har slæbt en gøb med i skole og gået amok...at lige inden de tog afsted så hørte de den fæle musik fra xx, som også synger yy i deres sange - og derved nærmest er medskyldige i tragedien.

Det kan godt være kineserne er ekstra fæle med deres censur, og det her ikke ligefrem hjælper på sagen.

Men vis mig et land, hvor staten ikke gør sig til dommere for hvad der er godt og dårligt for befolkningen, og derefter forsøger, på den ene eller anden måde, at beskytte befolkningen.
Gravatar #27 - Zombie Steve Jobs
14. dec. 2006 15:33
#26 GO KULTURKANON!

Yep, det er spyfremkaldende.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login