mboost-dp1

Hitachi

Laserpuls kan skrive flere terabyte i sekundet til harddisk

- Via ScienceDaily - , redigeret af OnkelDunkel

Et forskerhold bestående af forskere fra flere lande, der er ledes af University of York i Storbritannien, har fundet ud af gemme information ved at bruge varme.

En af forskerne fra University of York, Thomas Ostler, udtaler at denne fremgangsmåde giver mulighed for at skrive flere terabyte af information per sekund.

Thomas Ostler, University of York skrev:
Instead of using a magnetic field to record information on a magnetic medium, we harnessed much stronger internal forces and recorded information using only heat. This revolutionary method allows the recording of Terabytes (thousands of Gigabytes) of information per second, hundreds of times faster than present hard drive technology. As there is no need for a magnetic field, there is also less energy consumption.

Fremgangsmåden er at benytte sig af en ultrakort laserpuls, der er en milliontedel af en milliontedel af et sekund om at ramme et enkelt punkt på den magnetiske plade. Dermed kommer temperaturen i dette punkt kortvarigt op på over 800 C, og den magnetiske orientation i punktet bliver vendt om.

En anden fordel ved at bruge en laserpuls er det mindre energiforbrug i forhold til at skulle rotere en magnetisk skive.





Gå til bund
Gravatar #1 - csstener(^,^)
14. feb. 2012 08:53
Lige stået op og læser over skriften....gnider sig i øjnene og kigger igen...ja ja der stod Terabyte
Gravatar #2 - BeLLe
14. feb. 2012 09:01
men hvor hurtigt kan data så aflæses igen?
Gravatar #3 - Mr AC
14. feb. 2012 09:08
Tror nu stadig jeg satser på der skal en SSD i min næste PC - når der præsenteres forskningsresultater som disse, så går der en 5-10 år inden det kommer ud til os slutbrugere.

Men sådan som vores datamængder vokser i disse tider, så er det her klart vejen frem - spørgsmålet er så hvornår vi får netværkshastigheder som kan følge med disse datamængder...
Gravatar #4 - Bundy
14. feb. 2012 09:21
BeLLe (2) skrev:
men hvor hurtigt kan data så aflæses igen?


Samme hastighed som nu, det er jo stadig en magnetisk bit der skal læses.
Gravatar #5 - Silver Mane
14. feb. 2012 09:23
Men hvad så med eksterne varme kilder? Hvordan spiller de inde?
Kunne forestille mig det kan ødelægge det lidt hvis man sidder i en iglo. Oder was?.
Gravatar #6 - Montago.NET
14. feb. 2012 09:30
En anden fordel ved at bruge en laserpuls er det mindre energiforbrug i forhold til at skulle rotere en magnetisk skive.


hvad har de tænkt sig at gemme data på ?
Gravatar #7 - Cyberguyen
14. feb. 2012 09:35
Skulle der ikke bare have stået "laser optimeret hulkort" ?
Gravatar #8 - f-style
14. feb. 2012 09:56
Mr AC (3) skrev:
Tror nu stadig jeg satser på der skal en SSD i min næste PC - når der præsenteres forskningsresultater som disse, så går der en 5-10 år inden det kommer ud til os slutbrugere.

Men sådan som vores datamængder vokser i disse tider, så er det her klart vejen frem - spørgsmålet er så hvornår vi får netværkshastigheder som kan følge med disse datamængder...


ved ikke om rekorden igen er slået, men i 2009 satte man en rekord på 1,28 Tbps.
http://newz.dk/dtu-saetter-ny-rekord-i-hoejhastigh...
så der er høje hastigheder som er mulige, men vi mangler så produkter som tager dem i brug. Men det skal nok komme når efterspørgsmålen er der.
Gravatar #9 - kasperd
14. feb. 2012 10:16
http://newz.dk/laserpuls-kan-skrive-flere-terabyte-i-sekundet-til-harddisk skrev:
This revolutionary method allows the recording of Terabytes (thousands of Gigabytes) of information per second, hundreds of times faster than present hard drive technology.
Så er jeg godt nok ligeglad med at harddisk priserne er højere i øjeblikket. Jeg vil vide hvor man køber den harddisk de har sammenlignet med. For der er godt nok ingen af de harddiske jeg har haft, som er kommet i nærheden af 10GB/s.
Gravatar #10 - cryo
14. feb. 2012 10:17
Silver Mane (5) skrev:
Men hvad så med eksterne varme kilder?


Tjoo, men det er vel primært et problem for Island, Japan og andre lande med meget vulkansk aktivitet, og disse lande må antages at have meget erfaring i at håndtere den slags. I andre lande vil man nok typisk undgå at placere sine harddiske i nærheden af varme kilder.
Gravatar #11 - Slettet Bruger [3046789249]
14. feb. 2012 10:49
cryo (10) skrev:
I andre lande vil man nok typisk undgå at placere sine harddiske i nærheden af varme kilder.


Øh, så slut med at sætte harddisken inde i computeren?
Gravatar #12 - Bundy
14. feb. 2012 10:52
X3N4T3 (11) skrev:
Øh, så slut med at sætte harddisken inde i computeren?


Bliver der 800 grader varmt inde i din computer?
Gravatar #13 - Friwwies
14. feb. 2012 11:20
som også nr 12 skrev, så er det jo stadig en harddisk som du kender den med magnetisk plade som før. den er ikke mere påvirket end før.

og da de ikke har beskrevet nogen måde at læse vha laser impulser, kan læsehastigheden kun konkluderes at være normal gammel hastighed. men jeg gad godt vide hvordan de skal kunne skrive terabyte af gangen ved normal omdrejninger. og et skrivehovede...

der må være noget mere ved det her, end der står i nyheden.
Gravatar #14 - Nagelfar^^
14. feb. 2012 11:25
Friwwies (13) skrev:
men jeg gad godt vide hvordan de skal kunne skrive terabyte af gangen ved normal omdrejninger. og et skrivehovede...

der må være noget mere ved det her, end der står i nyheden.

Tror ikke den skal rotere som der står i nyheden
En anden fordel ved at bruge en laserpuls er det mindre energiforbrug i forhold til at skulle rotere en magnetisk skive.

Gravatar #15 - HerrMansen
14. feb. 2012 11:40
Bundy (12) skrev:
Bliver der 800 grader varmt inde i din computer?


Ja da! Han kører jo quad SLI med de varmeste nVidia kort man kan finde - for science!
Gravatar #16 - uraniumdeer
14. feb. 2012 14:29
#13
Der er ingen grund til fysisk at flytte laseren rundt, når du kan afbøje lyset mange gang hurtigere. Mit bud er at man har en laser plaseret væk fra pladerne, som tå meget nemt og meget hurtigt kan skrive hvor som helst på pladen, uden at skulle flytte et stor og klodset læse/skrive hoved.
Gravatar #17 - Kian
14. feb. 2012 15:28
Jaja. Det er fint. Og et andet forskerhold har fundet ud af at lagre data vha vingummibamser men vi ved jo alle godt at teknologien aldrig bliver kommerciel og at vi som forbrugere aldrig kommer til at se den andre steder end som overskrift.

Fint! Men kommer vi til at opleve det? Nej!
Gravatar #18 - kasperd
14. feb. 2012 16:39
X3N4T3 (11) skrev:
Øh, så slut med at sætte harddisken inde i computeren?
Hvis du har varme kilder inde i din computer, så er det en meget mærkelig computer. Du har sikkert masser af varmekilder, men det er noget ganske andet.

Når du har overvejet hvad forskellen på varme kilder og varmekilder er, så tror jeg du har en bedre chance for at forstå hvad cryo siger.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login