mboost-dp1

unknown

“Kryptonit” fundet i Serbien

- Via Politiken - , redigeret af Net_Srak

Det lyder overraskende, men kryptonit, “Natrium-lithium-borosilikat-hydroxid” findes tilsyneladende i den virkelige verden og er blevet fundet i en serbisk mine.

Mineralogen der studerede mineralet, havde aldrig hørt om sammensætningen før og blev overrasket da det eneste sted han stødte på den, var i tegneserien Superman.

Mineralet vil dog ikke få navnet Kryptonit, men Jadarit efter området hvor det blev opdaget. Det fundne “Kryptonit” er ikke grønt og selvlysende men hvidt og ganske ufarligt.





Gå til bund
Gravatar #1 - Borg[One]
25. apr. 2007 08:09
Jaja - ganske ufarligt for os almindelige dødelige, men ikke for Superman.

Desuden er der et ukendt stof i grøn kryptonit, og det kunne jo være det var det der gav krystallet den grønne farve.
Man altså, hvis man tilføjer nikotin, istedet for det ukendte stof, så er virkningen nogenlunde det samme.

Pfff og han kalder sig mineral-ekspert...
Gravatar #2 - BeLLe
25. apr. 2007 08:12
Det lyser måske ikke grønt men det har et orange/pink skær hvis det bliver belyst med UV-lys.
Gravatar #3 - Hop3
25. apr. 2007 08:12
Hvorfor sammenligner han/de det med kryptonit? det det ikke har farve eller noget i stil med det.. giver nada mening..
En god overskrift giver flere læsere.. skuffende..
Gravatar #4 - kg
25. apr. 2007 08:15
White Kryptonite:
Kills all plant life, whether Kryptonian or not. Induces decay immediately upon exposure, with a range of about 25 yards. The most prominent use of this variety in the comics was to destroy Virus X, which was revealed in a storyline in 1968's Action Comics #362-366 to actually be a form of plant life.


*jaws tema*
Gravatar #5 - ranrar
25. apr. 2007 08:16
hvordan kan de få "Natrium-lithium-borosilikat-hydroxid" til at blive til kryptonit? :S det giver daa ingen mening, med mindre der er nogle der kan komme med en
Gravatar #6 - proprius
25. apr. 2007 08:16
#3

Fordi det har den samme kemiske formular som kryptonit - dog mangler Jadarit fluorine for at være præcis som krypton.
Se her:
http://www.mindat.org/min-31570.html
Gravatar #7 - andreas_p
25. apr. 2007 08:17
#3

Han sammeligner det med kryptonit da mineralets formel svarer til den der nævnes i Superman som kryptonit:

Natrium-lithium-borosilikat-hydroxid

(doh, for langsom...) :P)
Gravatar #8 - ranrar
25. apr. 2007 08:20
som 6# siger så mangler der et matriale for at det er nodagtigt det samme som Kryptonit, så hvorfor overhovet kalede det kryptonit, når det slet ikke er det?
Gravatar #9 - vulpus
25. apr. 2007 08:22
argh pokkers.. så er jeg alligevel ikke usårlig!! kryptonit i menneskets hænder bliver min undergang. arrgg!
Gravatar #10 - ParusMajor
25. apr. 2007 08:29
Hmmm... jeg har altid troet at det faktisk allerede var fundet i form af grundstof 36 Krypton. Jeg har så bare troet når man fandt sådan noget Krypton på fast form, at man så kaldte det kryptonit, men nej nej, man skal være mineral forsker for at finde sådan noget.

BTW hvilken forsker med respekt for sig selv, skynder sig hen i sine gamle superhelte blade for at se om hans nyfundne stof skulle være nævnt der?
Gravatar #11 - Borg[One]
25. apr. 2007 08:32
#4 frag - kendte ikke lige til eksistensen af hvid kryptonit, og med den farve den nye krystal har, kan det jo umuligt være andet.

Men hvad er han så for en gut ham "forskeren", når han nu faktisk kan modstå de uhyggelige krafter der er i hvid kryptonit?!??

Allerede nu fornemmer jeg denne her historie stikker dybere end hvad vi lige hører - vores eneste håb for overlevelse - SUPERMAN, HVOR ER DU?!????
Gravatar #12 - Borg[One]
25. apr. 2007 08:33
#10 kryptonit er ikke et grundstof - det er et "blandingsprodukt".
Gravatar #13 - kg
25. apr. 2007 09:07
#10 han har jo nok ikke kigget i superman blade som det første, men nok nærmere generelt søgt efter lignende forbindelser. Med så meget "nørderi" på nettet er det nok ret let at støde på det.
Gravatar #14 - Thalion
25. apr. 2007 09:10
#10

Hvis du læste kilden, så står der at han ikke kunne finde stoffet i nogen faglitteratur, så derfor søgte han på internettet og fandt ud af at det var den samme opbygning på kryptonit
Gravatar #15 - kilo77
25. apr. 2007 09:11
#3
Tja, det er jo noget helt nyt og aldrig før brugt indenfor journalisme...
Gravatar #16 - mc_kogle
25. apr. 2007 09:16
#13 Men Krypton - som var det #10 omtalte - er altså et grundstof, se evt. http://da.wikipedia.org/wiki/Krypton

Jeg må tilstå at jeg havde samme opfattelse som #10, at kryptonit var fast form eller lignende af Krypton. Men nej, kryptonit har åbenbart intet at gøre med Krypton.
Gravatar #17 - ParusMajor
25. apr. 2007 09:51
#16
Tak, rart med en der forstår. :-)
Gravatar #18 - smiley
25. apr. 2007 10:53
#10 sjovt nok, så googlede han det =)
Gravatar #19 - Xill
25. apr. 2007 11:00
ja ja .. det er jo bare kun Superman som ser det som grønt. Men jeg tror det er et bevis på at vi har en Superman efter Kryptonit jo kun kan komme fra Krypton .. ^^
Gravatar #20 - kg
25. apr. 2007 11:03
#16, #17, det har da masser med krypton at gøre... kryptonit er resterne af planeten krypton! :)

da de så skulle sætte formel på det, valgte de en sammensætning man ikke regnede med kunne findes, men det har de så nu.
Gravatar #21 - atheist
25. apr. 2007 13:28
nu fik jeg kun 9 i geografi, men jeg er ret sikker på at ca ALLE andre medier der har omtalt "kryptonitten" har refereret at detblev fundet i sibirien... Det er noget lidt andet end serbien...
Gravatar #22 - Lobais
25. apr. 2007 13:45
#10 Hvem ved om man også kan skabe kryptonit ud af krypton gas. Måske medfører denne metode endda i "ægte" grøn kryptonit.
Chuck Norris skal nok ikke føle sig for sikker endnu!
Gravatar #23 - Gamak
25. apr. 2007 14:30
Jeg har kun lidt forstand på det, men ville mene at et antal grundstoffer kan sammensættes stoffer med *ret* forskellige egenskaber. Er både alkohol, træsprit og naturgas f.eks. ikke alle "kogt" på kulstof, brint og ilt?
Gravatar #24 - Lobais
25. apr. 2007 14:37
#23
4/5 af de knap en halv milion forbindelser man kender er baseret på kulstof, brint og til dels ilt.
Gravatar #25 - Gamak
25. apr. 2007 14:51
C2H5OH er antageligvis den mindst giftige, selvom den nok har ødelagt flere familier end naturgas :-)
Gravatar #26 - Cloud02
25. apr. 2007 14:55
offtopic:

Kan en ædelgas eksistere på fast form?!
Gravatar #27 - reschat
25. apr. 2007 18:20
#18 - "3. Thou shalt not use Google as a verb." (thechurchofgoogle.org)

Hvis superman virkelig eksisterede, og ikke kunne tåle denne slætning til kryptonit (som blev fundet), så ville jeg hurtigst muligt anskaffe mig noget, og fx få småstykker af det indopereret i mig.

Hvorfor? Hvem frygter ikke et flyvende væsen, der er (næsten) udødeligt, kan smadre alt, er helt utrolig stærkt, kan se igennem næsten alt (borset fra sine egne briller?), kan brænde ting med blikket og kan dræbe alt og alle så let som ingenting?
Bare mig - eller ville eksistensen af superman, latterligegøre alle andre ting at være bange for?
Gravatar #28 - Xill
25. apr. 2007 18:41
#26 det er da ikke offtopic ... det har da netop meget med Superman at gøre at Kryptonit godt kan gå på fast form og i fast form bliver til at krystal struktur, som er normalt for ædelgasser.

du kan læse mere om Krypton på wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/Krypton

der er mange ting at vide om det .. fx er der 30% mere på nordpolen end på sydpolen som er et resultat af de mange nuclear reactors på den nordlige halvdel af kloden ..
Gravatar #29 - Lobais
26. apr. 2007 04:58
#26
Kan en ædelgas eksistere på fast form?!

Ja, alle på nær Helium.
Helium, kan dog også gå på fast form, bare ikke ved tryk på kun en atmosfære. Lige meget hvor koldt det er.
Gravatar #30 - TullejR
26. apr. 2007 07:02
#29

Alt kan komme på fast form - tjek eventuelt definationen på 0 kelvin ;-)
Gravatar #31 - mc_kogle
26. apr. 2007 09:56
#22 Det ville kræve grundstofomdannelse...
Gravatar #32 - salatbar
27. apr. 2007 09:11
#27

Du glemte lige resten af buddet: "...to mean the use of any lesser Search Engine."

Så hvis #18 rent faktisk brugte Google er det jo i orden.
Gravatar #33 - BurningShadow
27. apr. 2007 14:51
#30

Ved 0 grader, er det ikke "fast form", men BEC.
Gravatar #34 - sten46
28. apr. 2007 09:37
Tjah, ikke daarligt. Nefelinsyenith var eet bud paa et stof, saa hvorfor ikke beholde navnet paa stoffet som Kryptonit. Det stof som blev "fundet eller navngivet efter Tellur, blev døbt Selen efter Månegudinden i græsk eller romersk Mytologi."
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login