mboost-dp1

Kodak

Kodak klargør auktion af sine patenter

- Via BBC.com - , redigeret af OnkelDunkel

Kodak var tidligere blandt de helt store på fotomarkedet, men magtede ikke at følge med, da de analoge kameraer blev skiftet ud med de digitale.

Kodak har i de seneste år haft det meget hårdt og måtte i starten af året gå i betalingsstandsning. Kodak har forsøgt at ændre forretningen til at fokusere på print, men nåede ikke at få vendt udviklingen i firmaets økonomi.

Et salg af de over 1.100 patenter Kodak ligger inde med, skal være med til at redde firmaet, så de undgår at lukke permanent. Salget vil ske på en auktion, der starter den 8. august og slutter den 13. august. Det vil kun være vinderen af auktionen, der vil blive offentliggjort, alle andre deltagere vil forblive anonyme.

Kodak håber på at få mere end 2 milliarder dollars for patenterne selvom et af de mest værdifulde i en patentsag fra maj er blevet erklæret ugyldig, fordi det beskriver noget, der er for indlysende.





Gå til bund
Gravatar #1 - Slettet Bruger [2632520491]
14. jun. 2012 12:05
Og hvad gør de efter? lukker? det ville være det logiske valg.
Gravatar #2 - Valkar
14. jun. 2012 12:17
Fedt at deres mest værdifulde patent er ugyldigt. Hvordan i alverden har de så kunnet få deres patent?

Hvis ikke patenter er det stykke papir værd de er skrevet på, hvorfor har vi så et patent system?

Joke siger jeg bare...
Gravatar #3 - El_Coyote
14. jun. 2012 12:29
#1
De får noget kapital at arbejde med og kan derefter bygge firmaet op påny med et nyt koncept.
Gravatar #4 - 1000tusind
14. jun. 2012 12:32
SlettetBruger (1) skrev:
Og hvad gør de efter? lukker? det ville være det logiske valg.


De har en overskudsgivende forretning på andre områder, og brandet er godt kendt over hele verden.

Jeg tror de kører videre i en eller anden form - uanset konkurs.
Gravatar #5 - thimon
14. jun. 2012 15:55
i en tidligere nyhed her på newz ( http://newz.dk/kodak-proever-at-overleve-via-sine-... ), står der at Kodak prøver at komme ind på markedet for digitale printere
Gravatar #6 - Mnc
14. jun. 2012 18:10
Kodak håber på at få mere end 2 milliarder dollars for patenterne selvom et af de mest værdifulde i en patentsag fra maj er blevet erklæret ugyldig, fordi det beskriver noget, der er for indlysende.

Wait what?

*host* smartphones (bl.a.) *host*
Gravatar #7 - Remmerboy
14. jun. 2012 23:14
nyheden skrev:
selvom et af de mest værdifulde i en patentsag fra maj er blevet erklæret ugyldig, fordi det beskriver noget, der er for indlysende

and yet slide to unlock
Gravatar #8 - Cypern
15. jun. 2012 05:10
Det er som Apple der forsøgte at få patent på en skærm der er firkantet med afrundede hjørner, flad og med kant eller uden kant.

Idioter...
Gravatar #9 - Sofus99
18. jun. 2012 07:10
Dø nu bare for helvede med alt det patent lort.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login