USA’s handelsorgan forbød i april amerikanske virksomheder at sælge til den kinesiske mobil-producent ZTE. Nu betaler ZTE en milliard dollars for at få fjernet forbuddet.
Handelsforbuddet skete som konsekvens af, at ZTE brød amerikanske sanktioner og solgte amerikansk teknologi til Iran og Nordkorea.
ZTE sagde derefter ja til at straffe bestemte ansatte, men endte med ikke at gøre det i det lovede omfang, hvorfor forbuddet blev indført.
Mobilproducenten gik derpå næsten konkurs.
Derefter skrev Præsident Trump på Twitter, at han ville samarbejde med den kinesiske Præsident Xi Jinping om at få ZTE i gang igen.
Det samarbejde har muligvis ført til den nye, midlertidige aftale om, at ZTE kan fjerne forbuddet ved at betale en milliard dollars.
Både Huawei og ZTE er blandt de kinesiske mobilproducenter, som de amerikanske efterretningstjenester advarer imod, da de menes at kunne spionere for den kinesiske regering.