mboost-dp1

Flickr - jurvetson

Kemikalier gør mænd feminine

- Via The Independent - , redigeret af Pernicious

En rapport baseret på over 250 forskningsresultater viser, at kemikalier får hankønsvæsner til at udvikle feminine træk – såkaldt feminisering. Forskningen er den hidtil mest omfattende på området.

Feminiseringen manifesterer sig for eksempel ved mindre kønsorganer, testikler, der ikke falder på plads, samt at testikler og anus sidder tæt på hinanden. Det viser sig specielt hos drenge, hvis mødre har været udsat for phthalater under graviditeten.

Kemikalierne, der blandt andet findes i PCB, phthalater, sminkeprodukter, babypudder, mange pesticider, bromerede flammehæmmere, der blandt andet anvendes i elektronik og møbler, forstyrrer hormonerne og får fostrene til at udvikle sig forkert eller slet ikke udvikle sig til drenge. I meget forurenede områder har det vist sig, at der bliver født dobbelt så mange piger som drenge.

Fisk, der er specielt følsomme over for kemikalier, da de er omgivet af og ånder igennem vand, er i særlig høj grad udsat for feminisering. De er også nogle af de første dyr, der er alvorligt ramt af problemet. En undersøgelse af fiskene i det engelske lavlands floder har vist, at halvdelen af hankønsfiskene i floderne udviklede æg i testiklerne.

Europa-Kommisionen har indrømmet, at der for 99 procent af kemikalierne ikke er tilstrækkelig lovgivning, og at der mangler korrekt sikkerhedsinformation for 85 procent af dem. Reguleringen af de hormonforstyrrende kemikalier møder dog stor modstand fra blandt andet England, der siger, at det ville få katastrofale konsekvenser for landbruget.

Rapporten kan hentes her.





Gå til bund
Gravatar #1 - Mort
9. dec. 2008 10:50
Se positivt på det. Det er vist den bedste chance Newz har for at få flere hunkøn på siden :)
Gravatar #2 - blackdark114
9. dec. 2008 10:51
faktisk skræmmende O.o

"halvdelen af hankønsfiskene i floderne udviklede æg i testiklerne." og det er så endnu mere skræmmende......
Gravatar #3 - Kirsebær
9. dec. 2008 10:53
Det er jo ligesom det altid har været, lobbyisterne fra industrien siger "nej nej, så kan giorgio armani jo ikke lave hans parfume!", og wella shampoo skal bruge et lidt dyrere produkt..ej puha, sådan noget gris. Så er det bedre at vi alle blive født sterile og hjerneskadet. De europæiske landmænd må også bare til at indse at de slet ikke er konkurrencedygtige mere. Det ville gavne alle forbrugere i EU og verdensøkonomien hvis EU nu bare nedlage alle de kvoter og importtariffer EU, i stedet for at vi skal tilgodese en håndfuld landmænd.
Gravatar #4 - Slettet Bruger [2138125091]
9. dec. 2008 11:02
Jeg mindes at have set en nyhed om at man nu kan lave kvinders æg om til sædceller, jeg kan dog ikke lige finde den.

Det må man da sige at det er heldigt...
Gravatar #5 - David Munch
9. dec. 2008 11:04
Vi ved jo alle at der er mange kemikalier i gadgets - Så nu kan vi nemmere forklare Newz.dk's brugerbases handlinger.. ^_^

#4 Ja det er principielt ikke meget sværere end at fjerne det meste af cytoplasmaet.. Det er også lykkedes forskere at lave en zygote af to æg, så bare rolig, mennesket skal nok overleve.
Gravatar #6 - Spiderboy
9. dec. 2008 11:18
Reguleringen af de hormonforstyrrende kemikalier møder dog stor modstand fra blandt andet England, der siger, at det ville få katastrofale konsekvenser for landbruget.

Nåh ja, for de konsekvenser er jo langt større end konsekvenserne af feminisering.
Gravatar #7 - Gorm Grey
9. dec. 2008 11:42
I meget forurenede områder har det vist sig, at der bliver født dobbelt så mange piger som drenge.

? så piger er mere eller mindre defekte drenge?
Gravatar #8 - KaW
9. dec. 2008 11:49
Det forklarer mine hængebryster!
Gravatar #9 - TuxDK
9. dec. 2008 11:50
#7

Gå biologi om.
Alle starter som kvinde primært. Det er først senere i en graviditet, at du får dit køn bestemt til en dreng.
Gravatar #10 - Abech
9. dec. 2008 11:51
Har dette noget at gøre med at fyre bliver ekstra kærlige overfor hinanden når de har drukket sprut (kemikalier) i store mængder? :D
Gravatar #11 - Qrup
9. dec. 2008 11:54
#7

Konklusionen må være at kvinder er et spildprodukt. Smith fra "The MAtrix" sagde godt nok noget om, at menneskeheden var en virus eller noget i den stil... :-)
Gravatar #12 - Zaiathon
9. dec. 2008 11:54
Jeg tør vædde på der er tonsvis af det der kønsforvridende stof I Apple produkter.. det forklarer hvorfor der er så mange girlie-men der ææææælsker deres hvide plastic-crap :P
Gravatar #13 - tadeusz
9. dec. 2008 12:03
Flere gay-bars i fremtiden ? + der bliver flere piger at vælge imellem ? hmmm måske er fremtiden ik så dårlig igen..
Gravatar #14 - Gorm Grey
9. dec. 2008 12:06
#9

Oh yeah my bad.

Kvinder er altså så bare underudviklede mænd right ;)
Gravatar #15 - JensOle
9. dec. 2008 12:16
Vidste ikke at testikler og anus sidder tæt på hinanden var et feminint træt.
Gravatar #16 - RMJdk
9. dec. 2008 12:22
Nååååå jamen det forklarer jo en del, så kan de orange folk jo ikke gøre for det HAHA. De er bare født med defekter der gør de skal have bruncreme.

Gravatar #17 - Gorm Grey
9. dec. 2008 12:28
heh #15 springer straks ind efter en lineal for at måle, denne tråd er vist ved at blive lettere anal.
Gravatar #18 - JensOle
9. dec. 2008 12:37
#17
45,72 mm. - Målt med skydelære.
Gravatar #19 - Zombie Steve Jobs
9. dec. 2008 12:53
#18 there you go, du er næsten en kvinde.
Gravatar #20 - kasperow
9. dec. 2008 13:28
Folkene bag Baldurs Gate må have hørt om det kemikalie før newz.dk gjorde. Det ville ihvertfald forklare hvorfor mandlige karakterer bliver til kvinder af et forbandet bælte der hedder 'Girdle of Femininity'. I accidentally tried that thrice.
Gravatar #21 - Zombie Steve Jobs
9. dec. 2008 13:37
#20 De har vist været klar over det ret længe. Det er bare første gang at så mange forskningsresultater er blevet samlet.
jeg synes det er forholdsvist deprimerende nyheder. Vi uddør ganske udramatisk, ingen atomkring, ingen gigantisk asteroide, ingen dræberrobotter, næ, langsomt faldende fødselstrater og stigende ufrutbarhed. Sejt.
Gravatar #22 - Gorm Grey
9. dec. 2008 13:46
Hmm er det ikke ved at være på tide at vi overlader det til maskiner at producere nok af os, så kan vi bolle løs uden anden mening end pure pleasure.

Bestiller lige 2 børn, og efter kort tid bliver de leveret.
Shop a family i stedet for family shop..


Tænker her lidt på de, great fields where humans are grown, fra matrix.

Så er vi også fri for fødsels komplikationer, eller at kvinden bliver utæt bagefter..
Gravatar #23 - travelogue
9. dec. 2008 13:52
Så er det jo godt at EUs stort anlagte kemikalielov blev til en du bruger bare løs indtil det er bevist at det er farligt, i stedet for en bevis at det IKKE er farligt, så kan du bruge dit kemilort.

En anden ting som også er lidt skræmende er de nanoteknologiske produkter der er komet på merkedet. Der er stort set ingen forskning i hvor farligt det kan være. great. Adam Smiths usynlige hånd har vidst fejlet noget så grumt i det moderne samfund.
Gravatar #24 - RMJdk
9. dec. 2008 14:04
#22 Ifølge den store visionær og bedrager Claus Rikær, bliver det faktisk sådan i fremtiden at folk bestiller børn, børn kommer ikke mere ved sex. der bliver udvalgt de kloge gener til en Direktør også på den måde.

Gravatar #25 - Gorm Grey
9. dec. 2008 14:09
Heh trist når alle bestiller direktører.

Sjovt samfund

Så er der en masse selvstændige psykopatiske skraldemænd.

For skal der være nogen på toppen så må der også være fyld i midten og bunden.
Gravatar #27 - trezno
9. dec. 2008 14:16
TuxDK (9) skrev:
#7

Gå biologi om.
Alle starter som kvinde primært. Det er først senere i en graviditet, at du får dit køn bestemt til en dreng.


Arhh, skal vi nu ikke lige klappe hesten.

Ens køn bliver bestemt af sammensætningen af ens kromosomer. Drenge er XY, piger er XX. Og når det først er bestemt, bliver der ikke ændret på det senere. Så det er noget fis i en hornlygte at sige vi starter som piger.

Det, du nok tænker på er nok kønsorganerne, idet udviklingen af disse bliver stimuleret af kønshormoner. Danner en dreng ikke nok testosteron, så udvikles hans penis ikke, men han er stadig en dreng!
Gravatar #28 - Eskib0
9. dec. 2008 14:26
#14
Hmmm vil det sige at mænd tænder på underuviklede mænd og kviner generelt er 100% lesbiske?
Gravatar #29 - syrinx.dk
9. dec. 2008 16:06
En af de ting der adskiller mennesket fra dyrene er at vi kan tænke - problemet er så bare at vi ikke gør det...
(I know, der findes også dyr med tankeaktiviteter, ingen grund til at flame ;))

Anyway, great news, så bliver der mere at vælge mellem for os bøsser :P - og for den sags skyld også for de straight fyre der er tilbage
Gravatar #30 - Norrah
9. dec. 2008 17:37
Er det derfor jeg har brugt for over 20.000,- på hugo boss.. inden for hvad? et år...

Shit, er også begyndt et hamstre sko....
Gravatar #31 - Mnc
9. dec. 2008 17:49
Feminiseringen manifesterer sig for eksempel ved mindre kønsorganer, testikler, der ikke falder på plads, samt at testikler og anus sidder tæt på hinanden. Det viser sig specielt hos drenge, hvis mødre har været udsat for phthalater under graviditeten.
Well, duh...
Så, det er ikke tøsernes testikler der sidder tættere på anus, eller ikke falder ned?
Det er ikke drenge, hvis fædre har været udsat under graviditeten?
Gravatar #32 - hr. værk
9. dec. 2008 19:46
Flere kvinder at vælge imellem... whats not to like?
Gravatar #33 - myplacedk
9. dec. 2008 19:55
hr. værk (32) skrev:
Flere kvinder at vælge imellem... whats not to like?

Dem der faktisk er mænd...
Gravatar #34 - knasknaz
9. dec. 2008 23:52
#33: Noget siger mig, at det bliver sværere at hitte rundt i tingene i fremtiden. ;)
Gravatar #35 - spiral
10. dec. 2008 08:23
Nå, så er det derfor, at det er så mange metroseksuelle mænd!
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login