mboost-dp1

Kaspersky

Kaspersky Lab afslører kæmpe cyberespionagenetværk

- Via TechNewsWorld - , redigeret af Pernicious

I mandags annoncerede Kaspersky Lab opdagelsen af ​​et massivt cyberespionageoperation, der har været aktiv i mindst fem år og har infiltreret computernetværk på diplomatisk, statslige og videnskabelige forskningsorganisationer i Europa, Nordamerika og Centralasien.

Angrebet som selskabet har navngivet “Red October”, er stadig aktivt, og dens kode er så kompleks som Flame malwaren, som generelt siges at være det mest komplekse angreb nogensinde lanceret.

Folkene bag “Red October” har oprettet mere end 60 domænenavne og flere hostingsteder i forskellige lande, især i Tyskland og Rusland. Kommando- og kontrolinfrastruktur består af en kæde af servere, der arbejder som stedfortrædere for at skjule placeringen af ​​den reelle C&C server.





Gå til bund
Gravatar #1 - Pts99
18. jan. 2013 10:19
"Red October" lyder som kvinders alternativ til no-shave november... Måske vi har at gøre med tumblers feme-nazi gruppe!

on topic:

1. Siden Asien ikke er på listen over ofre, kan det så være endnu en kina gruppe? Måske endda en afdeling for triaderne.

2. Hvordan kan Kaspersky Lab lige havdet opdaget gruppen, og fastslå at den har været aktiv i mindst fem år?


Gravatar #2 - kogt
18. jan. 2013 10:42
Pts992. Hvordan kan Kaspersky Lab lige havdet opdaget gruppen, og fastslå at den har været aktiv i mindst fem år? skrev:


det er vel nok af samme grund som når politiet holder informationer tilbage i en igangværende sag for at undgå at vække mistanke hos de kriminelle...så de ikke kan nå at bortskaffe beviserne.
Gravatar #3 - matt1
18. jan. 2013 10:51
hide your wife and kids!!!!
Gravatar #4 - nyhjem
18. jan. 2013 10:58
Pts99 (1) skrev:

2. Hvordan kan Kaspersky Lab lige havdet opdaget gruppen, og fastslå at den har været aktiv i mindst fem år?


Registration data from the purchase of several C&C servers, and unique malware filenames related to the current attackers "hint at ... activity dating back to May 2007," Schouwenberg disclosed.

However, Kaspersky began detecting the exploit code used in the malware around 2011 because "we detect 200,000 or so new malware samples every day," Schouwenberg explained. "It's simply impossible to do a deep-dive investigation into each and every one of those."
Gravatar #5 - Jonas_
18. jan. 2013 14:46
Pts99 (1) skrev:
"Red October" lyder som kvinders alternativ til no-shave november... Måske vi har at gøre med tumblers feme-nazi gruppe!

Red October på en Tysk/Russisk C&C Server...
Lyder mere som oldschool multiplayer strategy!!
Gravatar #6 - Fanatiskfanboy
18. jan. 2013 16:10
#1
1. Siden Asien ikke er på listen over ofre, kan det så være endnu en kina gruppe? Måske endda en afdeling for triaderne. skrev:

Tvivler stærkt på at Kaspersky afslører deres venner i Kina.
Kaspersky har et nært forhold til den russiske og kinesiske regering.
Gravatar #7 - Hængerøven
18. jan. 2013 18:03
Fanatiskfanboy (6) skrev:
#1

Tvivler stærkt på at Kaspersky afslører deres venner i Kina.
Kaspersky har et nært forhold til den russiske og kinesiske regering.


okay ja, og det har du vel baseret på en troværdig kilde? eller stod det i indlægs sedlen til din rulle sølvpapir?
Gravatar #8 - Fanatiskfanboy
19. jan. 2013 03:12
#7
okay ja, og det har du vel baseret på en troværdig kilde? eller stod det i indlægs sedlen til din rulle sølvpapir? skrev:


"Kaspersky graduated from the Institute of Cryptography, Telecommunications and Computer Science, an institute co-sponsored by the Russian Ministry of Defence and the KGB in 1987.

On 12 June 2009, he received the Russian State Award from president Medvedev for improving state security. In the same year, he received the People's Republic of China Friendship Award.
"

en.wikipedia.org/wiki/Eugene_Kaspersky

Tror du selv på at russisk og kinesisk statsvenskabshæder kommer ud af den blå luft?

Bemærk især: "he received the Russian State Award from president Medvedev for improving state security. In the same year, he received the People's Republic of China Friendship Award"
Gravatar #9 - Hængerøven
19. jan. 2013 12:14
Fanatiskfanboy (8) skrev:


Tror du selv på at russisk og kinesisk statsvenskabshæder kommer ud af den blå luft?



Læs dog hvad #1 skriver

"Kina gruppe" eventuelt "triaderne"

Hvordan du får det til at have noget som helst med statslige regeringer at gøre, må du gerne uddybe. ligeledes, må du gerne forklare hvad rusland eller kina skulle få ud af at have en stor mængde it kriminalitet blandt dere borgere

Eller rationalisere du således, at Danske PET ikke ville have stoppet Breivik hvis de kunne, fordi PET har et godt venskab med norges regering?
Gravatar #10 - curiousdan
19. jan. 2013 15:52
Lidt hyggelig weekendlæsning, Hængerøv: http://www.wired.com/dangerroom/2012/07/ff_kaspers...
Gravatar #11 - Fanatiskfanboy
19. jan. 2013 19:29
#9
Læs dog hvad #1 skriver "Kina gruppe" eventuelt "triaderne" Hvordan du får det til at have noget som helst med statslige regeringer at gøre, må du gerne uddybe. ligeledes, må du gerne forklare hvad rusland eller kina skulle få ud af at have en stor mængde it kriminalitet blandt dere borgere Eller rationalisere du således, at Danske PET ikke ville have stoppet Breivik hvis de kunne, fordi PET har et godt venskab med norges regering? skrev:

Så snart du installerer Kaspersky på din computer har de fuld adgang til din computer. Kaspersky har total adgang til din computer og scanner alle indgående og udgående filer og forbindelser.

Jeg vil ikke ofre min retssikkerhed for 70 unge socialdemokrater. Hvis demokratiet er så lidt værd, burde det slet ikke eksistere. Tænk hvis (at) terrorister kun skal dræbe 70 mennesker før at demokratiet bryder sammen. Så er det et meget svagt demokrati og så har terroristerne vundet for længst. Sandheden er at de rigtige terrorister sidder i regeringerne - Breivik er bare en lille fisk.

Du virker ligeglad med dit privatliv. Du bruger vel også NemID på din personlige comptuter, ikke? Det er selvfølgelig bare noget staten har tvunget igennem for at forbedre borgernes IT-tilgang... jaja, helt sikkert. Og det er heeeelt tilfældigt at de valgte en Java-løsning som tilfældigvis kræver total adgang til hele din computer.

#10
Kaspersky er et ganske glimrende anti-virus program, men bestemt ikke politisk neutralt.

Personligt vil jeg hellere have at FSB overvåger mig end fx. PET eller CIA, da FSB alligevel ikke rigtig har handlemuligheder i Danmark.
Gravatar #12 - IRGhost
20. jan. 2013 10:17
#11

Har du husket at tage din foilehat på? Det lyder lige lovligt meget som om du er fan af visse kontroversielle teorier
Gravatar #13 - Fanatiskfanboy
22. jan. 2013 01:07
#12
Har du husket at tage din foilehat på? Det lyder lige lovligt meget som om du er fan af visse kontroversielle teorier skrev:

Ahh ja, selvfølgelig. Hver gang man bestrider de officielle forklaringer er man reduceret til at være en lille ussel konspirationsteorektiker ingen skal tage seriøs.

Du er magthavernes gennemførte pragteksemplar på en lydig slaveborger. Du tror vel også at 3 bygninger kan styrte sammen ved at to fly flyver ind i dem og at Irak er et demokrati i dag? Jaja, det er selvfølgelig mig den er gal med. Jeg er bare en lille ussel konspirationsteoretiker ingen skal tage seriøs.

Ingen må tænke på en anden måde eller være kritisk over for de officielle forklaringer. Vi skal allesammen have samme opfattelse, som naturligvis skal være en kopi af mediernes telegrammer.

God slavedreng. Log nu på NemID, så PET kan se at du opfører dig ordenligt. Så kan det være du får en godbid (undgår straf).
Gravatar #14 - XorpiZ
27. jan. 2013 10:43
Fanatiskfanboy (13) skrev:
Jeg er bare en lille ussel konspirationsteoretiker ingen skal tage seriøs.


Altid noget du selv kan se det.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login