mboost-dp1

Jack Thompson

Jack Thompson sagsøger Facebook for 200 millioner kroner

- Via Good Gear Guide - , redigeret af cycloneb

Det er et år siden, Jack Thompson fik frataget sin bestalling som advokat, og siden har man ikke hørt meget til ham.

Nu er der igen nyt fra Thompson, der tidligere skabte megen omtale ved at sagsøge flere spilproducenter for, hvad han mente, var voldelige spil, der ødelagde ungdommen.

Denne gang er det Facebook, det går ud over, idet Thompson har valgt at sagsøge den sociale internettjeneste for 200 millioner kroner. Thompson mener, at Facebook burde have fjernet nedsættende bemærkninger om ham, skrevet af vrede gamere.

På Facebook eksisterer der, eller har eksisteret adskillige grupper, der alle har været imod den tidligere advokat, og disse, mener Thompson, har været til stor skade for ham. Han henviser blandt andet til gruppen “Jack Thompson should be smacked across the face with an Atari 2600” som et eksempel.

Thompsons anklager har dog ikke nogen større sandsynlighed for at føre til en sag, idet amerikansk lovgivning i denne slags sager beskytter service-udbyderen. Således kan et telefonselskab heller ikke drages til ansvar for folk, der indtelefonerer trusler.





Gå til bund
Gravatar #1 - vision-dk
1. okt. 2009 13:10
TODO: Når jeg kommer hjem melder jeg mig ind i gruppen "Jack Thompson should be smacked across the face with an Atari 2600"

Endnu en grund til at hade ham
Gravatar #2 - Makey
1. okt. 2009 13:12
Han er da totalt retarderet. Man skulle tro at ejerne af hadegrupperne var gået sammen om at bestikke ham til at komme med denne udtalelse som et slags PR-stunt for at promovere dem.

Må hellere melde mig ind i et par grupper :D
Gravatar #3 - mgX
1. okt. 2009 13:14
jaaaaaaa pauseklovnen er tilbage!
Gravatar #4 - Orange
1. okt. 2009 13:18
Kan man sagsøge Jack Thompson for at fylde online spalterne med ligegyldige nyheder, der spilder min tid?
Gravatar #5 - Loke76
1. okt. 2009 13:22
Gravatar #6 - TuxDK
1. okt. 2009 13:22
Hvis nu han ikke var total idiot, havde han jo bare skrevet til Facebook at der er en "hate" gruppe, så ville de fjerne den hvis de var enige.

Men det er jo så åbenlyst det er rent PR og et forsøg på at tjene penge på enten PR eller den 1% chance for at rent faktisk vinde.
Gravatar #7 - OxxY
1. okt. 2009 13:24
#6: hvis der seriøst er 1% chance for at vinde skal vi så ikke slå os sammen et par hundrede mand og lave havdegrupper mod hinanden og så lave 100 søgsmål mod facebook? :D
Gravatar #8 - Jakob Jakobsen
1. okt. 2009 13:24
Der burde laves et class action suit imod ham på vegne af samtlige Amerikanere.
Han har jo spildt en masse unødig tid.
Gravatar #9 - reefermadness  
1. okt. 2009 13:33
Han burde tage hovedet ud af måsen og få sig et arbejde.. Forbandede hippi
Gravatar #10 - fennec
1. okt. 2009 13:35
#8
Man skulle hellere sagsøge ham for at skabe et dårlig omdømme for amerikanere set med udlanske øjne.

Så fordi han opføre sig som en idiot, får resten af jorden den opfattelse at mange amerikanere er sådan. Man burde derfor kunne sagsøge ham for at få hele verden til at tro amerikanere er idioter.

Hvad har folk som ham ikke kostet amerikanerne i indtjening, fordi udlanske firmaer ikke tør samarbejde med dem af frygt for at blive sagsøgt.
Gravatar #11 - p1x3l
1. okt. 2009 14:00
sq da et fedt hva der står på nogen side om ham når han formår at fremføre sig så fint i pressen...
Gravatar #12 - Genzo
1. okt. 2009 14:01
Jack thompson is an idiot

hahaha Newz nu bliver i sagsøgt, endelig kan min snedige plan lykkes
Gravatar #13 - Decipher
1. okt. 2009 14:14
#9 Hippie? Manden er kristen og fra den - men vist ikke hippie ... Tror egentlig det er en betegnelse man skal være ret sparsom med, når det kommer til (tidligere) advokater i USA
Gravatar #14 - starz#1
1. okt. 2009 14:23
Goe gamle Jack... ligeså underholdende som Terracide...^^
Gravatar #15 - terracide
1. okt. 2009 14:24
#14:
I beg to differ :p
Gravatar #16 - starz#1
1. okt. 2009 14:27
#15:
you would, wouldn't you? ^^
Gravatar #17 - Genzo
1. okt. 2009 14:30
#14
ikke helt der er tros alt stadig håb endnu for terracide
Gravatar #18 - Ramius
1. okt. 2009 14:31
terra er nu i en klasse for sig selv når det kommer til underholdning og emnet piratkopiering - pis måske har jeg startet en terra lavine ved at nævne p-ordet.
Gravatar #19 - Coney
1. okt. 2009 14:37
#15 apropos det, er det ikke snart på tide du sagsøger nogen for psykiske men eller noget?? Det må da være til at vinde på:)
Gravatar #20 - Jakob Jakobsen
1. okt. 2009 14:40
#10

Jeg har været i USA, dog kun Florida.
Gennemsnittet for folk der ovre er altså lavere end i Danmark.
Gravatar #21 - Hůňděštějlě2
1. okt. 2009 14:46
Tjah, når man nu har mistet sin advokatbestalling, så må man jo finde andre måder at røve folk :)
Gravatar #22 - Orange
1. okt. 2009 14:51
Jakob Jakobsen (20) skrev:
#10

Jeg har været i USA, dog kun Florida.
Gennemsnittet for folk der ovre er altså lavere end i Danmark.


Gennemsnittet af hvad? Pølser om året? Indkomst? Fodvorter?
Gravatar #23 - HappyJaZZ
1. okt. 2009 14:52
Hvem tør sige "TerraCide" 5 gange foran spejlet?
Gravatar #24 - fidomuh
1. okt. 2009 14:53
#22

Penislaengde.
Hvad ellers?
Gravatar #25 - Jakob Jakobsen
1. okt. 2009 14:58
#22

Hehe vigtig detalje.
Det er så Intelligens/Viden/Udvikling, jeg taler om.
Nu var det i Florida og jeg var en del tid i Disneyworld og det kan selvfølgelig påvirke det, men generelt virker de Amerikanere jeg har mødt og snakket med som "mindrebemidlede" og ekstremt troende. Selvfølgelig var der mange "normale" mennesker jeg mødte derovre, men gennemsnittet var i hvert fald lavere end i Danmark.
Gravatar #26 - reefermadness  
1. okt. 2009 15:28
#13 - Han er arbejdsløs og imod vold.. Ergo er han hippie :P
Gravatar #27 - Softy
1. okt. 2009 15:47
LOL.... Thompson som præsident.... Så skal vi alle få at se hvad ordet "ytringsfrihed" betyder.... eller noget.... om ikke andet så ihvertfald mindes det som noget der hørte fortiden til!

Magen til idiot skal man da lede langt efter.... Og samtlige Atari 2600 i verden kunne ikke give udtryk for mine følelser overfor den lalleidiot.... lol
Gravatar #28 - Niversen
1. okt. 2009 16:18
#23 sagde det 5 gange foran skærmen og pludselig gik internet forbindelsen et kort øjeblik....
venter stadig på at blive slagtet af en stor klo med "ifpi <3!!!1" skrevet hen over siden...
Gravatar #29 - Deleet
1. okt. 2009 18:22
You, sir, are and moron!
Gravatar #30 - qed
1. okt. 2009 18:48
#29
You, sir, are a moron!

Du ka' ta' det! :-)
Gravatar #31 - eviscerator
1. okt. 2009 20:01
Sandhed skrev:
Dårlig reklame er bedre end ingen reklame.


Dette passer for det første jeg gjorde var at lede efter Atari facebook gruppen :D
Gravatar #32 - ejldk
1. okt. 2009 20:38
reefermadness (9) skrev:
Han burde tage hovedet ud af måsen og få sig et arbejde.. Forbandede hippi

Eller du kunne starte i skole og så spørge din lærer om hvordan man staver til "hippi" HINT: HIP*IE
Gravatar #33 - Hůňděštějlě2
1. okt. 2009 20:43
#25: Jakob Jakobsen
Imponerende. Du har været i Florida og på baggrund heraf, kan åbenbart du konkludere at amerikanerne er dumme.
Jeg tror det siger mere om din intelligens end det siger om deres.

Edit: Jeg kan i øvrigt informere om, at amerikanerne har samme gennemsnits-IQ som Danskerne.

reefermadness (26) skrev:
#13 - Han er arbejdsløs og imod vold.. Ergo er han hippie :P


Men han har åbenbart ikke noget mod at bruge vold til at berige sig selv.
Gravatar #34 - reefermadness  
1. okt. 2009 20:49
#32 - Se mit andet indlæg der er det stavet korrekt.. Så før du sender mig tilbage til skolebænken så læs lige hele tråden du :P

(Og who the fuck giver en flad pande pis om en eller anden tilfældig person glemmer et E i et ord på nettet scheesh)

Men du er sikkert rigtig stolt over at være færdig med folkeren så tillykke min dreng du fortjener en småkage og et kærligt klap i måsen
Gravatar #35 - Sikots
1. okt. 2009 22:41
Nu prøver tossen sig så igen som standup komiker.

Problemet er at hans læremestre er Amin Jensen og Finn Nørbygaard.
Gravatar #36 - reefermadness  
1. okt. 2009 22:57
#35 - Gå nu bare i seng :)

Eller er problemet at du går i seng med amin jensen og finn nørbygård :S (Ups glemte store bogstaver i navnene nu kommer newz' grammar nazis og puler mig igen)

Ps tak for ignoreliste newz crew
Gravatar #37 - Jakob Jakobsen
2. okt. 2009 01:30
#33
Du mener ikke at man under interaktion med mange personer, kan udlede hvor "kloge" de er?


Hůňděštějlě2 (33) skrev:
Edit: Jeg kan i øvrigt informere om, at amerikanerne har samme gennemsnits-IQ som Danskerne.

Selvfølgelig har de det. IK er baseret på landets gennemsnit og kan ikke sammenlignes internationalt.
Læste en artikel i Ingeniøren, der viste de forskellige landes IK i forhold til hinanden, der var USA flere point bag Danmark.

Jeg har taget flere anderkendte Amerikanske og Danske IK tests. Jeg scorer konsekvent 5-10 point højere på en Amerikansk.
Gravatar #38 - Nellemandela
2. okt. 2009 05:38
Hůňděštějlě2 (33) skrev:
#25: Jakob Jakobsen

Edit: Jeg kan i øvrigt informere om, at amerikanerne har samme gennemsnits-IQ som Danskerne.



er jeg den eneste der kommer til at tænke på "What is rocket science" videoen :)

Min egen subjektive holdning som udelukkende er baseret på udokumenterede ustatistiske undersøgelser, konkluderer hermed at iq ikke er noget som er at finde på enhver hylde derovre.

http://www.break.com/index/what-is-rocket-science....
Gravatar #39 - Axl
2. okt. 2009 06:12
#32 > Og selv ham der mener han kan rette andre smider en stjerne ind i stedet for et p...
Spiller vi nu Lykkehjulet?
Gravatar #40 - starz#1
2. okt. 2009 07:14
HappyJaZZ (23) skrev:
Hvem tør sige "TerraCide" 5 gange foran spejlet?


...TerraCide...TerraCide...TerraCide...TerraCide...Terra...slide...
...pis, turde sku' ikke alligevel... ;-)
Gravatar #41 - Hůňděštějlě2
3. okt. 2009 16:15
Jakob Jakobsen (37) skrev:
#33
Du mener ikke at man under interaktion med mange personer, kan udlede hvor "kloge" de er?


Man kan sagtens få en idé om hvor intelligente de (dem man har mødt) er, men man kan ikke på nogen måde inferere til amerikanernes generelle intelligens på baggrund af en ferie til Florida. Det er ganske simpelt så uvidenskabeligt som noget kan blive.

Jakob Jakobsen (37) skrev:

Selvfølgelig har de det. IK er baseret på landets gennemsnit og kan ikke sammenlignes internationalt.
Læste en artikel i Ingeniøren, der viste de forskellige landes IK i forhold til hinanden, der var USA flere point bag Danmark.

Jeg har taget flere anderkendte Amerikanske og Danske IK tests. Jeg scorer konsekvent 5-10 point højere på en Amerikansk.


Du vrøvler. Der findes nationale metoder, men der findes i den grad også internationale standarder. Komparative analyser af intelligens er en ganske udbredt videnskabelig disciplin. Du kunne fx læse "IQ and the Wealth of Nations" en gang ved lejlighed. Amerikanerne er på ingen måde dummere end danskerne.
Jeg vil skyde på, at dette arrogante danske syn på amerikanerne, som mange danskere har, skyldes mindreværdskomplekser.
Gravatar #42 - Jakob Jakobsen
3. okt. 2009 16:28
Hůňděštějlě2 (41) skrev:
Jeg vil skyde på, at dette arrogante danske syn på amerikanerne, som mange danskere har, skyldes mindreværdskomplekser.


Jeg kan bare snakke om min egen personlige erfaring fra USA og der var jeg ikke i tvivl om hvilket niveau mange af dem jeg mødte, var på.
Jeg mødte flere der direkte fik Bubba J til at lyde som Einstein.
Og at påstå at man ikke ud fra at studere flere hundrede personer, kan udlede et gennemsnit, er jo direkte dumt.
Desuden har jeg jo netop påpeget at det kun er Florida jeg har erfaring med.

Gravatar #43 - Hůňděštějlě2
3. okt. 2009 16:31
Jakob Jakobsen (42) skrev:
Jeg kan bare snakke om min egen personlige erfaring fra USA og der var jeg ikke i tvivl om hvilket niveau mange af dem jeg mødte, var på.
Jeg mødte flere der direkte fik Bubba J til at lyde som Einstein.
Og at påstå at man ikke ud fra at studere flere hundrede personer, kan udlede et gennemsnit, er jo direkte dumt.
Desuden har jeg jo netop påpeget at det kun er Florida jeg har erfaring med.


Hvor mange mennesker mødte du i Florida? Sørgede du for at møde et repræsentativt udsnit fra alle samfundslag, af begge køn og af alle uddannelsesniveauer osv. Ellers kan du intet generelt konkludere.

Jeg omgås primært akademikere og folk der må forventes at ligge på mindst 3/4 standardafvigelse over gennemsnittet. Jeg ved ikke hvem du omgås til daglig, men på baggrund af din deltagelse på nørdernes newz.dk, vil jeg skyde på mennesker der generelt ligger over middel, hvorfor vi begge muligvis har et skævt billede af gennemsnitsdanskeren.
Men logisk set ligger ca. 50 % af danskerne under middel og en betydelig del (afhængig af fordeling) ligger under 90. Det er bare ikke de mennesker som vi møder til daglig.
Gravatar #44 - Hůňděštějlě2
3. okt. 2009 16:43
Nellemandela (38) skrev:

Min egen subjektive holdning som udelukkende er baseret på udokumenterede ustatistiske undersøgelser, konkluderer hermed at iq ikke er noget som er at finde på enhver hylde derovre.


Hvis din holdning er baseret på statistiske undersøgelser, så kan den vel ikke være subjektiv eller udokumenteret. Jeg mindes dog ingen statistiske undersøgelser der indikerer at de skulle være dummere end vesteuropæere.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login