mboost-dp1

unknown

iTunes kommer til Danmark

- Via Jyllands-Posten - , redigeret af hfp

Apple har taget det første skridt imod en dansk lancering af iTunes Music Store. KODA har netop givet Apple en foreløbig tilladelse til at sælge dansk musik via iTunes.

Apple mangler så nu at få lavet en aftale med Phonofile, som har det største lager af dansk musik lagret elektronisk. Det består af mere end 150.000 numre.

Apple lancerede sidste år iTunes i 12 lande, men Fredrik Hallstan, nordisk pressechef for Apple, udtaler, at de ikke vil kommentere, hvornår iTunes lanceres i hvilke lande. Så hvornår iTunes lanceres i Danmark, vides derfor ikke endnu.





Gå til bund
Gravatar #1 - peter_m
30. apr. 2005 10:41
Sweet! Hvis så bare priserne kommer ned på et niveau, hvor det ikke stadig er billigere at købe skiven og rippe den, så er min pod og jeg klar ;-)
/peter_m
Gravatar #2 - snailwalker
30. apr. 2005 10:43
Hmm så får vi vel igen lov til at betale 9 kr for ALLE numre. Det er simpelthen alt for dyrt i forhold til hvad man får for pengene. Så kan det bedre betale sig at købe cderne fra fx cd-wow eller bare i TPmusik som ofte har gode tilbud på cder.

Ufatteligt det skal være så dyrt, det er jo et klart ringere produkt end cder, her tænker jeg på lydkvalitet, manglende cover, DRM mv...
Gravatar #3 - cjoey
30. apr. 2005 10:55
Jeg kan ikke forstå at de danske pladeselskaber ikke presser mere på for at få itunes til dk. Tænk på den potentielle spredning af dansk musik der ligger i tjenesten.
Gravatar #4 - munthe
30. apr. 2005 11:09
Håber bare det giver et dump i priserne, det er jo ikke ligefrem overvældende billigt som det er nu,..
Gravatar #5 - jack_call
30. apr. 2005 11:12
#3 øhh regner du med at man kan sprede dansk musik til udlandet? Måske noget af den engelsk sprogede kan, men musik på dansk får man næppe eksporteret.

og når ja... YES!
Gravatar #6 - toffe1001
30. apr. 2005 11:21
hmm... jeg ved ikke helt om priserne bliver på 9 kr. Men hvis vi var med i EURO sammarbejdet, så ville prisen ligge på 99 cent, hviklet kun er en 7 kr vist nok...

Men jeg glæder mig til at iTunes kommer til DK... savner lidt modspil her i danmark imod wma formatet...
Gravatar #7 - gekko
30. apr. 2005 11:32
Hvorfor vil Apple have fat i Photofile?
De har i forvejen kontakt med pladeselskaberne og etablerede samarbejder med Virgin, Sony, BMG MEdley samt en masse Indie labels.
Gravatar #8 - elvin
30. apr. 2005 11:45
#7
Fordi Phonofile har den største samling "dansk" musik :)

[Edit]
Jeg synes personligt også at priserne kunne være lavere.
Men man bør ikke bare hovedløs sammenligne med at gå ned og købe en cd også rippe løs.

Vi snakker her om en "on-demand" løsning.
Jeg vil have en sang nu og her, og de løser det problem her og nu, uden du skal vente på en eller andet cd i 2 uger - på den måde "handler" man måske også en anelse anderledes, dvs. køber 2 sange istedet for en hel cd og på den måde sparer lidt kroner.

Ud fra den filosofi kan jeg så godt leve med priserne måske aldrig kommer til at ligge på samme niveau som i butikkerne.
Gravatar #9 - cjoey
30. apr. 2005 12:06
#5 Jeg mener selvfølgelig hovedsagligt engelsksproget musik, dansk er ikke et "pænt" nok sprog til at folk der ikke forstår det gider at høre på det :)
Gravatar #10 - procrastinator
30. apr. 2005 12:10
Hvilken kvalitet og hvilket format er musikken fra iTunes egentlig i?

Jeg tror desuden stadig jeg holder mig til de knap så kunster- og kundefjendske [url=magnatune.com]magnatune.com[/url]...
Gravatar #11 - ldrada
30. apr. 2005 12:24
Hvis jeg skulle købe musik online, skulle det absolut være i lossless format - enten APE eller FLAC (Brug google hvis du er i tvivl).
Jeg er et menneske der bruger MP3 formatet meget flittigt, og ville derfor foretrække at jeg kunne rippe en CD i to formater:
--preset cbr 192 (192kbps, med J-stereo, og hele molevitten) til min MP3 afspiller, som er dårlig og derfor ikke kan klare højere bitrates uden det går ud over lydkvaliteten.
--preset extreme (VBR, med J-Stereo - For (virtuelt) fuldstændig transparent lyd) til min PC, fordi jeg er audiofil.

Men nej, med iTunes må man nøjes med det man får...

Så hvorfor glæder i jer allesammen?
Gravatar #12 - elvin
30. apr. 2005 12:32
#11
Fordi vi får endnu en spiller på det danske marked.
Itunes er jo heller ikke en catch all forretning. Audiofiler som dig, finder jo nok ud af at benytte den service som i er tilfredse med.
For den normale hverdags lytter er itunes jo ikke dårligt, bare endnu en konkurrent på det danske marked som forhåbenligt sætter lidt skub i udviklingen.
Gravatar #13 - gekko
30. apr. 2005 13:45
#10 - De er DRM beskyttede AAC filer (M4A) i en bitrate på 290. De fleste numre er skruet derop i bitrate - men der er stadig nogle på 168
Gravatar #14 - bitnissen
30. apr. 2005 13:51
#11 - Og så er der dem af os der køber musik fra Allofmp3.com. Man kan diskutere om hvad de gør er helt fint i kanterne, men det er indtil videre stadigvæk lovligt hvad de gør og de giver forbrugeren præcist hvad forbrugeren vil have: Du vil gerne have lossless kvalitet, så bestiller du lossless. Jeg er personligt tilfreds med 192 kbit vbr, så det bestiller jeg.

Dét kalder jeg god service! (og så er det endda billigere end musikindustriens butikker, såfremt man ikke bestiller PCM Wave i ren cd-kvalitet).
Gravatar #15 - Spand
30. apr. 2005 14:14
#14

Jeg tvivler nu stærkt på at du får noget ud af at købe dit musik der. Allofmp3.com har sikkert kun rettigheder til at sælge musik i Rusland og derfor er det musik du køber ikke mere lovligt end hvis du hentede det på kazaa. Jeg henviser her til deres FAQ:

Is it legal to download music from site AllOFMP3.com?
.... AllOFMP3.com's Administration does not keep up with the laws of different countries and is not responsible the actions of non-Russian users.


Men igen.. det er dine penge.
Gravatar #16 - sKIDROw
30. apr. 2005 14:48
Yes!...
Så kan vi snart bruge PyMusique og SharpMusique herhjemme også. ;)
Det skal jeg helt klart prøve.
Gravatar #17 - snailwalker
30. apr. 2005 15:02
En ting der er lidt sjov at tænke på:

En ny cd koster herhjemme 150 kr, her får man mellem 40-60 minutters lydunderholdning. Det giver en minutpris på mellem 2,5 kr og 3,75 kr.

En ny film koster 200 kr, her får man 90-120 minutters lyd- og billedunderholdning (+ ekstramateriale som regel). Det giver en minutpris på mellem 1,6 kr og 2,2 kr (ekskl. ekstramateriale). Men her både med lyd og billede.

En ny cd koster maks en million at producere i materialeomkostninger mv.

En hollywoodfilm koster nemt over 100 millioner kr med løn til skuespiller, dyre effekter, sets osv.

Er jeg den eneste som ikke rigtig synes det regnestykke hænger sammen?
Gravatar #18 - sKIDROw
30. apr. 2005 15:08
#17

Ja film giver helt klart mere value for money... :)
Og deres pris kan langt nemmere legitimeres.
Gravatar #19 - flammable
30. apr. 2005 15:09
#17
Du bør også tage med at de fleste dvd film allerede har tjent en del ind gennem biografindtægter.

Jeg kan dog godt se din pointe og syntes generelt vi betaler for meget for "underholdning"..
Gravatar #20 - snailwalker
30. apr. 2005 15:18
#19 Ja er godt klar over det faktum med biografbilletter, men jeg må jo bare se på hvor jeg får mest valuta for pengene.

Hvis jeg har valget mellem to biler hvor den ene koster 200000 kr fordi den allerede har solgt godt i et andet land.

Hvis den anden bil så koster 400000 og kan det samme, hvorfor skulle jeg så vælge den til 400000, med mindre jeg HERRE gerne vil støtte det firma :-)

Men stadigvæk så er der noget HELT galt i musikbranchen. Det koster ikke mange håndører at lave en cd, og kunstnerne tjener jo ingengang særlig meget.

Hørte om Travoltas nye film Be Cool, hvor Travolta udtalte der var utrolig meget korruption og fup og svindel indenfor musikbranchen set i forhold til filmbranchen. Ganske enkelt fordi det var langt lettere at komme ind i musikbranchen. Er bange for den gode mr. Grease har en pointe :-(
Gravatar #21 - hatten
30. apr. 2005 16:12
#snailting: Der er er coverart i metadata. Det er naturligtvis ikke så highres. Men det er der dog.

Der er ikke koroption i musikbranchen.(Stop med at grine idiot).
De snyder kunstnerne for hver en øre de kan ja, men det er ikke koroption. Koroption er når en politiker smider et lovforslag der gør musikindspiling til lejearbejde(Og derved musiken pladeselskabets interlektuelle ejendom) med i et lovforslag der omhandler konstruktionsrettigheder. Naturligtvis for et betydeligt beløb sponsoreret af musikindustrien. Men ingen koroption.

iTunes forsøger ikke at være en stabil leverandør af musik til folk. Det er bare en form for "hey, henter lige den der ****" ting. En stor del af deres køb er folk der lige henter én eller to sange.
Hvis du er helt vild med Nephew går du jo alligevel ned og køber Cd'en når den kommer. Måske henter du så bare singlerne på iTunes.
Gravatar #22 - blid
30. apr. 2005 16:35
#21 Har ud fået en mac? synes ikke jeg kunne huske and Mac OSX is a live koncert fra dine tidligere tags?

Kan heller ikke vente med, at få min iPod fyldt op med nye sange. Plader man vil eje køber man selvfølgelig på cd, men det er nu rart at kunne købe enkeltnummer uden, at man skal betale for et helt album. Forøvrigt kan man alligevel ikke høre forskel på lossless og AAC eller WMA, når du sidder i en stoppet morgen bus med snakkende mennesker. LossLess kan man have liggende på sin computer, hvis den er koblet til anlægget. eller hvis man har nogle gode høre telefoner.
Gravatar #23 - macnißen
30. apr. 2005 17:31
#13 og #10 Den musik jeg har købt på iTMS er nu "kun" AAC 128 DRM...

Medmindre du da har set nogle andre filer med anden bitrate må vi gå ud fra det er 128...
Gravatar #24 - timo_dk
30. apr. 2005 18:13
Det bliver da mega cool så vi ikke behøves have alt det WMA
Gravatar #25 - halalko
30. apr. 2005 18:37
#15 Kulturministeriet har ihvertfald pillet deres link ned til APG's side vedrørende Allofmp3.com[1], fordi der ikke forelå en dom i nogen sag, og de derfor ikke ville/kunne sende folk videre til et partisk foretagende.

[1] Se http://www.3dmaxer.dk/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130... , mest side 2...

Men (u)lovlig eller ej, så vil jeg langt hellere bruge Allofmp3, bruge et par håndøre, og så tilgengæld få det rigtige nummer, i den rigtige kvalitet og uden nævneværdig ventetid hver gang, istedet for et fildelingsnetværk.
Gravatar #26 - weee
30. apr. 2005 19:59
Klap lige hesten, iTunes har været på vej i årevis nu. Dette er jo ingen nyhed, og er meget usikkert.
Gravatar #27 - mballe
30. apr. 2005 22:28
#26 Det er ikke længere så usikkert som det har været. I en kort periode i den forgangne uge var det faktisk muligt at snige sig ind ad en bagdør i den danske afdeling af iTunes music store. Den er siden blevet lukket, men det viste tydeligt at butikken er ved at være klar.
Gravatar #28 - pulven
30. apr. 2005 23:20
"Plader man vil eje køber man selvfølgelig på cd"

ja, eller på plade(LP).. :D

Der er for eksempel ikke DRM på.. <:o)
Gravatar #29 - dub
1. maj 2005 00:13
#28 Yeah ... Vinyl plader er det bedste, totalt DRM fri : )

Musiken på iTunes ligger også i 128Kbit variable AAC format og det er ganske udmærket kvalitet.
Men jeg vil stadig mene at bleep er den bedste musik butik. 1: De har den musik jeg vil have. 2: Der er ikke nogen DRM.
Gravatar #30 - andvest
1. maj 2005 08:35
cxvvxcvcxvcxvxcxvc
Gravatar #31 - Caelestis
1. maj 2005 09:00
#29
Har tjekket den side du nævner ud. De har da mærkelig musik? :)

Jeg må indrømme at eks. box.dk har virkelig fanget min interesse, men jeg tror endnu ikke nok på ideen med musik over nettet, for at jeg vil give mig i kast med at købe. Alt det med rettigheder, format osv har skræmt mig lidt. Men hvem ved, det kan jo være jeg får øjnene op snart. Indtil videre holder jeg mig til mine CDer.
Gravatar #32 - Whoever
1. maj 2005 09:29
Hvem gider bruge iTunes? Hvem gider have en iPod??


Kommer sidst på året

Skal bare omgå det DRM, men så er man sgu også KØRENDE!!!

:D
Gravatar #33 - Caelestis
1. maj 2005 10:55
#32
Ja hvem gider ha en iPod? Jeg har selv lige købt en Creative Zen Micro (bare ikke fået den leveret endnu). Glæder mig til at se hvordan den sparker iPods røv :D
Gravatar #34 - runelolk
1. maj 2005 11:21
#32 super lækker, det er sgu den frækkest mobil jeg længe har set! ,,, jeg kan kun stemme i "hvem f. gider have en ipod og iTunes, Creative Zen rocks"
Jeg køber selv alle mine cd'er på cdwow og ripper dem efterfølgende, ingen af online musik-butikker kan slå kvaliteten af et godt "hjemme-rip" og mangelen af DRM!
Gravatar #35 - Budda-X
1. maj 2005 11:42
damn en Zen er grim... men jeg gad da godt nok heller ikke have en iPod - har så en iPod Shuffle istedet =)
Gravatar #36 - jensendk
1. maj 2005 13:23
#32

Fordi iPod er genial til f.eks mine behov. Jeg skal have en telefon der kan ringe og ikke mere!
Gravatar #37 - m_abs
1. maj 2005 14:41
iTunes virker nu meget sejt, men jeg handler der ikke før de sælger dem uden DRM og i flere formater. Ligesom jeg ikke køber CD'er, når jeg ikke kan få garenti for at det er en rigtig CD jeg køber og ikke et stykke plastik der ligner.
Og Nej, jeg regner ikke PyMusique som et fornuftigt alternativ til iTunes, da man stadig støtter iTunes' DRM-system økonomisk selvom man omgår det. Jeg ser den eneste løsning på at de skal sælge DRM-fri musik, er ved at boykotte dem indtil de gør.

Jeg stoler heller ikke på allofmp3.com, hvis det virkeligt er sandt at de ikke giver pengene til dem som skal have dem så er der ingen grund til at spilde penge på at handle hos dem, da det efter min mening er mindst ligeså slemt som at hente dem via P2P.

#32-33
Fordi man er vildt med deres (ipod'ens) smukke design? (selvfølgelig en smagssag)

#34, Når du handler musik hos cd-wow, hvordan tjekker du om du får en rigtig CD? Eller det går du ikke op i?
Jeg skrev til dem og efterlyste en måde at se på hvilke CD'er som er defekte (kopisikrede), men de havde en undskyldning om at pladeselskaber ikke giver dem den oplysning, så jeg har valgt at droppe CD-wow indtil de giver den information (køber nu stadig DVD'er der).
Gravatar #38 - dr_bindegal
1. maj 2005 16:46
#36 og så er der alle os andre der bare elsker gadgets...
Gravatar #39 - Zleep-Dogg
1. maj 2005 18:51
Det bliver da meget godt at få endnu en spiller på markedet, men som flere nævner: giv mig lossless og lad mig gøre hvad jeg vil med det - så kan vi handle! indtail da, vil jeg bare holde mig til at købe nogle fysiske skiver og skrive et surt brev til pladeselskaberne hver gang jeg har købt en defekt cd... vil gerne have musikken, men når de ikke vil sælge mig den på en rigtig cd, vil jeg også brokke mig højlydt!
Man kan jo håbe at de før eller siden fatter at det alligevel ikke hjælper med deres ¤%&"¤%/&" DRM og kun skader de lovlydige forbrugere uden teknisk kunnen...

[ot]
#9 jeg synes ellers at have hørt amerikanere sige at dansk er et flot sprog :) "det lyder som om I synger når I snakker"

#28 f.eks. har jeg for nylig købt mig D-A-D's nye single "Scare Yourself" på vinyl ;) Cd-singlen er desværre defekt, men jeg siger bare held og lykke med at prøve at gøre vinylen defekt med en gang copy"control" :)
Har i øvrigt også lige købt mig en røvfuld vinyler til noget udsmykning... var den her noget for dig sKIDROw? :)
[/ot]
Gravatar #40 - Caelestis
1. maj 2005 19:34
#37
Ja du har ret i at det bare er en smagssag. Jeg har nu købt min afspiller fordi jeg vil undersøge markedet lidt og ikke bare købe den alle de andre har. I sin tid havde jeg en stor afspiller, kan sgu ikke huske mærket, men den fungerede også udmærket.

Ikke at jeg har noget imod at gøre det alle andre gør og har, men de er jo godt i nogle tilfælde (som feks Fx vs IE) ;)
Gravatar #41 - Oculus
2. maj 2005 04:47
#22
Forøvrigt kan man alligevel ikke høre forskel på lossless og AAC eller WMA, når du sidder i en stoppet morgen bus med snakkende mennesker. LossLess kan man have liggende på sin computer, hvis den er koblet til anlægget. eller hvis man har nogle gode høre telefoner.

... eller hvis man ikke vil være bundet ét lossy format.

Hvis du en dag vil en- /transcode til et nyt format så er det sgu' surt at sidde med en 192 kb/s version af en CD, du kunne ha' købt til stort set samme pris på CD.

Online musikbranchen ser ikke mig som kunde før jeg kan downloade i FLAC, eller et andet åbent losless format.
Gravatar #42 - Whoever
2. maj 2005 07:46
#41, lær lidt om IT og find ud af at du giver MINDST 1500 for design og et par hundrede for teknikken, når du køber en iPod.

Hvorimod den Nokia giver dig meget store muligheder (den kører Symbian 9 med 3rd edition af Nokias SDK..mmmmmm).
Med andre ord..laver sgu da selv mine programmer...og med WLAN i hooker jeg blot op på hvad netværk jeg nu er i nærheden af, logger på min maskine derhjemme og opdaterer min musik eller hvad jeg nu har lyst til.

Men altså, det er jo din sag om du helst vil have design eller funktionalitet (her Apple eller Nokia). Det blander jeg mig ikke i.
Gravatar #43 - blid
2. maj 2005 08:04
#42 fuldstændig korrekt, men det musik, som jeg ønsker at fordybe mig i, når jeg sidder med mine highend headphones i stuen med lyset slukket øjene lukket og børnene lagt i seng, dem har jeg allerede på CD. Ja jeg vil da også gerne kunne vælge et lossless format, når jeg køber musik på nettet;-)

Med hensyn til folks diskution om DRM, så står valget nok mellem køb xxxxx antal nummer med en eller anden form for DRM eleler køb 0 nummer lovligt i Danmark uden DRM, fordi vi Pladderbranchen er sikker på i råkopierer vores materiale og distribuerer det via P2P. Så længe Pladderbranchen har så "meget" tiltro til folk, tvivler jeg stærkt på vi slipper for DRM. DRM er det lod online musikbutikkerne må leve med, hvis de vil have "vare" på hylden.
Gravatar #44 - gekko
2. maj 2005 09:46
#41:
Du kan sagtens gen-hente de numre du har betalt for på iTMS.

Men at få visualizeren til at kører optimalt - så skal du have en mac :) - På windows platformen er det software-renderet, måske komemr der en rettelse/opdatering men tvivler da det egentligt ikke er defekt (om end ikke optimalt).

#43 - Før du begynder at banke folk i hovedet over hvorvidt der er en "design tax" på ex. apples produkter, så prøv lige at udnytte din udtømmelige viden om IT og tænk på hvorvidt det ikke er tilfælldet inden for de fleste produkter og projekter man har kunnet oppbygge et stærkt brand. - Du skal nok også have betalt for at der står Nokia på den førnævnte telefon frem for "telesvendsen". - Samt dine behov som Übernørd nok ikke lige er hvad som repræsenterer resten af den definerede konsumentenhed på Musikafspiller markedet.
Gravatar #45 - rasmoo
2. maj 2005 09:56
#15 (Doberspand)

Så nemt er det vist bare ikke. Se evt. Kulturministeriets udtalelse på Digital Forbruger. Se også advokat Peter Lind Nielsens udtalelse vedrørende god tro.

Personligt, så ville jeg ikke give en øre for din "juridiske hjælp", men det er jo bare min mening.
Gravatar #46 - Whoever
2. maj 2005 22:05
Gekko, du betaler ikke nær så meget som du gør ved Apple. Ligesom du snildt kan finde bedre anlæg end B&O til den halve pris, kan du finde bedre afspillere til den halve pris. Men selvfølgelig koster Nokia logoet også en sum penge, bare ikke nær så meget som et æble...

Noget som jeg ikke fatter hos folk..hvorfor VIL folk have en telefon, en mp3 afspiller og en PDA i lommen/tasken, når man (næsten) kan have det hele i én enhed? Har I meget store lommer???

Det har ikke noget med en musikafspiller at gøre, eller for den sags skyld noget med telefoner at gøre. Det har noget at gøre med hvor idiotiske og naive folk er, når de gang på gang lader sig udnytte og betaler for 3 forskellige lortevarer, istedet for at købe en enkelt, der dækker alle de behov man nu har (indenfor en vis sfære).
Gravatar #47 - blid
3. maj 2005 08:48
#47 Hvis Apple tager en så stor overpris for deres iPod, så forstår jeg ikke Creative brugte priskrigs med Apple som forklaring på, at deres resultat ikke blev så godt. Så vidt jeg kan se, er der ikke den store prisforskel på en Zen og en iPod.
Gravatar #48 - Whoever
3. maj 2005 18:39
Nope er der heler ikke, idet Creatives Zen også er markedsført som et "smart produkt til de smarte". Men Apple vil selvfølgelig sælge mere, de har jo designet og et mere velkendt brand (som man også betaler til).

Men normale mennesker betaler forhåbentlig 200 kr. mere og får 20 GBs versionen af Creatives afspiller...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login