mboost-dp1

unknown

IT-branchen kan godt lide ansatte med aspergers

- Via EB - , redigeret af Net_Srak

Folk med aspergers syndrom, en let form for autisme, er folk der har klæbehjerne og har let ved at holde koncentrationen i lang tid, selvom det er ensformigt arbejde der udføres. Det kan IT-branchen godt lide. IT-branchen kan nemlig godt bruge arbejdere, som kan sætte sig ind i sit arbejde og ikke bliver træt af det efter et par måneder, selvom det er ensformigt.

Aage Sinkbæk, formand for Aspergerforeningen, siger at det er en gevinst for begge parter, at folk med asperger kan få arbejde inde for IT-branchen, hvis det er der deres interesse ligger.





Gå til bund
Gravatar #1 - TuxDK
21. maj 2007 09:04
heh, på grænsen til udnyttelse af en sygdom, men hvad fa'en, man skal ikke se så negativt på alt ting jo.

Har faktisk aldrig vidst hvad "klæbehjerne" egentlig rigtigt hed.
Det ved jeg nu.

For den sags skyld, det må da være nogle geniale folk inden for IT-branchen.
Sæt den i spidsen for sikkerheden.
De vil jo konstant opdatere, forbedre, holde øje med sikkerhed, osv osv.
Gravatar #2 - Xill
21. maj 2007 09:20
findes der så også en betegnelse for for dem de ikke ønsker (lidt det modsatte), her mener jeg folk som mig der ikke kan tage en dag ud af kalenderen til at tage sig sammen og læse op til eksamen fordi man altid lige kan skrive en lille ting mere på newz.dk, og på samme tide føler at det man skal læse op på ikke er så spændende da man har hørt om det en gang før.

eller er det bare sådan alle folk er :-?

har vi først en betegnelse for det når det er slemt nok til at blive kaldt DAMP/ADHD ?

(tror ikke jeg har skrævet så mange lige gyldige indlæg på newz.dk i lang tid, hader at skulle læse til eksamen ...)
Gravatar #3 - frande
21. maj 2007 09:22
#1
Hvorfor udnyttelse? Branchen udnytter det jo ikke, men har præference for personer med denne sygdom, da de mener, at det er en styrke.

Det kan da ikke være bedre, at både folk med denne sygdom kan drage fordel af det såvel som IT-branchen.
Gravatar #4 - Zombie Steve Jobs
21. maj 2007 09:27
Er der ikke også noget med manglende empati og sociale evner er et af hovedtrækkende ved asbergers?

Men det karakteriserer jo mange it-medarbejdere ret præcist.

men, det er jo for vildt, ligesom det omvandrende kartotek "Valo-manden" og div andre. Kender en gut, der ikke kan noget, man skal bede ham om alt præcist tre gange, ellers gør han det ikke. Man kan tabe en æske tændstikker og han ser på rodet og siger "43". Ja, det er sgu noget underligt noget. Hvorfor kan de ting ikke spille sammen med et "velfungerende" menneske (hvad end det er)?
Gravatar #5 - Trillemus
21. maj 2007 09:28
#1
Hvis de får tarifmæssig løn og er ansat på normale virkår, er der vel ikke tale om udnyttelse?

Klæbehjerne er en fordel for dem der går med paryk ;-)
Gravatar #6 - Knixe
21. maj 2007 09:37
Har selv AH/DH, så måske kan det give mig en bedre chance når jeg er færdig med min uddanelse, og få en stor stilling ??

Har selv en ven som er autist, og nogle som er asberger... Og ham som er autist har en hukommelse som en computer, og hvor underligt det end lyder, et socialt behov. Den anden er meget normalt, han kan så bare ikke så godt se hvornår der er en grænse.
Gravatar #7 - sguft
21. maj 2007 09:56
#1: Mener ikke man kan tale om udnyttelse, jeg er sikker på at autister med interesse for IT er mere end glade for at komme til at arbejde indenfor branchen.

#4: Det er vist meget forskelligt hvorvidt sygdommen giver "specielle" evner eller ej, men det sker isåfald ofte på bekostning af andre evner, typisk sociale kompetencer.
Gravatar #8 - MiniatureZeus
21. maj 2007 09:58
IT-Branchen kan godt lide ansatte med asperges.
Hvor mange troede det var grønsagen?
Gravatar #9 - demetri
21. maj 2007 10:12
uha.. nu da jeg skal til at læse HA(dat.) håber jeg da ikke dette er et ubevidst budskab om at IT-branchen er kedelige og ensformigt.. suk..
Gravatar #10 - myplacedk
21. maj 2007 10:23
#1
Har faktisk aldrig vidst hvad "klæbehjerne" egentlig rigtigt hed.
Det ved jeg nu.

Nej. :) Autisme/asperges kan give klæbehjerne, men det kan også være at man bare er god til at huske.
Gravatar #11 - myplacedk
21. maj 2007 10:26
#2
findes der så også en betegnelse for for dem de ikke ønsker (lidt det modsatte), her mener jeg folk som mig der ikke kan tage en dag ud af kalenderen til at tage sig sammen og læse op til eksamen

Teenager? (Også hvis man er over 19.)
Ungdomssløvsind?

Det kan selvfølgelig også skyldes et eller andet med et fancy navn, men jeg tror mit første bud er det mest sandsynlige. :)
Gravatar #12 - myplacedk
21. maj 2007 10:28
#9
håber jeg da ikke dette er et ubevidst budskab om at IT-branchen er kedelige og ensformigt.

Det kan det være. Det kan de fleste (alle?) andre brancher også.
Jeg er i hvert fald glad for at jeg ikke er tester (som de typisk bruger dem til).
Gravatar #13 - mkh
21. maj 2007 10:39
old newz .....
Gravatar #14 - angelenglen
21. maj 2007 10:44
Lol troede først der stod "Asparges" - for hvad %&¤# skal de bestemme hvilke grøntsager jeg spiser hehe.
Gravatar #15 - mkh
21. maj 2007 10:58
offtopic.. hvad sker der med newz.dk, hvorfor er det altid at de nyheder der bliver posted er OLD ? hvad skal vi så med newz.dk når alle de nyheder der kommer er fra dagen før? det er der sq da INTET nyhed i ?

get a grip

anyway dette har været kendt siden 2006, der er sjovt nok lavet en hel uddannelse til de mennesker der har aspergers syndrom


posted i går
http://www.berlingske.dk/indland/artikel:aid=89791...

posted september 2006
http://www.dr.dk/P1/p1eftermiddag/Udsendelser/2006...


KOM MED NOGLE NYHEDER?
Gravatar #16 - Oculus
21. maj 2007 11:08
offtopic.. hvad sker der med newz.dk, hvorfor er det altid at de nyheder der bliver posted er OLD ? hvad skal vi så med newz.dk når alle de nyheder der kommer er fra dagen før? det er der sq da INTET nyhed i ?


Det ligger jo li'som i Newz konceptet at nyhederne kommer fra en anden kilde, og derfor vil være at finde andre steder først. Det gælder ikke kun for Newz men for enhver anden nyhedskilde at man ikke kan være den oprindelige kilde for alle de nyheder man sender ud. Det ville da være et helvede...

... og lige der har du så grunden til et site som Newz, nemlig at du ikke skal tjekke DR.dk, Tv2.dk, Slashdot, Tomshardware, Anandtech, Overclockers.org, Udenrigsministeriets hjemmeside og i hundredevis af andre steder for nyheder der har din interesse.

Drop nu det pis om at nyhederne herinde er gamle. De ville nå at blive lige så "gamle" hvis du selv skulle finde dem i et utal af forskellige medier og på et utal af forskellige sites, hvis du overhovedet ville finde dem.
Gravatar #17 - mkh
21. maj 2007 11:10
nu er der jo noget der hedder en rss reader :=) men kan se jeg ligeså godt kan benytte den, for så for jeg da mine nyheder den rigtige dag, det her er jo skod....
Gravatar #18 - myplacedk
21. maj 2007 11:12
#17
Hvorfor lader du så ikke bare være med at bruge newz.dk? Hvis du skal brokke dig højlydt over ting som ikke lige interesserer dig, så vil jeg nødigt følges med dig i et supermarked.
Gravatar #19 - dktekno
21. maj 2007 11:13
#1 - Aspergers Syndrom er IKKE en sygdom, det er en anderledeshed. Jeg vil ikke leve uden mit Aspergers Syndrom, for så ville jeg jo ikke være den jeg er.

www.aspiesforfreedom.com
Gravatar #20 - mkh
21. maj 2007 11:15
#18 :)
#19 lol
Gravatar #21 - fidomuh
21. maj 2007 11:25
#15 / 17

Undskyld jeg spoerger, men er du dum ?

Newz.dk er et frit site hvor alle brugere kan indsende nyheder..
Javist, det er ikke altid de bliver godkendt med det samme, men istedet for at whine over at nyhederne er *gisp* 1 dag gamle, hvorfor fanden indsender du saa ikke selv nyhederne?

Jeg kunne godt gaette paa hvorfor, men det ville ikke vaere paent af mig .. ;)

#18

Helt enig ..
Gravatar #22 - Borg[One]
21. maj 2007 11:31
#8 Heh - min første tanke var at det var en eller anden latterlig undersøgelse, hvor det viste sig at indtagelen af asparges var højere i IT-miljøer end i andre miljøer... :o)

#10 Nej slet ikke - hvis bare du finder det interessant at gentage de samme 5 ting dagen lang, så er det vældig udfordrene.

Nej - de her folk bruges jo til særlig stillinger.
Specielt sådan noget som test af software, i særlige miljøer - hvor man afvikler de samme test mange gange, og ændrer blot en lille smule hver gang.
Den slags software bliver mer og mer udbredt, hvor vi sender robotter til Mars eller langt ned under havet. Også software til eks fly, satelitter, hangarskibe, kirurg-robotter og maskinel investeringslogik skal testes i ekstrem grad.
Jo mindre fejlmargin din forretning kan tåle, jo mere test af software skal der til.

#17 jamen - så find dig dog et andet nyheds-medie, istedet for at spilde vores tid med ligegyldige indlæg.
Gravatar #23 - mkh
21. maj 2007 11:31
#21 Newz.dk er et frit site hvor alle brugere kan indsende nyheder..

dette gælder vel også sin personlige mening om stedet ? eller

:)

anyway, ironi er godt , når det bruges rigtigt ...
Gravatar #24 - Yock
21. maj 2007 11:32
#19

Jeg ville gøre alt for at slippe af med mit Aspergers Syndrom.

Aspergers gør ikke folk så kloge som folk tror, jo jeg har da en IQ over gennemsnittet siger de men hvad pokker kan jeg bruge det til når jeg fejler i alt det sociale?

Jeg ville gøre alt for at kunne forstå folk 100% når jeg sidder og snakker med dem og ikke skulle sidde og gætte mig til om de er glade eller sure.
Alene det at kigge folk i øjene under en samtale er et helvede.

På grund af dette er min venne kreds desvære meget lille da det er svært at få nye venner da alle nye folk man møder ser en som lidt sær.

Computere er hvad jeg lever og ånder for og jeg vil tro at min aspergers også er grunden til at jeg bruger så megte tid ved min computer. For meget tid faktisk, jeg kan aldrig tage mig sammen til at gå ud og få lidt motion, tage opvasken eller andre ting i den retning på grund af at min opmærksomhed altid er dybt begravet i min computer.

Nej, giv mig et "normalt" sind og en stor venne kreds istedet for! :)
Gravatar #25 - mkh
21. maj 2007 11:32
det sjoveste er nok at se de folk der kommer newz.dk i forsvar..

så har man fandme ikke meget liv :) man kan også blive FOR meget nørd, og blive FOR dum at høre på.
Gravatar #26 - Oculus
21. maj 2007 11:48
#25
så har man fandme ikke meget liv :) man kan også blive FOR meget nørd, og blive FOR dum at høre på.

Lige mine ord.

Tænk sig at nogle folk ligefrem gider skrive her på sitet at en nyhed er 1 dag gammel, og så udstille deres mangel på konstruktive ting at foretage sig ved at lede efter 1 år gamle artikler der tilnærmelsesvis berører den nyhed de klagede sig over til at begynde med.

Nogle folk er simpelthen for dumme... så hellere himle op om nørder på et nyhedssite for nørder, mens man sidder og læser sine poppede RSS feeds ;)
Gravatar #27 - Hamsteren
21. maj 2007 11:58
#25 Hvilket du selv illustrerer meget godt ;)

*edit*
Hehe #26 fik skrevet det bedre end mig, og så skal jeg vidst huske at reloade siden før jeg trykker post når man lige har lavet noget andet efter man skrev indlægget ;)
Gravatar #28 - fidomuh
21. maj 2007 12:17
#23

JAmen du er da helt fint i stand til at fortaelle hvad du mener om newz.dk .. Hvad laver du saa herinde? :)

( Og hvorfor whine i denne traad, istedet for at lave en ny eller forsoege at goere ngoet ved det ? )

#25

Hvorfor skulle man ikke forsvare et godt site som man er vanlig bruger af i flere aar ?

Giv mig en god grund, saa kan du jo give mig en god grund til at whine over "gamle" nyheder, fremfor at indsende dem selv..
Gravatar #29 - lassemelbye
21. maj 2007 13:02
Endelig en nyhed om Aspergers, dem kommer der ikke mange af.

Har selv Aspergers, og jeg vil gøre intet for at slippe af med det. Hvis du kom en mand og sagde: Her har du en vaccine mod Aspergers, ville jeg ikke tage i mod den. Nu har jeg jo brugt så lang tid på at tilpasse mig efter det.
Der er al for mange folk, der har misforstået, det at være Asperger.
Asperger != savant
Det er interassant nok at it-branchen godt kan lide at ansætte Aspergere. Men lad det nu ikke tage overhånd og tro, at en Asperger er lige som Rain Man
Gravatar #30 - MiniatureZeus
21. maj 2007 14:15
Vi har faktisk sådan en fidus med autisme neden hvor jeg arbejder, som deler post ud og kopier også sådan noget sjovt, og han er fandeme sjov! Hvis man skal sende et brev, og ikke har skrevet adressen snor lige og med sort kuglepen, så flipper han helt fuldkommen ud og river brevet over og så tramper han bare væk og ind på sit "kontor" (som er kopirummet, så der kan man ikke komme ind mere)!
Og hvis man skal have kopieret 1 dokument og siger man skal have 20 eksemplarer, så laver han kun 10, men har så printet det på begge sider! Og hvis man siger til ham det er forkert, så tramper han ud af kopi lokalet, låser døren, tramper ned til sekræteren og tager ekstra nøglen og går hjem! Så står man der!

Den første dag jeg startede dernede, skulle jeg tørre borde af i kantinen, og der overvågede han fuldkommen mit arbejde, og på det sidste bord havde jeg åbenbart glemt en krumme, og så flippede han fandeme ud og strøg ind til chefen og brokkede sig over at de havde ansat sådan en sløset kluddermikkel som mig!

Men han er sq sjov og sød..
(sorry for OT, men skal jeg vist ikke sige i denne tråd :P)
Gravatar #31 - RMJdk
21. maj 2007 14:40
#28 Fordi du ikke selv har det. Det er noget andet og sidde og skrive, en for en person som har dette at skal snakke og være sammen med andre Irl, har selv noget af det og kender det alt for godt. har det selv og finder også det sociale og sådan extremt svært. Igen fordi du ikke selv har det ved du alså desværre ikke hvad du snakker om, du kan ikke bare lave om på det. du mangler de evner og færdigheder. Hvis du læser om det vil du måske forstå det.
Gravatar #32 - floptickle
21. maj 2007 15:04
#8
Jeg har flere gange i løbet af dagen taget mig selv i at tænke "Hvorfor kan de nu lide den grøntsag" de gange jeg bladrede igennem avisen på arbejdet :P

Anywho, jeg synes at det er super fedt at (næsten)alle har mulighed for et ordenligt arbejde. Thumps up!
Gravatar #33 - vortex
21. maj 2007 15:07
Jaja, men hvor sjove er deres julefrokoster så????
Gravatar #34 - kordox
21. maj 2007 15:25
#33 Ganske sjove. Jeg arbejder selv hos Specialisterne, og vi havde det da alle meget sjovt til den sidste julefrokost ;)
Gravatar #35 - ZeDk
21. maj 2007 18:46
Jeg er selv Aspie og er da ked af at jeg ikke kan fungere "normalt", MEN jeg ville ikke være foruden de kognitive evner det har givet mig, som #29 siger, hvis de fandt en kur ville jeg ikke tage imod den, for nu har jeg jo brugt så lang tid på at tilpasse mig til tingene.

Mange tror fejlagtigt at Apergers Syndrome (AS) og Damp (ADHD) ligner hinanden, men på trods af at de deler op til flere biologiske mønstre og psykologiske bivirkninger kunne de faktisk ikke være mere forskellige. AS er i autisme spektret, det er ADHD ikke.

Ydermere skal lige siges at ADD er en betegnelse for et utal af neurobiologiske lidelser, og er IKKE accepteret af lægevidenskaben som gyldig diagnose, undtaget i USA.
Gravatar #36 - heg
21. maj 2007 22:03
Det er da en dejlig ting at Specialisterne kan blive nævnt, og derved få noget medieopmærksomhed.

Jeg syntes dog at det er en skam at artiklen delvist er spinnet så det fremstår som om it-arbejde er ensformigt, da det ikke må siges at være det der er brug for i branchen, set med de katastrofale optag der pt. er på de videregående uddannelser.

Hvis man skulle bevæge sig på samme niveau kunne der sikkert skrives en artikel om mediebranchen, med overskriften "Arbejde i mediebranchen kræver ingen uddannelse." (jf. antallet af uuddannede avisbude).

At test så ikke behøves at være ensformigt arbejde, hvor du får udleveret et stykke papir med en lang liste tests der kun har en variabel der varierer for hver udført test er en anden ting. At betegne alt test som ensformigt arbejde syntes jeg vidner om manglende forståelse for de udfordringer der kan være i at udfordre et givent system og forsøge at finde uhensigtsmæssigheder / fejl i et sådant.

Hvis man ser en test der er ensformig, eller der kun er lille variation, så vil jeg mene det er en oplagt kandidat til automatisering. Lad mennesker være de kreative der prøver nye ting og leger sig frem, og lad din maskine om resten.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login