mboost-dp1

SXC - shlomaster

Israelsk militærs nye sikkerhedstrussel: Facebook

- Via Physorg - , redigeret af Emil , indsendt af zin

I Israel har militæret opdaget en ny trussel, en trussel der stammer fra internettet. Der er ikke tale om, at nogle f.eks. forsøger at bryde ind i millitærets systemer, men derimod om hjemmesiden Facebook.

Militæret har opdaget, at nogle af dets militære personel har taget billeder af sig selv med hemmeligt israelsk udstyr, som så er blevet lagt op på deres Facebook-kontoer og dermed udgør en sikkerhedsrisiko.

Hæren har derfor udarbejdet et regelsæt for sociale netværkssider, der skal sikre, at noget ligende ikke kan ske igen. Reglerne omfatter blandt andet, at soldaterne ikke må skrive, at de er soldat i hæren, ligesom de ikke må oplyse noget om, hvad de laver.





Gå til bund
Gravatar #1 - terracide
14. apr. 2008 14:24
Tak, havde glemt af blackliste facebook i mine tags.
Gravatar #2 - NiklasP
14. apr. 2008 14:44
#1
Hvorhenne blacklister man dig og dine latterlige kommentarer? :-D
Gravatar #3 - cyandk
14. apr. 2008 14:45
#1 hvor blokerer man tags?

#2 luk, Sjove Kaj .
Gravatar #4 - Kan.Du.Huske.Hvem.Jeg.Var
14. apr. 2008 14:54
#3 Luk, Bedrevidende Kaj?
Gravatar #5 - Skaboufar
14. apr. 2008 14:56
Jeg arbejder som forsker i AREA51 for USA's militær, og jeg kan bekræfte at vi ikke har nogen levende aliens her.
Gravatar #6 - zionic
14. apr. 2008 15:06
#5 Er jeres Stargate oppe og køre endnu ?
Gravatar #7 - Niemann^^
14. apr. 2008 15:52
thank god, de opdagede det i tide.. tænk på hvis nu mette fra vanløse havde fundet de billeder:O.. det havde jo været en katastrofe!!..
Gravatar #8 - Hůňděštějlě2
14. apr. 2008 16:39
5 skrev:
Jeg arbejder som forsker i AREA51 for USA's militær, og jeg kan bekræfte at vi ikke har nogen levende aliens her.


Det er fordi du arbejder i den forkerte afdeling. Jeg skal hilse herover fra afdeling A48, og sige at vi altså har indsamlet en hel del SERVER ERROR som var faldet ned i SERVER ERROR den gang hvor SERVER ERROR havde SERVER ERROR præsident SERVER ERROR.
Men sig det ikke til nogen.



6 skrev:
#5 Er jeres Stargate oppe og køre endnu ?

Den SERVER ERROR så det behøver du ikke bekymrer dig om. Lige med undtagelse af SERVER ERROR og SERVER ERROR. Men sandsynligheden for at det sker er kun SERVER ERROR % dvs. du skal ikke regne med at dø af SERVER ERROR før om ca. SERVER ERROR år.



7 skrev:
thank god, de opdagede det i tide.. tænk på hvis nu mette fra vanløse havde fundet de billeder:O.. det havde jo været en katastrofe!!..


Eller Muhammed fra Palæstina...
Gravatar #9 - d0rk
14. apr. 2008 18:04
Er truslen så ikke nærmere dumme soldater, fremfor Facebook?!?! :)
Gravatar #10 - bjerh
14. apr. 2008 18:14
Det lyder da også himmeltråbende ugennemtænkt at de ikke har opsat et regelsæt der siger at man ikke kan fortælle om de fortrolige ting de laver... altså!
Gravatar #11 - Duffi
14. apr. 2008 19:04
"My best military friend Aruhva, firing a top-secret mini nuclear-warhead at the beach."

:)
Gravatar #12 - knasknaz
14. apr. 2008 19:29
Men det er da altid noget, at de ikke har lukket for hele facebook... eller hele internettet for den sags skyld. ;)
Gravatar #13 - el_barto
14. apr. 2008 19:48
Altså...da jeg var inde og aftjene min værnepligt i sølle 5 mdr. fik vi en BOG udleveret der fortalte hvad/hvordan vi måtte udtale os/fortælle til andre.

I Israel aftjener de værnepligt i 2 år og så kan idioterne ikke finde ud af at holde deres kæft - om der står Facebook eller iGoogle som medie er vel fløjtende ligegyldigt. I virkeligheden burde Facebook stryges fra overskriften og den skulle rettes til "Israelsk militærs nye sikkerhedstrussel: Hjernedøde rekrutter"
Gravatar #14 - YouPhreak
15. apr. 2008 07:47
LOL, så er man da godt nok nogen morons .. wait, de er jøder? :)
Gravatar #15 - Borg[One]
15. apr. 2008 08:48
#13 nu er det vel reletivt begrænset hvor mange tophemmelige installationer du fik at se, i din tid som værnepligtig.

Herhjemme kan man læse om stort set al vores ustyr, på forsvarets hjemmesider, så et billed af dig, med en M/95-riffel over skulderen, og en Leopard-kampvogn i baggrunden kompromittere ikke synderlig meget.

Den anden forskel er vel også, at Danmark ikke er så eksponeret overfor deres fjender, som Israel er - og direkte kamphandlinger på dansk grund...der skal vi vel tilbage til omkring 2. verdenskrig?

Den forskel på trusselsbillede, gør jo også at der er langt mere hemmelighule over Israel og deres forsvar, end der over Danmark...

Jeg kunne iøvrigt forestille mig, det er værnpligtige der bare har taget nogle seje billeder, uden at spekulere på installationerne i baggrunden.
Det sjove er så, at hvor deres fjender nok heller ikke har spekuleret synderligt over det, så har den medie-eksponering over sagen ihvertilfald gjort dem opmærksomme på, at her kunne være en ny info-kilde.
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login