mboost-dp1

unknown

iPVR – optag TV programmer via nettet

- Via the unwired - , redigeret af The-Lone-Gunman

ShiftTV tilbyder nu en interessant løsning til folk med en computer eller pda og en trang til tysk tv.

Firmaet har lanceret en service baseret på en teknologi de kalder ‘iPVR’, som tilbyder en personlig internetbaseret PVR.

Løsningen lader brugeren optage op til fem timers video, som lagres og streames i Windows Media Video 9 (wmv). Man har samtidig mulighed for at streame og se video samtidig.





Gå til bund
Gravatar #1 - rpey60
23. aug. 2005 16:51
"Til folk med ... en trang til tysk tv."

Ser ud som om jeg er udelukket =P
Gravatar #2 - Zombie Steve Jobs
23. aug. 2005 16:55
Hvis man ikke kan tysk, så er det lidt ligegyldigt
Gravatar #3 - BurningShadow
23. aug. 2005 17:15
Jeg har computere, en enkelt PDA, og TV kan jeg godt lide at se, en gang imellem. Selv WMV9 kunne jeg leve med, hvis det skulle være, men Tysk!?! Jeg er helt enig med rpey60; jeg er sgu også udelukket.
Gravatar #4 - sakl
23. aug. 2005 17:34
Kunne jeg godt finde på, men så skulle det være noget tysk og ikke bare noget dubbed - Får sikkert ikke givet mig tid til det.

En anden ting er copyright, må de godt bare streame det videre?
Gravatar #5 - jchillerup
23. aug. 2005 18:19
"technologi"?
Gravatar #6 - bjerh
23. aug. 2005 18:24
Findes der overhovedet en kanal i Tyskland, hvor de sender film og tv-shows som ikke er synkroniseret? :S
Gravatar #7 - Ronson ⅍
23. aug. 2005 18:31
Nogen der kan oversætte til engelsk?
https://www.shift.tv/stv/cms/public/gtac.jsp?lang=... (bemærk "lang=en")

Jeg kan forstå på teksten at den gratis konto begrænser sig til 30 minutter (på den ene eller anden måde), men er der ellers noget man skal være opmærksom på? Bliver ens gratis abonnement pludseligt forlænget til et €15 3 måneders abonnement?

Jeg skal i hvert fald ikke aktivere nogen konto før jeg er sikker på den del..
Gravatar #8 - NevaKee
23. aug. 2005 19:07
#7 prøv med denne maskin overtættelse..
#edit#
Det akn være du skal opdatere siden en gang eller to men den kommer... også selv hvis der er 503 fejl osv..
Det med lang=en er bare menu'en...
Gravatar #9 - Ronson ⅍
23. aug. 2005 19:40
#8: Sikker på det kun er menuen? For de fleste af de andre sider er engelske - det er kun 1 eller 2 af dem jeg kiggede på der var tyske.

Prøv f.eks. at vælge en anden side, der kan fint skiftes mellem tysk og engelsk.
Gravatar #10 - kogt
23. aug. 2005 19:55
det er da fedt nok måske kan man få fat i noget tysk natur film
Gravatar #11 - Christ Superstar
23. aug. 2005 20:03
Jeg synes nu det lyder som et ganske interessant produkt. Selvom det er tysk kunne jeg godt finde på det. En udbygning af produktet til engelske/amerikanske kanaler ville slet ikke være af vejen, men nok juridisk :(

Hvis bare man kunne streame de programmer man ville se på dansk TV, ville det også være et spring frem. Men dansk licens - suk... lev lige i middelalderen.
Gravatar #12 - banjomus
23. aug. 2005 20:27
#7, nej de forlænger ik automatisk.. har spurgt.. desuden har de ingen konto oplysninger.. Men de ku fa'me godt ta' at få lavet de retningslinier på engelsk også.

Jeg håber der kommer noget lignende i danmark snart, for Sputnik er godtnok en gang hø efterhånden. Der kommer intet nyt.. Nåh jo, og så bon'ede de mig lige for 3 gange månedsabonnement fra min konto selvom jeg havde frameldt mig i tide, og fået bekræftigelse på dette.
Gravatar #13 - jchillerup
23. aug. 2005 21:16
#10
Ehh.. Prøv med internettet... Hvorfor vente på at det kommer i fjernsynet, når du (højst sandsynligt) har noget flat-rate internet af en art.
Gravatar #14 - fastwrite
23. aug. 2005 23:43
Og mig som troede at Danmark virkelig var de hurtige og førende inden for Internet verden, bliver nu overhalet af Tyskerne - hvis sprog jeg fik 5 i til eksamen, måske fordi jeg kom til at sige noget i stil med "Ist es eingefesen?"

Jeg tror jeg venter til DK er med igen - eller i det mindste de engelske kanaler.
Gravatar #15 - themuss
24. aug. 2005 00:20
technologi?

Vi skal med det samme understrege [...] som et seriøst nyhedsmedie [...]
Gravatar #16 - Joshua-Falkin
24. aug. 2005 15:15
#6
Deuche Welle tror jeg kanalen hedder... de sender ihvertfald nyheder fra tyskland bl.a. men på engelsk og spansk... Har dog kun oplevet kanalen i Peru og Venezuela. Men kanalen er tysk...
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login