mboost-dp1

Apple

iPhones simlås er brudt

- Via engadget -

Hvis man har fulgt med i den seneste tids hysteri omkring Apples iPhone, så har man uden tvivl også hørt at telefonen, i USA, er låst til kun at kunne benyttes med teleselskabet AT&T’s netværk.

Engadget.com kan dog nu berette om et stykke software, som ifølge iPhonesimfree.com, kan låse den meget populære telefon op. Man kan således benytte Apples telefon både i og uden for USA – med en hvilken som helst anden operatør.

Det er dog imidlertid ikke helt gratis at få fat i en ulåst iPhone, da iphonesimfree.com, der har arbejdet på at åbne iPhonen siden dag 1, har tænkt sig at få sin bid af kagen. Softwaren vil blive solgt med licens til at låse en enkelt telefon op, eller i pakker af 500+ licenser, prisen er ikke oplyst endnu.

Engadget.com garanterer, at der ikke er tale om snyd, da de selv har overværet en oplåsning af deres egen iPhone af folkene bag iPhonesimfree.com. Sammen med en advokat har engadget.com lavet en gennemgang om lovligheden ved at låse en telefon op i USA.





Gå til bund
Gravatar #1 - roennow
27. aug. 2007 04:36
Det er vel ikke mere lovligt for dem end det er for iphoneunlocking.com, som fik besøg af AT&T advokater, da de annoncerede at de ville sælge deres unlock.
Gravatar #2 - Dreadnought
27. aug. 2007 05:09
Så må man jo bare lade være med at købe lortet.
Gravatar #3 - Windcape
27. aug. 2007 06:13
#1

Det er jo stadig lovligt i Europa :-)
Gravatar #4 - NeoNmaN
27. aug. 2007 06:33
#3) Nermlig og det er ybber :P
Gravatar #5 - Lakrids
27. aug. 2007 06:56
Til folk, som at det er at der overvejer at købe en iPhone:

http://www.thebestpageintheuniverse.net/c.cgi?u=ip...

Fortsat god dag :) Hehe
Gravatar #6 - froggiestone
27. aug. 2007 08:15
www.thebestpageintheuniverse.net


Klart een af mine ynglingssider på nettet :)

The Iphone Is A Piece Of Shit, An So Is Your Face

Jeg elsker den mand haha :D

#ontopic
Så mangler vi bare nogle der laver æøå på den :)
Gravatar #7 - fidomuh
27. aug. 2007 08:53
#6

Gad vide om det ikke kommer naar den lanceres i danmark? :P

#Topic

Nice nok, omend jeg har svaert ved at se hvordan dette skulle vaere lovligt ( for amerikanere )..

Men det ved deres jurist vel en masse om siden han siger det er lovligt :P
Gå til top

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret Bruger Login